![](/images/20120326/303269990-AR_1.jpg?Size=main_picture&ImageVersion=online_l1)
Lek širi razvoj v Mengšu
Razvojni center Biofarmacevtike Mengeš, ki sodi med najsodobnejše centre za razvoj bioloških zdravil v svetu, bo še letos bogatejši za nove laboratorije.
Mengeš – V Novartisu ima Razvojni center Biofarmacevtike, ki so ga v Mengšu odprli pred dobrimi štirimi leti, še posebej pomembno vlogo pri razvoju podobnih bioloških zdravil skupine Sandoz, katere član je tudi Lek.
»V Razvojnem centru Biofarmacevtike Mengeš poteka tehnični razvoj večjega dela Sandozovih bioloških zdravil. Poleg razvoja podobnih bioloških zdravil v Biofarmacevtiki Mengeš pogosto sodelujemo tudi pri razvoju Novartisovih originatorskih zdravil. Biološka zdravila so pridobljena iz gensko spremenjenih celic, se pravi celic, v katere so vstavljeni geni za sintezo terapevtskih proteinov, ki jih celice sicer ne proizvajajo. Po uspešnem vnosu takšnih genov gojimo celice v posebnih posodah, imenovanih bioreaktorji, ti pa lahko v proizvodnih merilih dosegajo prostornine tudi do deset tisoč litrov in več. Ves čas rasti v bioreaktorjih celice proizvajajo terapevtske proteine, ki jih po zaključku rasti izoliramo, očistimo vseh neželenih primesi in na koncu ustrezno shranimo. Tako pridobljeni proteini predstavljajo aktivni del vsakega biološkega zdravila,« so svoje delo opisali v Razvojnem centru Biofarmacevtike v Mengšu, kjer poteka celoten razvoj podobnih bioloških zdravil. Poleg teh za potrebe celotne skupine Sandoz proizvajajo tudi biološko zdravilo eritropoietin alfa, ki se uporablja za zdravljenje slabokrvnosti.
Letos zaradi povečanja nabora izdelkov v razvoju načrtujejo razširitev razvojnih zmogljivosti, kar bodo dosegli predvsem z izgradnjo novih laboratorijev za celično in molekularno biologijo. Strokovna ekipa je s tem dobila veliko priznanje s strani švicarskega Sandoza, da je sposobna razvijati kompleksna biološka zdravila v skladu z visokimi regulatornimi zahtevami.
Koliko bodo vložili v nove laboratorije, nam v Leku niso povedali, so pa potrdili, da bodo novo pridobitev odprli še v tem letu. »Pričakujemo, da bomo s povečanjem razvojnih zmogljivosti na račun novih laboratorijev za celično in molekularno biologijo še utrdili našo prestižno pozicijo, ki jo imamo v skupini Sandoz. Povečane zmogljivosti novih razvojnih laboratorijev, pa ne bodo neposredno vplivale na obseg obstoječe proizvodnje podobnega biološkega zdravila rekombinantnega eritropoietina alfa; tako kot drugod v farmacevtski industriji se namreč tudi pri bioloških zdravilih zaradi visokih regulatornih zahtev proizvodne in razvojne aktivnosti navadno ne prepletajo,« so še pojasnili v Leku.