Trpotci okrog nas
Ozkolistni in tudi nekatere druge vrste trpotcev uspešno celijo rane, blažijo vnetja, zdravijo želodčne in črevesne tegobe, prebavne motnje ... V prvi vrsti pa veljajo za zdravilo, ki pozdravi vse bolezni dihal, kar jih je. Vsebujejo celo učinkovine, ki delujejo antibiotično.
Za 24 bolezni
Ozkolistni oz. suličasti trpotec (Plantago lanceolata) je prastara zdravilna zel, ki že od davnih časov uživa velik ugled. Uporabljali so ga kitajski, grški in rimski ranocelniki, zdravniki in kuharji. Srednjeveške zeliščarske bukve svetujejo uporabo trpotca pri štiriindvajsetih različnih obolenjih.
Še srednji in veliki
V Sloveniji poleg ozkolistnega srečamo tudi veliki (Plantago maior) in srednji trpotec (Plantago media) z dlakavimi listi. Imata podobne zdravilne lastnosti kot prvi, zdravilno moč velikega trpotca pa ponekod v ljudski medicini postavljajo celo nad ozkolistnega. Le na Primorskem pa uspeva tudi indijski trpotec (Plantago indica), pri katerem so uporabna le semena. Uporabljamo jih kot odvajalno sredstvo, podobno kot laneno seme.
Gremo v akcijo
Pa se vrnimo k ozkolistnemu, velikemu in srednjemu trpotcu, saj je zdaj pravi čas za nabiranje. Čeravno jih lahko nabiramo od spomladi do jeseni, so za čaj najboljši listi, ki jih potrgamo na začetku cvetenja, to je maja in junija. Pri nabiranju bodimo nežni, da listov preveč ne zmečkamo. V nasprotnem primeru bodo med sušenjem počrneli in izgubili veliko zdravilnih učinkovin.
Poparek proti kašlju
Drogo uporabimo zlasti jeseni in pozimi za zdravljenje prehlada in gripe. Seveda pa tudi v drugih obdobjih, ko nam preglavice povzročajo bolezni dihalnih organov. Iz trpotca, najsi bo ozkolistnega ali mešanice vseh treh pri nas rastočih vrst, si lahko pripravimo blag poparek, ki koristi proti kašlju. Dve žlički zrezane droge prelijemo s skodelico vrele vode, pustimo stati 10 minut, odcedimo. Spijemo dve do tri skodelice z medom oslajenega čaja na dan. Radi ga imajo tudi naši najmlajši, saj ima prijeten vonj in okus. Dodamo mu lahko še kakšno aromatično zelišče, da bo čaj bolj privlačnega vonja in okusa - trpotci namreč ne vsebujejo eteričnih olj.
Zoper infekcije
Čajno mešanico, ki koristi pri gripi in drugih infekcijskih obolenjih dihal ter izboljšuje splošno odpornost, pa poleg trpotčevih listov sestavljajo še smrekovi vršički (Turiones piceae), list lapuha in zel divje vijolice (Viola tricolor). Dve žlički mešanice za minuto ali dve zavremo, po 10 minutah odcedimo, ko se primerno ohladi, pa dodamo še žličko medu. Pijemo do tri skodelice čaja na dan.
Sirup in sok
Priljubljen je tudi trpotčev sirup, ki ga lahko kupimo v lekarni ali ga pripravimo sami. Priporoča se vsem, ki imajo pljučna obolenja, astmo, zasluzena pljuča, ki stalno kašljajo in kihajo. Spomladi pa za pospeševanje presnove in odvajanje strupov iz telesa pijmo tudi sveže iztisnjeni sok cvetoče rastline.
Ranocelnik
Seveda pa trpotec uspešno celi rane, ustavlja krvavenje iz ran in zdravi opekline. Pozabiti ne smemo niti na dejstvo, da so ga naši predniki uporabljali kot protistrup pri ugrizih strupenih živali in steklih psov. Na rane polagamo strte liste ali kapnemo listni sok. Slednji zdravi tudi hemoroide. Svoj čas so bile trpotčeve korenine pomagalo proti zobobolu in vročici.