Gimnazija si želi samostojnosti
Na gimnaziji ESIC Kranj so prepričani, da bo prevetritev mreže šol v Kranju prispevala k dvigu kakovosti na tem področju.
Kranj – Načrtovano reorganizacijo kranjskih srednjih šol, ki delujejo v okviru Tehniškega šolskega in ESIC Kranj, so najbolj odkrito podprli v gimnaziji ESIC, ki naj bi postala samostojna Gimnazija Franceta Prešerna. »Menimo, da je ministrstvo naš ustanovitelj in financer, zato konflikt z njimi ni ustrezen,« je prepričana vršilka dolžnosti ravnateljice gimnazije Mirjam Bizjak. Želijo si le, je še dodala, »zadihati s polnimi pljuči in v miru delati«.
Ta čas, je opozoril predsednik sveta zavoda ESIC Boris Mikolič, gimnazija zelo težko uresničuje svoje cilje in vizijo, saj svet zavoda pogosto blokira njeno delo. »To mu omogoča sestava sveta, ki ima sedemnajst članov. Od tega ima gimnazija samo dva redna člana, čeprav ima med vsemi enotami centra največ dijakov, in sicer skoraj polovico,« je pojasnil Mikolič. Neupoštevanje interesov gimnazije je po njegovih besedah doseglo višek pri neimenovanju Mirjam Bizjak za ravnateljico, čeprav je imela večinsko podporo sodelavcev, dijakov in staršev. Prepričan je, da želi svet zavoda spremeniti način dela gimnazije, čeprav po njegovih besedah rezultati dokazujejo, da je bilo njihovo delo v zadnjih letih več kot uspešno.
Mirjam Bizjak je ob tem poudarila, da so edina strokovna gimnazija, ki se po velikosti lahko kosa s posameznimi samostojnimi gimnazijami. Letos jo obiskuje 584 dijakov. Vsako leto imajo tako pet do šest gimnazijskih oddelkov, medtem ko drugje, pravi Mirjam Bizjak, težko napolnijo že en oddelek, ekonomske gimnazije z več kot dvema oddelkoma pa v Sloveniji sploh ni. »Zavedamo se, da s podporo ministrstvu za izobraževanje, znanost, kulturo in šport v načrtovani reorganizaciji nismo izbrali lažje poti. Znotraj centra si lahko prav udobno postelješ. Morda je to tudi vzrok, da si nekateri tako zelo želijo ostati poleg nas kljub dejstvu, da so odnosi med nami vse prej kot bleščeči,« je dejala Mirjam Bizjak. Kljub temu meni, da bi kot samostojna šola veliko lažje gradili svojo identiteto, medtem ko se za druge šole, ki zdaj delujejo v okviru ESIC in bi jih združili v nov center, ne bi nič spremenilo, je prepričana Mirjam Bizjak. Reorganizacijo podpira tudi dijaška skupnost gimnazije. »Novi izzivi pomenijo večjo motivacijo za vse dijake, saj se bomo morali med ostalimi gimnazijami še bolj potruditi in dokazati, da smo dobra šola, ki jo radi obiskujemo,« je poudaril predsednik dijaške skupnosti Gašper Ambrož in dodal, da bi se povečala tudi pripadnost šoli.