V iskanju človekovega bistva
V galeriji Sokolskega doma je na ogled razstava del domačina, akademskega slikarja in profesorja Hermana Gvardjančiča.
Letošnjo razstavno sezono v Sokolskem domu je zasnoval programski odbor za galerijsko dejavnost, v sestavi Urša Jurman, Agata Pavlovec in Simon Mlakar. Kompetenten razstavni program, ki so ga v Sokolskem domu začeli jeseni, ko so ob sodelovanju Združenja umetnikov Škofja Loka pripravili skupinsko razstavo Ivan dej mi rešpetin, sledila je razstava del slikarja in grafika Berka, po zanimivi fotografski razstavi Flower power Boruta Peterlina pa je Saša Bezjak predstavila Intimen vpogled v kiparski svet, se zaključuje z razstavo del domačina, akademskega slikarja Hermana Gvardjančiča.
»Ko Gvardjančič vali svojo skalo, črpa svojo moč iz spomina in kontroliranega geografskega porekla. Kot izborno vino. Ta kraj, poreklo, je Škofja Loka z okolico, ki ima med vsemi na Slovenskem prav gotovo najdaljšo slikarsko tradicijo,« je ob odprtju razstave pretekli petek dejal kustos Borko Tepina in dodal: »Slikarstvo Hermana Gvardjančiča je prežeto z izkušnjo svojega kraja, ko v slikah zajema tako njeno eksistencialno, intimno, kontemplativno, osebno kot imaginarno razsežnost. Njegova izkušnja ni radikalno izčiščena in zreducirana slika, kljub vsej svoji simbolnosti je na neki način vselej prizemljena in čutna, sprijeta, ne pa razdrobljena, z neskončno finih detajlov, vibracij in odtenkov. S svojo osebno slikarsko govorico, impulzivno gestikulacijo, barvnimi nanosi, dinamičnimi prelomi in zasuki smeri naslikanega prostora se je umestil v čas, ki nas bo preživel in ostal to, kar je danes pred nami: nema poezija.«
Zanimivo je, da Herman Gvardjančič v domačem mestu ni razstavljal kar enaindvajset let. »Že štirideset let se ukvarjam z isto vsebino, in sicer s problemom, da je človek izgubil stik s samim seboj, izgubil svoja čustva, čutnost … Ta problem sem postavil za ozadje, za kontekst svojega slikarstva. Zato moje slike prej odbijajo, kot privabljajo, vendar ker sem imel službo in s tem plačo, sem lahko ustvarjal, kar sem želel,« je ob razstavi povedal avtor.
Prijeten večer, na katerem so bili prisotni predvsem škofjeloški umetniki, je povezovala Agata Pavlovec, za glasbeno popestritev pa je poskrbel Urban Megušar na violončelu. Razstava bo na ogled do 13. junija.