Objekta na otoku prenovili
Na kranjskem sodišču naj bi jutri ponovno odločali o veljavnosti sporazuma med državo in župnijo Bled glede Blejskega otoka.
Bled - Sporazum, po katerem se je Cerkev odpovedala denacionalizacijski zahtevi za vrnitev otoka v naravi, v zameno pa je dobila v last vse objekte na otoku in celotni otok v 45-letni brezplačni najem, je tedanji minister za kulturo Vasko Simoniti sklenil tik pred iztekom mandata takratne vlade. Na ministrstvu za kulturo ga je nasledila Majda Širca in tedaj so na ministrstvu vložili tožbo za razveljavitev sporazuma, o čemer naj bi sodišče znova odločalo jutri.
Blejski župnik Janez Ferkolj z optimizmom pričakuje odločitev sodišča. »Gre za prijateljski sporazum med državo in Cerkvijo, ki se zdaj pač v neki točki preverja,« je dejal Ferkolj in dodal, da je njihov glavni trud usmerjen v to, da bi se gosti na otoku dobro počutili. Zato, pravi Ferkolj, so se tudi lotili prenove dotrajanih objektov Mežnarije in Proštije, v kar so vložili okrog tristo tisoč evrov. Del so financirali iz prihrankov, ki so jih zbrali s pomočjo prispevkov za otok, za preostanek pa je Družba sv. Martina najela posojilo. V okviru obnove, nad katero je bedel kranjski zavod za kulturno dediščino, so med drugim obnovili vso vodovodno, električno in drugo napeljavo ter na novo opremili prostore. »V njih zdaj ponujamo izdelke slovenske obrti, ker je otok tudi romarski kraj, pa tudi nabožne izdelke. Kar petino vseh spominkov izdelajo varovanci varstveno delavnih centrov,« je pojasnil Ferkolj. Povsem so prenovili tudi dotrajani lokal in ga spremenili v »potičnico«, kot ga imenuje Ferkolj, saj kot eni redkih ob slovenski kavi postrežejo tudi potico. Prav tako so prenovo dočakale sanitarije, dostop pa so omogočili tudi invalidom. Obnovljene prostore so odprli na začetku aprila oziroma tik pred veliko nočjo.