Iztok Podbregar (Foto: Uroš Rosič)

Radi bi bili vodilni v dialogu

Kaj se dogaja v nekdaj močni stranki LDS, ki je vodila več slovenskih vlad, na zadnjih volitvah pa je izpadla iz slovenskega parlamenta?

Kranj - Prejšnji teden se je v Kranju vodstvo stranke LDS srečalo s predstavniki lokalnih odborov iz vse Slovenije. Tema pogovorov so bili nadaljnji organizacijski koraki in prihodnje delovanje stranke, odkar je ta kot zunajparlamentarna v novem položaju, nam je povedal predsednik LDS Iztok Podbregar, ki je na tem položaju zamenjal Katarino Kresal.

O stranki LDS sedaj malo slišimo. Kaj se v njej dogaja, odkar se po lanskih parlamentarnih volitvah ni več uvrstila v državni zbor?

»Po zadnjih državnozborskih volitvah je Liberalna demokracija Slovenije po dolgih letih svoje pomembne vloge v slovenskem političnem prostoru, ko je vodila tudi nekaj vlad, ostala zunaj parlamenta. To je položaj, ki od članic in članov zahteva drugačen pristop. V tem dinamičnem času agresivnega nastopanja politike težje prodira v javnost. Ko sem sprejel vodenje stranke, sem si kot nalogo zadal najprej konsolidiranje LDS kot neparlamentarne stranke, ki jo je treba najprej notranje ponovno zagnati, programsko in organizacijsko urediti, nato pa gremo novim ciljem nasproti, namreč, da se na novih volitvah vrnemo v parlament. Naše razmišljanje je, da je bila v Sloveniji liberalna misel zgodovinsko prisotna ter da je tudi danes in v prihodnje potrebna, zato je poslanstvo LDS znova uveljaviti liberalno misel v parlamentarni demokraciji.«

Kakšna je vaša strategija vrnitve v parlament?

»Stranko, ki šele prve mesece deluje kot zunajparlamentarna, sedaj na novo postavljamo. Naša strategija je naslednja: v času, ko je slovenski in tudi evropski prostor močno razdeljen na levo in desno, ko se v politiki izražata agresivnost in nestrpnost, bomo v duhu našega zgodovinskega poslanstva krepili strpen dialog in spoštovanje človekovih pravic. V tem smislu želimo v prihodnje začeti dialog z drugimi partnerji, tudi zunaj parlamentarnimi strankami in gibanji, ki imajo podobne cilje. Niti Slovenija niti EU nima prihodnosti z razdeljevanjem in agresijo, ampak s strpnim dialogom. Ni ambicija LDS, da bi bili vodilni v smislu organizacije, pač pa vodilna v smislu dialoga, povezovanja, v čemer imamo bogate izkušnje.«

Čeprav LDS ni v parlamentu, pa se najbrž vseeno opredeljuje do pomembnih družbenih odločitev. Kako gledate na zakon o uravnoteženju javnih financ, ki ga je v duhu varčevanja sprejel državni zbor?

»Vsakemu Slovencu in tudi nam, liberalnim demokratom, je jasno, da je treba v državi varčevati in iskati racionalne rešitve. Po drugi strani pa se nam zdi napak, da se v tako kratkem času na tako številnih področjih skušajo uveljaviti spremembe, ki so popolnoma nepremišljene s strani vladajoče strukture. Že samo število zakonov, že sam pristop k področjem, agresivnost in nestrpnost pri uveljavljanju novosti se nam ne zdi v redu. Varčevanje je potrebno, ampak s premišljenim pristopom. Pahorjeva vlada, v kateri je LDS sodelovala kot koalicijska partnerica, je prvič v Sloveniji v prejšnjem proračunskem obdobju privarčevala štiristo milijonov evrov. Sedanja Janševa vlada je privarčevala ravno toliko, hkrati pa s svojo retoriko in s kazanjem na javni sektor kot porabnike dosegla nepotrebno razdeljenost med ljudmi. To ni prava pot. Tu je treba realno pogledati, da se v Sloveniji ne da ne brez realnega ne brez javnega sektorja. Tudi ni bilo nobene potrebe za hitenje. Slednje lahko privede do absurdne situacije, ko en sindikat (policijski, ki ima izjemno specifične probleme, ki se ne morejo primerjati z drugimi) blokira celotno reformo, zaradi česar ima cela Slovenija posledice.«

Kako pa ocenjujete prizadevanja, da bi v ustavo vključili zlato fiskalno pravilo?

»Zame je Ustava RS kot celota že fiskalno pravilo, nedvoumno so napisani členi v njej in jih je treba le spoštovati, tako da ni nobene potrebe vanjo posebej zapisovati fiskalno pravilo. Nenazadnje vsi naši politiki, od ministrov do predsednika vlade in države prisežejo pred nastopom funkcije, da bodo spoštovali pravni red in delovali v dobro države. Mi imamo v proračunskih zakonih že od 1991 zapisano, kako je treba ravnati z javnim denarjem. V tem pogledu gre bolj za simboliko, ki bo na evropskem parketu dala pogled na Slovenijo, v sami državi pa je nepotrebno. Menimo, da je treba k spremembam ustave pristopati izjemno premišljeno. To je tudi eden od razlogov, zakaj smo se na seji sveta LDS odločili, da na jesenskih predsedniških volitvah podpremo sedanjega predsednika države Danila Türka in ne gremo s svojim kandidatom. Dr. Türk ima izjemno občutljiv odnos do slovenske ustave in do človekovih pravic.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / torek, 23. januar 2018 / 16:39

Spor z očetom končal z nožem

V četrtek zjutraj je osemnajstletni domačin v Ratečah med družinskim sporom z nožem večkrat zabodel svojega očeta.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / četrtek, 31. maj 2012 / 07:00

Anketa: Kolesarska steza nujnost

Na Bledu in v Bohinju so v nedeljo pripravili kolesarski dan, s katerim so opozorili na nujnost ureditve kolesarske steze med tema dvema turističnima krajema. Ta čas je namreč kolesarjenje ob glavni c...

Kranj / četrtek, 31. maj 2012 / 07:00

Radi bi bili vodilni v dialogu

Kaj se dogaja v nekdaj močni stranki LDS, ki je vodila več slovenskih vlad, na zadnjih volitvah pa je izpadla iz slovenskega parlamenta?

Mengeš / četrtek, 31. maj 2012 / 07:00

Spominski znaki za veterane

Zbrane veterane osamosvojitvene vojne je na nedeljski prireditvi v Mengšu nagovoril tudi predsednik republike Danilo Türk.

Šport / četrtek, 31. maj 2012 / 07:00

Na treningu boccie

Dvoransko balinanje ali boccia postaja vedno bolj priljubljeno tudi med gibalno oviranimi osebami. Ekipa navdušenih učencev in dijakov zadnji dve leti trenira tudi v kamniškem Ciriusu.

Šport / četrtek, 31. maj 2012 / 07:00

Tržič je tekel

Tekači iz cele Slovenije so se zbrali v centru Tržiča in bilo je, kot bi celo mesto teklo.