![](/images/20120305/303059997-AR_1.jpg?Size=main_picture&ImageVersion=online_l1)
Število brezposelnih upadlo
"Lani se je brezposelnost na Gorenjskem v primerjavi z letom prej znižala, stopnja brezposelnosti je najnižja v državi," pravi Dragica Ribnikar.
Kranj - Število brezposelnih na Gorenjskem je lani do avgusta padalo, v zadnjih mesecih pa se je znova nekoliko povečalo. »V zadnjih mesecih leta je število brezposelnih znova raslo. Predvsem na račun mladih, ki so zaključili šolanje, in izteka zaposlitev za določen čas je bilo konec leta na Gorenjskem 8080 brezposelnih oseb ali 158 manj kot konec leta 2010,« pojasnjuje Dragica Ribnikar, direktorica Zavoda RS za zaposlovanje, Območna služba Kranj.
Podatki po posameznih uradih za delo kažejo, da je brezposelnost v prejšnjem letu porasla le na območju Urada za delo Jesenice, povsod drugje se je znižala. Stopnja brezposelnosti na Gorenjskem je najmanjša v državi: decembra 2011 devetodstotna (v Sloveniji 12,1-odstotna), še najvišja na območju Tržiča (11,7-odstotna) in najnižja na območju Škofje Loke (6,5-odstotna). Do konca januarja se je število brezposelnih na Gorenjskem povečalo na 8366 oseb, vendar je to število manjše kot isti mesec lani (za 2,2 odstotka).
Delo v Ljubljani in pri sosedih
Med razlogi, zakaj gre Gorenjski nekoliko bolje kot drugim regijam, so tudi zaposlitvene možnosti Gorenjcev: veliko jih najde delo v osrednjeslovenski regiji oziroma Ljubljani, nekateri tudi v sosednji Avstriji oziroma Italiji. »Lani ni bilo tako dramatično kot dve leti prej, ko se je brezposelnost podvojila. Povpraševanje se je izboljševalo, sledilo je več zaposlovanja, številne priložnosti so dobili tudi brezposelni,« pravi Dragica Ribnikar in napoveduje, da bo konec leta brezposelnost zaradi novega vala krize znova višja, a se bo števec ustavil pri 8400 do 8500 brezposelnih oseb. Napovedana odpuščanja so objavili v Gradbincu Gipu (96 delavcev) in Odeji Škofja Loka (16).
Ob koncu lanskega leta so v kranjski območni službi beležili zmanjšanje števila oseb, starih nad 50 let, trajno presežnih delavcev in stečajnikov ter deleža žensk. Gorenjska kljub temu ostaja regija z največjim deležem starejših brezposelnih in najmanjšim številom iskalcev prve zaposlitve. »Lani so delodajalci prijavili 13.865 prostih delovnih mest ali 9,2 odstotka več kot leto prej. Največ na območju Kranja, povečanje smo zaznali tudi na območju Škofje Loke, medtem ko so delodajalci na območjih Jesenic, Radovljice in Tržiča prijavili manj delovnih mest kot leto prej,« pove Ribnikarjeva.
Ponekod manjka delavcev
Še vedno je največ povpraševanja s področij predelovalnih dejavnosti, trgovine, gradbeništva, strokovnih, znanstvenih in tehničnih dejavnosti, gostinstva in izobraževanja. Lani je bilo na novo sklenjenih 9414 zaposlitev, v več kot polovici primerov - 4813 - se je zaposlila brezposelna oseba. »V naši območni službi smo pripravili akcijski načrt sodelovanja z delodajalci. Čeprav brezposelnost narašča, vemo, da obstajajo dejavnosti, kjer je povpraševanje po delavcih večje od ponudbe. Razlogi so različni,« pove namestnica direktorice Magda Plementaš Lombar.
Zato bodo na zavodu posebno pozornost namenili podjetjem iz dejavnosti gostinstva, turizma, trgovine, gradbeništva, cestnega prometa, zavarovalništva, zdravstva … Zakaj delodajalci ne morejo dobiti novih delavcev, je težko vprašanje, odgovarjajo sogovornice z zavoda, največkrat pa so težke delovne razmere, plače nižje, zato povpraševanja po delu ni.
»Mi bi radi delodajalce iz teh panog povezali, da si bodo sami izmenjali primere dobrih praks, hkrati pa organizirali tudi mini zaposlitvene sejme tako na področju gostinstva kot prevozništva, kjer je možnosti za zaposlitev zares veliko,« pove Lombarjeva. Zavod bo več pozornosti namenil tudi šolarjem, dijakom in študentom in jih spodbudil, da že zgodaj začnejo razmišljati o svoji karierni poti, ter jim pri tem seveda tudi pomagal.