Stekline je vse več, zbornica poziva k ukrepanju
V zadnjih letih je bilo v Sloveniji le nekaj primerov stekline, letos so jih zabeležili že oseminštirideset, nazadnje v okolici Ptuja pri kobili, ki se je okužila s steklo lisico.
Ljubljana - Ker se steklina pojavlja predvsem ob meji s Hrvaško, domnevajo, da prihajajo okužene živali k nam iz sosednje države, zato pozivajo vlado, da ustrezno ukrepa. Steklina je namreč neozdravljiva, smrtno nevarna bolezen, ki prizadene osrednje živčevje. Prenaša se zlasti z ugrizom, slina okužene živali pa lahko okuži tudi razpokano kožo ali sluznico. Gozdna žival, okužena s steklino, ni več plašna in se lahko sredi dneva pojavi v naselju, postane napadalna, se zaradi ohromitve okončin težje premika in se pretirano slini. Pri domači živali posumimo na steklino, če ta nenadoma spremeni vsakdanje obnašanje: postane napadalna, nemirna ali pretirano mirna, zgubi apetit in besno grize ali požira les, kamenje ali druge predmete, ima naježeno dlako, se pretirano slini …
V kmetijsko gozdarski zbornici se tudi ne strinjajo z odločitvijo Evropske komisije, da bo s 1. majem prihodnje leto sprostila uvoz živil živalskega izvora v Evropsko unijo. Opozarjajo, da so na Hrvaškem v zadnjem letu odkrili več primerov klasične prašičje kuge (zadnji, marca letos, je bil v neposredni bližini slovenske meje) in da bi sprostitev uvoza lahko resno ogrozila rejo prašičev v Sloveniji in v drugih evropskih državah. Če bo odločitev o sprostitvi uvoza obveljala, zbornica zahteva, da Evropska komisija prevzame odgovornost za morebitno škodo, ki bi jo utrpeli slovenski rejci.