Pesem dr. Evgena Lampeta iz pisma ob slovesnem odprtju elektrarne z dne 3. avgusta 1912

Soričani za zgled (2)

V Sorici že sto let elektrika

Slovenec, politični list za slovenski narod, je 2. septembra 1912 v članku Kranjske deželne hidroelektrične naprave zapisal, da se »nikomur pred 20 leti niti ni sanjalo, da bo elektrika napravila tako velikanski napredek, kakor ga danes vidimo, in vendar je vse to tako rekoč šele prva doba njenega razvoja. Nove iznajdbe pri električnih strojih na eni strani, na drugi strani pa gorostasto podraženje premoga in karbida bodo v prihodnjem desetletju že dokazali, kako previden in daljnogleden je bil naš deželni odbor, da je tako važno gospodarsko strujo pravočasno vzel v roke…« Povzel je izvajanje poslanca Pibra o pomenu in važnosti električnih naprav na zasedanju kranjskega deželnega zbora, kjer je opisal napredek v Nemčiji, Italiji, Švici, v bližini na Koroškem, Štajerskem in Goriškem. »Pri nas pa se more dosedaj ponašati le strojna električna zadruga v Sorici z 20 konjskimi silami. Poglejte, ljudje po hribih razumejo razvoj modernega gospodarskega življenja v svojo korist!« je poslanec Piber za zgled dal Soričane.

Elektrika v Sorici tri leta pred deželno elektriko

Že pred prvo svetovno vojno je takratni deželni odbor spoznal, da bi bila elektrifikacija kranjske dežele izredno važna za gospodarsko osamosvojitev Slovencev. Javna elektrifikacija ima korenine davnega leta 1908, ko je v Kranjskem deželnem zboru dr. Evgen Lampe, politik slovenske ljudske stranke, prevzel referat za melioracije ter začel razmišljati, kako bi mogla dežela izbrati sile svojih rek za proizvodnjo električne energije. V letih 1908 do 1909 so potekale razprave in informativni ogledi vseh voda na Kranjskem, primernih za proizvodnjo električne energije. Po meritvah leta 1910 sta bila izdelana prva načrta za gradnjo elektrarne na Završnici. Vse vodne pravice na levem savskem pritoku na Završnici je deželni odbor za Kranjsko kupil 5. Julija 1911, s prvimi gradbenimi deli so začeli v avgustu 1911. leta, zaključili pa so leta 1915. 8. novembra 1913 je Kranjski deželni odbor ločil upravo od nastajajočega podjetja in zanj najel posojilo ter tako ustanovil samostojno gospodarsko podjetje Kranjske deželne elektrarne.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / sreda, 5. julij 2017 / 10:31

Pesmi poletijo v svet

V petek so v Prešernovem gledališču predstavili pesniško zbirko Dotiki daljav / Pesmi Prešernovih nagrajencev 1996–2017.

Objavljeno na isti dan


Kranj / sreda, 30. april 2008 / 07:00

Slovesno za praznik dela

Po Gorenjskem bodo ob prazniku dela pripravili številna prvomajska srečanja.

Splošno / sreda, 30. april 2008 / 07:00

Neobičajna, močna zadruga

M Sora letos praznuje 60-letnico ustanovitve. Danes med dejavnosti zadruge ne spadajo zgolj klasične oblike pomoči kmetom, uveljavljajo se tudi v tujini.

Splošno / sreda, 30. april 2008 / 07:00

Čipke so moje življenje

"Ne le, da so čipke lepe, zasvojena sem z njimi," pravi Iva Sobočan, mojstrica klekljanja, ki smo jo obiskali še pred začetkom drugih slovenskih klekljarskih dni v Žireh.

Splošno / sreda, 30. april 2008 / 07:00

Komentar: Zakurite kres, prihaja internet

V začetku meseca je revija Manager drugič objavila lestvico najbogatejših Slovencev. Med njimi ni veliko bogatašev s Škofjeloškega.

Zanimivosti / sreda, 30. april 2008 / 07:00

Na praznični izlet z otroki

Pred prvomajskimi prazniki mnogi starši razmišljajo, na kakšen zanimiv izlet bi lahko peljali otroke v bližajočih se prostih dneh. Nanizali vam bomo nekaj namigov za družinska potepanja.