Ročna vrtalka, pritrjena na puško (Foto: Tomaž Lauko)

Zgodbe muzejskih predmetov: Vrtalka za zobe

Jutri je 27. april, ki ga obeležujemo kot dan upora proti okupatorju. V Gorenjskem muzeju hranimo precej predmetov in dokumentov, ki govorijo o takratnih težkih časih. Pred leti smo pripravili t. i. Muzejsko vitrino, ki je bila posvečena zobozdravstveni službi v času narodnoosvobodilne vojne. Sami veste, kako se počutimo, če nas boli zob. Če pomislimo, da smo na vsakem koraku v strahu za svoje življenje, pa še zob nas boli, bomo storili vse, da ta bolečina mine čim prej. In v vojnem času so se ljudje znašli.

 

Zobozdravstvena služba v partizanskih enotah se je začela razvijati precej kasneje kot sanitetna služba. Prvi partizanski zdravnik na Gorenjskem je za kratek čas deloval že julija 1941, stalna sanitetna oskrba pa od leta 1942 dalje. S porastom partizanske vojske se je kmalu pokazalo, da brez zobozdravstvene službe ne gre. Prva zobozdravstvena ekipa je začela z delom 14. februarja 1944 v Kamniško zasavskem odredu. Zobozdravstvene ekipe so bile tudi v XXXI. diviziji, Jeseniško-bohinjskem odredu, Kokrškem odredu, Škofjeloškem odredu.

 

Predmeti, ki so opravljali funkcijo zobozdravstvenih instrumentov, pričajo o iznajdljivosti človeka, kako se je prilagodil danim okoliščinam, zato da je lahko olajšal trpljenje soborca. Pomislite! Ročna vrtalka za vrtanje zob je bila pritrjena na puškino cev. Bila je lahka za prenašanje, vendar med borci so krožile grenke šale na račun le-te in tudi bali so se je iz preprostega razloga. Vrteti jo je bilo treba na roke, z vrtenjem poganjati sveder, s čimer je imel 35 obratov na minuto. Takšno ročno vrtalko hranimo v Gorenjskem muzeju, ravno tako tudi tisto, ki so jo pritrdili na kolo šivalnega stroja, če je v kakšni vasi šivalni stroj bil. Nožna vrtalka je bila dokaj nepraktična za prenašanje, ker je tehtala več kot 25 kilogramov. Današnji zobni vrtalni stroji imajo 300 tisoč obratov na minuto. V muzeju hranimo tudi različne klešče za puljenje zob, ki jih je uporabljal kranjski zdravnik dr. Božidar Fajdiga.

 

Spomini govorijo o etični vrednoti pomoči, ko so akterji tvegali življenja zato, da so drugim pomagali. Gospa Albina Mežek Mrak z Jesenic, zobna asistentka, s partizanskim imenom Darinka, ki je s sestro Sonjo leta 1944 odšla v partizane, nam je zaupala: "Največkrat sva šli v Rovte, po domovih; tja, kjer so podpirali partizane. Borci so prihajali skrivoma, da bi jim lahko popravili ali pa izpulili zobe. Kurir naju je obveščal na domu, kam in kdaj naj prideva. Velikokrat se je zgodilo, da sva pulili kar sredi gozda. Dolga leta po vojni me je na Jesenicah ustavil možakar, da bi se mi zahvalil za pomoč. Ja, na Mežakli, na nekam štoru sem mu izpulila boleč zob."

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / ponedeljek, 12. julij 2010 / 07:00

Bron za Janezovo kmečko salamo

Na nedavnem ocenjevanju dobrot slovenskih kmetij na Ptuju je Janez Langus z Jesenic prejel bronasto priznanje za kmečko salamo.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / petek, 12. julij 2019 / 21:38

Dobre tudi cenejše kreme

Na testu sredstev za zaščito pred soncem so se na vrhu znašli izdelki, za katere ni treba seči globoko v denarnico.

Škofja Loka / petek, 12. julij 2019 / 21:31

Predsednik Pahor bo častni pokrovitelj pasijona

Škofja Loka – Iz urada predsednika države so ta teden v Škofji Loki prejeli razveseljivo novico: predsednik Borut Pahor je sprejel častno pokroviteljstvo nad Škofjeloškim pasijonom, ki ga bodo pono...

Slovenija / petek, 12. julij 2019 / 21:31

Šolske potrebščine za socialno ogrožene otroke

Kranj – Slovenska karitas je končala letošnjo akcijo Pokloni zvezek, v kateri je zbrala več kot 31 tisoč zvezkov in 400 tempera barvic, ki so jih prispevali otroci iz 268 osnovnih šol in 111 vrtcev...

Gospodarstvo / petek, 12. julij 2019 / 21:28

Toča »obrala« pridelek

Tilen Soklič iz Krnice, ki je pred štirimi leti ponovno zasadil črni ribez, po katerem je bilo nekoč poznano gorjansko območje, je letos ostal skoraj povsem brez pridelka.

Razvedrilo / petek, 12. julij 2019 / 21:26

Rdeče, modro in belo

Jeseniški kantavtor Elvis Fajko se na glasbenem področju javnosti predstavlja že od otroštva, zadnjih 25 let na področju roka in popa. Bil je tudi član zasedbe Drugo dejanje, pel pri kranjskih Skarabe...