![](/images/20120311/303119999-AR_1.jpg?Size=main_picture&ImageVersion=online_l1)
Smeti bodo vozili v Ljubljano
Občini Žiri in Gorenja vas-Poljane sta z Mestno občino Ljubljana in Snago podpisali pristopno pogodbo k Regijskemu centru za ravnanje z odpadki Ljubljana.
Žiri - Regijski center za ravnanje z odpadki Ljubljana (RCERO) je najobsežnejši projekt na področju ravnanja z odpadki, vzpostavitev je sofinancirana iz kohezijskega sklada, s pristopom občin Žiri in Gorenja vas-Poljane pa je poleg Ljubljane vključenih še 26 občin širše osrednjeslovenske regije.
»Projekt RCERO je dolgoročna rešitev problematike ravnanja z odpadki na sodoben in okolju prijazen način,« je poudaril Aleš Čerin, podžupan v začasnem opravljanju funkcije župana Mestne občine Ljubljana (MOL), in nadaljeval, da sta čistilna naprava za izcedne vode in odlagalno polje že zgrajena: »Za tretji, najzahtevnejši del, gradnjo objektov za predelavo odpadkov, trenutno poteka postopek izbire izvajalca.«
Neaktivni Gorenjci
»Podpis pogodbe je posledica neaktivnosti CERO Gorenjska. V občinah na južnem robu regije in blizu Ljubljane smo se zato skupaj odločili za dolgoročno in zanesljivo rešitev obdelave in odlaganja odpadkov,« je o pristopu k ljubljanskemu CERO povedal gorenjevaško-poljanski župan Milan Čadež. »Ostanke odpadkov naj bi po pogodbi v Ljubljano začeli voziti do leta 2015, možno je tudi prej, saj država zapira deponijo Logatec, kamor romajo odpadki sedaj,« pa je pojasnil žirovski župan Janez Žakelj.
Odločitev za RCERO Ljubljana je bila sprejeta zaradi realnosti projekta, saj sta Snaga in MOL najbliže končni izvedbi, medtem ko gorenjskega ni in ni. »Ljubljanski CERO je največji v Sloveniji, zato bi tudi po ekonomiji obsega lahko dosegal najnižje cene ravnanja in deponiranja odpadkov. Hkrati pa moramo vedeti, da bo cena za onesnaževanje okolja v prihodnosti kvečjemu višja od današnje,« je pojasnil Žakelj. V občini Gorenja vas-Poljane je cena ravnanja z odpadki od leta 2007 enaka tudi na račun sodelovanja občanov, ki sedaj ločijo že skoraj polovico odpadkov.
Nadzor redarjev
»Če bomo obdržali takšen trend napredovanja pri ločevanju odpadkov, hudega povišanja cen ne pričakujem,« je poudaril Čadež in povedal še, da so ta teden v občini začeli redarji nadzorovati smetnjake. Redarji gospodinjstev za zdaj ne bodo denarno kaznovali, le smetnjakov z nepravilno ločenimi odpadki ne bodo izpraznili.
»Bolj ko bomo sami sortirali in se zavedali, da smo za svoje smeti odgovorni sami, tem dlje bo cena ostala enaka,« je razložil Čadež, njegov kolega Žakelj pa: »Naš cilj je, da obdržimo čim nižjo ceno. Tako smo lani z doslednim ločevanjem odpadkov odložili za tretjino manj ostankov na deponijo, a rezerve ostajajo. Tako znižujemo stroške gospodinjstev in občine.« Tudi v Žireh bodo redarji medobčinskega inšpektorata začeli preverjati ločevanje v domačih smetnjakih. Očitno gre med občinama in občani tudi za rivalstvo, tako pri ločevanju odpadkov (sedaj okoli sto kilogramov na občana) kot pri ceni.