Prevare se najpogosteje pojavljajo pri dvobarvnih kovancih.

Namesto dveh evrov turška lira

Na Banki Slovenije ugotavljajo, da se povečanje podobnih kovancev v obtoku pojavlja sezonsko, vsem pa svetujejo pozornost pri kovancih.

Kranj - Bralec je dvakrat v tednu dni pri blagajni ugotovil, da ima v denarnici namesto kovanca za dva evra kovanec za eno turško liro, ki je po velikosti in obliki zelo podoben kovancu za dva evra. Kot je še pojasnila Mirjana Samardžija z Banke Slovenije, je kovancev, podobnih evrskim, bodisi po barvi, sestavi ali velikosti veliko.

Tako so dvobarvni naprimer makedonski denari, turške lire, bolgarski levi, litvanski litasi, tajski bahti, bivše italijanske lire in francoski franki, kateri so najpogostejši, pa ne vedo, saj o tem ne vodijo statistik. "Pojavljanje podobnih kovancev je sezonsko. Še največ jih zaznamo v času dopustov, ko ljudje prihajajo na dopust v Slovenijo oziroma se Slovenci vračajo z dopustov v tujini," pojasnjuje Samardžijeva in pojasnjuje, da vse neevrske kovance med štetjem izločijo stroji za štetje kovancev. "Vsi moramo biti pozorni na vse kovance. Pogosteje pa se prevare pojavljajo pri dvobarvnih kovancih," zaključujejo na banki Slovenije.

Kot smo izvedeli na Policijski upravi Kranj, povečanja prisotnosti tovrstnih kovancev v evrskem obtoku v zadnjem času ne beležijo. Kot je še pojasnil vodja Sektorja kriminalistične policije Boštjan Lindav, pa namerno unovčevanje kovancev drugih valut, katerih vrednost je manjša od kovancev evra, izpolnjuje določene znake kaznivega dejanja goljufije, za katero storilcu grozi do leto dni zapora.

Ob tem smo se pozanimali tudi, ali se je zaradi gospodarske krize povečala količina odkritih ponarejenih bankovcev ali kovancev. Na Banki Slovenije pravijo, da je ravno nasprotno: "V Evrosistemu se je v letu 2011 v primerjavi z letom 2010 število odkritih ponarejenih bankovcev zmanjšalo za 22,8, ponarejenih evrskih kovancev pa za 14,2 odstotka. Enako pravijo tudi na Policijski upravi Kranj, kjer so največ ponaredkov zabeležili leta 2009, in sicer kar 85, na leto pa povprečno odkrijejo od 32 do 54 ponaredkov."

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / sreda, 4. julij 2018 / 12:47

Čebelarjem nagrada državljan Evrope

Čebelarski zvezi Slovenije so minuli petek slovesno podelili nagrado državljan Evrope za leto 2018, in sicer za njihovo pobudo za razglasitev svetovnega dneva čebel.

Objavljeno na isti dan


Kranj / petek, 18. marec 2022 / 00:13

Otroci tujcev najprej v pripravljalnico

V šolah je vedno več otrok tujcev, ki ne znajo slovensko, zato na Mestni občini Kranj pripravljajo predlog spremembe šolske zakonodaje, ki bo za take otroke uvedla obvezno enoletno pripravljalnico.

Zanimivosti / petek, 18. marec 2022 / 00:12

Jubilej ene najstarejših smučarskih tekem

Medvoške Veteranske tekme so potekale v že petdeseti izvedbi. Ko so jih začeli organizirati, si niso predstavljali, da bodo pisale takšno zgodovino.

Gorenjska / petek, 18. marec 2022 / 00:06

Vse več odpovedi turistov

Vojno stanje v Ukrajini, ki v svetu povzroča negotovost, ima posledice tudi v gorenjskem turizmu. V Kranjski Gori, Bohinju in na Bledu že beležijo odpovedi turistov, med drugim tudi ruskih, ki sicer m...

Šport / petek, 18. marec 2022 / 00:06

Silvestrska turneja tudi v Beljaku

Že letos konec decembra naj bi silvestrsko turnejo smučarskih skakalk dopolnili z dvema tekmama v Beljaku, kar bo stopnica do nove skupne kandidature treh dežel za zimske olimpijske igre leta 2034.

Naklo / petek, 18. marec 2022 / 00:05

Zgodovina kulinarike v stripu

V Biotehniškem centru Naklo (BCN) so v ponedeljek odprli razstavo z naslovom Ljubezen gre skozi želodec, ki so jo pripravili v sodelovanju z Zgodovinskim arhivom Ljubljana (ZAL).