Zeli za male učenjake (2)
Da bi bili naši mali učenjaki čim bolj zdravi, sproščeni, pomirjeni, zbrani, naspani, odporni, zadovoljni in navsezadnje tudi brihtni, jim sem in tja po potrebi pripravimo kakšen domač čaj ali kak drug pripravek iz zakladnice ljudskega zdravilstva. Bodo ti zvarki pripomogli tudi k temu, da bodo otroci bolj pridni ... Kakopak ...
Bezeg prehlad odslovi
Čaj iz bezgovega cvetja (Sambucus nigra) je pač najbolj znan po tem, da pripomore k znojenju, ki pomaga zbijati povišano telesno temperaturo. Je tudi učinkovito zdravilo zoper prehlad, gripo in kašelj. Spodbuja izločanje bronhialnih žlez. Cvetni vršički vplivajo na to, da sluznica v nosu in grlu postane odpornejša proti okužbam. Blažijo vnetje sinusov in ušes. Prehladna obolenja so pogosta nadloga naših malčkov, zato le imejmo doma pri roki bezgovo cvetje. Čaj pripravimo v obliki poparka: pol do eno čajno žličko posušenih bezgovih cvetov prelijemo s skodelico vrele vode, pustimo stati 5 do 10 minut in precedimo. Čaj pijemo vroč oziroma topel trikrat na dan po eno skodelico. Kakopak ga našim otročkom osladimo z žličko medu. Bezgovo cvetje se naravnost fantastično obnese v kombinaciji z lipovim (Tilia platyphyllos). Čajno žličko mešanice obeh zelišč poparimo s skodelico vrele vode in pustimo stati 10 minut. Otroku dajemo piti večkrat na dan. Še bolje je, če ga potem zavijemo v odejo. Otrokom ljuba bezgov sirup in šabesa se zaradi osvežilnega okusa in obilice vitaminov priporočata bolnikom, tudi majhnim, pri vročičnih obolenjih. Pa še en pomemben podatek: otrokom, ki se nikakor ne morejo zbrati in slediti pouku, so raztreseni in razdražljivi, za zajtrk pripravimo kos polnozrnatega kruha s slastno bezgovo marmelado. Kako pa jo skrbni starši pripravimo? September je ravno pravšnji čas za to opravilo. Najprej bo potrebno nabrati zrele črne plodove črnega bezga. Potrebujemo dva kilograma jagod, ki jih pretlačimo, dodamo približno četrt litra vode, malo pokuhamo, dodamo še pol kilograma sladkorja in ob stalnem mešanju na hitro prevremo. Ko tekočina izpari, marmelado spravimo v kozarce. Marmelada se po okusu lahko kosa z brusnično. Pri bezgu je pomembno, da ne uživamo surovih svežih jagod, saj v tej obliki niso užitne. Pri uživanju bezga nasploh je potrebno biti zmeren, saj prevelike količine lahko prej škodujejo kot koristijo.
Dobra misel misli zbistri
Čajčke z dobro mislijo (Origanum vulgare) so stare mame včasih pripravljale otrokom, da so se lažje učili in zbrali misli – od tod tudi ime. Babica je vedela povedati, da naj bi ta čaj marsikateremu otroku, pri katerem na začetku ni kazalo najbolje, pomagal, da je postal prava »brihta«. Upam, da zame še ni prepozno. Najbolje, da se kar lotim priprave: čaj pripravimo tako, da eno zvrhano žličko zrezanega ali zdrobljenega zelišča poparimo s skodelico vrele vode, pokrijemo in po 10 minutah precedimo. Otroci naj po potrebi spijejo skodelico do dve čaja na dan. Živčnim in nemirnim otrokom pripravimo pomirjajočo »dobromiselno« kopel: najprej sto gramov posušene zeli poparimo s pol litra vrele vode. Pokrijemo in pustimo stati 15 minut. Po tem času dobljeni izvleček dodamo vodi za kopanje, ki smo jo natočili v banjo. Ta kopel se nasploh dobro obnese pred težavnimi preizkušnjami v šoli in življenju nasploh. Tako kot bezeg tudi dobra misel spodbuja znojenje, zdravi prehlad in gripo. Če z njenim čajem spiramo ustno votlino, razkužuje vneto grlo in dlesni. Pomirja. Rahlo tudi uspava, lajša glavobol in preganja nemir. Poleg tega odganja vetrove, preprečuje napenjanje in ustavlja driske.