![](/images/20120424/304249977-AR_1.jpg?Size=main_picture&ImageVersion=online_l1)
Pet programov in kup investicij
Prejšnji teden so se na Šmarjetni gori zbrali turistični delavci na mednarodni konferenci Brezmejna doživetja narave. Predstavili so pet čezmejnih programov Doživetja narave, po katerih turisti po štiri dni preživijo na tej in na oni strani meje.
Kranj - Alpske gore, Alpska zelišča in cvetje, Alpske vode, Alpske živali in Alpska tradicija so naslovi programov, ki v osmih dneh turista popeljejo ne le do spoznavanja, ampak tudi do okušanja delčka Gorenjske (ali Štajerske) na eni strani in avstrijske Koroške ali avstrijske Štajerske na drugi strani. »Programi so oblikovani, določeni so nosilci posameznih aktivnosti, trženje naših naravnih danosti z zgodbo v ozadju se lahko začne,« je ob predstavitvi zloženke v štirih jezikih povedal Uroš Brankovič iz Centra za trajnostni razvoj podeželja Kranj.
S projektom Brezmejna doživetja narave so razvijali turizem na zavarovanih območjih narave, kjer je narava bogata in raznovrstna, turisti pa lahko, in to tudi zahtevajo, doživijo več. »Ni dovolj, da ponudimo nekaj informacij o kraju, kjer je naš gost, niti ni dovolj, da lahko ta le fotografira rože, ampak se o njih tudi uči, jih uporabi pri kuhanju, ustvarja na kak drug način. Gostom, na kratko, želimo ponuditi čim več narave,« pojasni Brankovič.
Rok Teul, direktor podjetja Feelgreen, ki bo tržilo programe: »Brez trženja nismo naredili nič. Vsi predstavljeni paketi so dobri, večino lahko prodamo na tujih trgih.« Predstavlja tudi majhen delček ponudbe Opazovanje ptic v Kamniško Savinjskih Alpah: »Imamo zdrave osnove, na katerih lahko gradimo, v povezavi s sosednjo Avstrijo pa imamo na mizi najboljšo ponudbo za nišno publiko - opazovalce ptic iz vsega sveta. Samo za primer: le v Veliki Britaniji jih je dva milijona. Iz tega bi lahko naredili veliko zgodbo.«
»Končno imamo turistične programe, ki bolj prepoznavno kažejo, kaj vse nam ponuja narava,« pa pravi Natalija Polenec iz Zavoda za turizem Kranj in doda: »Gorenjska je lepa, svojih lepot in kvalitete ponudbe pa se moramo bolj zavedati sami Gorenjci, se naučiti, kaj imamo, to ponuditi gostom in tudi tržiti. Skupaj z zgodbami.« »Usmeritev v naravo, v trajnostni razvoj, je prava,« te besede dopolnjuje Marko Frelih s turistične kmetije Na Poljani z Meje pri Kranju in dodaja: »Z ženo sva se trudila in lahko rečem, da nama je uspelo na temeljih spoštovanja narave. Upam, da bo to spoznal tudi vrh države, da ne bomo pozidali vsakega koščka, ampak številne zgodbe, ki so povsod okoli nas, znali predstaviti in ponuditi gostom. Nam se to že obrestuje.«
Projekt, pri katerem sodeluje 18 partnerjev, poleg centra več gorenjskih občin, TNP in Regionalna razvojna agencija Gorenjske, je vreden 2,8 milijona evrov, od tega približno polovico odpade na Gorenjsko. Izvedli so ali še bodo okoli dvajset investicij, med njimi so uredili kolesarko stezo med Kokrico in Polico, urejeni sta bili dve tematski poti v Udin borštu, Vogvarjeva hiša v Dupljah, kmalu bodo v TNP že lahko uporabljali mobilno info točko (kombi s predstavitvijo dejavnosti), pred vrati je nakup večjega čolna na Trbojskem jezeru, urejena so štiri počivališča v dolini Kokre, informativna tabla na Krvavcu … »Nekatere investicije so osnovne, vendar jih - drugače kot v Avstriji - v regiji še potrebujemo, sicer na turističnem področju sploh ne moremo sodelovati,« še pravi Brankovič.