Komentar: Zakurite kres, prihaja internet
V začetku meseca je revija Manager drugič objavila lestvico najbogatejših Slovencev. Med njimi ni veliko bogatašev s Škofjeloškega.
Seveda nam je lahko kako ime tudi ušlo, vendar smo našli le tri. Prva na »lestvici najbogatejših na Škofjeloškem« sta Janez in Vanda Deželak; predvsem Janez poznan po vodenju Terma do poletja 2005, lani pa je bil aktivno udeležen v nakup Jelovice. Na slovenski lestvici je »šele« na 25. mestu. Na 80. mestu sta še Andreas in Andreja Starman s Starman trgovino in na 87. mestu Robert in Judita Šega. Zanimivo, povsod nastopa par oziroma družina.
»Kar v naših krajih požene globoke korenine, tega ni moč izruvati in po mili volji premikati,« smo ta mesec slišali ob 60-letnici žirovske zadruge. Pa vendarle, zakaj na lestvici ni več uspešnežev, milijonarjev s Škofjeloškega. V Škofji Loki je doma podjetje Šibo družine Šifrar, v Selcah je družina Lotrič z meroslovnim podjetjem, glava družine pa med najboljšimi slovenskimi obrtniki leta 2008, v Žireh govorijo, da ima podjetje Ika oziroma družina Mrak v lasti polovico mesta, brata Stanonik naj bi s podjetjem Polycom okupirala skoraj celotno novo gospodarsko cono Dobje, tu se še prevozniki, …
Zakaj na lestvicah najbogatejših, in s tem tudi pokazateljem, da sodijo med najuspešnejše, ni več ljudi s Škofjeloškega? Za poslovanje je zagotovo najprimernejše središče, pri nas v Ljubljani. Pa vendar danes vsi govorijo o globalnem trgu, globalni konkurenci, globalni možnosti. Je 20 do 40 kilometrov oddaljenosti od prestolnice veliko? Je in ni. Če je vmes avtocesta, kot je do Celja, to ni nikakršen problem, če pa te kraje povezujejo ceste, ki so bile aktualne pred 50 leti, pa zagotovo ni dobro.
Enako je tudi pri zagotavljanju širokopasovnega interneta. Pred časom so nam krajani iz Škofjeloškega hribovja povedali, da je hitrejša pot po cesti kot prek interneta. To je smešno. Tako je bilo v mestih morda pred desetletjem. Da takšnih razlik med prebivalci Slovenije ne bi bilo več, je ta mesec ministrstvo za gospodarstvo objavilo razpis za sofinanciranje gradnje, vzdrževanja in upravljanja širokopasovnih internetnih omrežij na področju t. i. belih lis. Na Škofjeloškem so takšna območja, ki bi jih lahko v celoti zgradili z denarjem Evropske unije in zasebnega investitorja, zgolj v občinah Gorenja vas-Poljane in Železniki.
V Gorenji vasi so se na razpis prijavili, če bodo uspešni, naj bi vsi, tudi ali predvsem v hribovitem delu občine, do konca prihodnjega leta dobili širokopasovno povezavo. Ali jo bodo zares, bomo še poročali. Kakor tudi o tem, če bo zaradi tega v hribih zrasel (se naredil) nov bogataš za lestvico stotih najbogatejših Slovencev. Razvoj bo šel nedvomno v pozitivno smer. Tako gre že vse od takrat, ko so tudi v teh krajih s prižiganjem ognja opozarjali na nevarnost prihoda Turkov. Kmalu bodo zopet kurili, pa ne zaradi nevarnosti z vzhoda, kakor tudi zaradi slabe infrastrukture ne.