Olaf "oprostil" Thalerja
Evropski urad za boj proti goljufijam v zadevi Zoran Thaler ni našel dokazov o nepravilnostih, ki bi terjali uvedbo disciplinskega ali kazenskega postopka.
Kranj - »Odločitev Olafa potrjuje, kar sem napovedal že marca lani. Namreč, da v mojem ravnanju ni bilo nobenih nepravilnosti. Zame je to veliko olajšanje in zadoščenje, da sem že od vsega začetka govoril resnico,« je nekdanji evropski poslanec Zoran Thaler komentiral ugotovitve Evropskega urada za boj proti goljufijam (Olaf), ki je v petek sporočil, da v decembra končani preiskavi domnevne korupcije ni našel dokazov o nepravilnostih, na podlagi katerih bi lahko zoper Thalerja uvedli disciplinski ali kazenski postopek.
V sporočilu za javnost je Olaf zapisal, da je Thaler z njimi polno sodeloval, medtem ko Evropski parlament ni dal potrebne podpore. Ker Olaf od Evropskega parlamenta ni pridobil potrebnih elektronskih podatkov niti ni mogel opraviti pogovorov s pričami, tudi ni mogel opraviti obsežne administrativne preiskave, zato njegove ugotovitve temeljijo na omejenih informacijah, so opozorili. »Najbrž gre za igrice med Olafom in Evropskim parlamentom. Kar se mojega primera tiče, sem ob odhodu iz Evropskega parlamenta prejel dvanajst zgoščenk z vso svojo elektronsko korespondenco, kar sem Olafu tudi fizično izročil. Olaf je imel v preiskavi tudi dostop do vseh ljudi, s katerimi sem v parlamentu sodeloval, tudi do mojih asistentov. Zame je bistveno, da je Olaf resna in neodvisna preiskovalna institucija, ki se je s primerom devet mesecev intenzivno ukvarjala, pri čemer nismo ničesar skrivali in je zato lahko proučila vse razpoložljive dokaze,« je dejal Thaler.
Zoper Thalerja vodijo preiskavo tudi slovenski pravosodni organi, od katerih Thaler pričakuje, da sprejmejo podobno odločitev kot Olaf ali pa se izjasnijo, kakšne so njihove ugotovitve. »Tako zame kot tudi za kritično javnost je pomembno, da se zadeva čim prej pravično formalno zaključi, tudi zaradi medijske razvpitosti primera,« pravi Thaler. »Malo je takih primerov medijskega linča, sedaj me zanima predvsem rehabilitacija v Sloveniji.«
Thalerja je Olaf preiskoval zaradi obtožb o korupciji, ki jih je Sunday Times objavil marca lani. Britanski časnik je tedaj razkril, da so se njegovi novinarji pod krinko lobistov z več evropskimi poslanci dogovorili, da bodo ti v zameno za denar poskrbeli za sprejetje določenih dopolnil k evropski zakonodaji na področju financ. Srečanja s poslanci so britanski novinarji tudi skrivaj posneli.