![](/images/20120208/302089997-AR_1.jpg?Size=main_picture&ImageVersion=online_l1)
"Tale je v redu fantič"
Če gre verjeti vremenoslovcem, potem nas bo pošteno zeblo vsaj še nekaj dni. Kako zelo zebe šele tiste, ki so brez strehe nad glavo. V kranjskem zavetišču je bilo v četrtek zasedenih vseh štiriindvajset postelj.
Kranj - »Seveda me zebe, ampak bo že. Oblečen sem bolj toplo, pod kavbojkami imam pižamo pa dvoje nogavice, rokavice, podloženo jakno,« je povedal Božo v soboto okrog poldneva in dodal, da bi sicer lahko živel doma, pa mu ni za to. Edino ponoči, še posebej pa zdaj, ko je zunaj res mrzlo, prespi doma. Čez dan se največ zadržuje pri glavni avtobusni postaji v Kranju. »Največkrat prosim za cigareto, malokrat za kak evro. Ja, mi kar dajo, saj vedo, čigav sem (smeh).« Božo denarne socialne pomoči ne prejema, povedal je, da včasih kaj malega prisluži »z rokami«, na primer z zbiranjem odpadnega železa. »Pa še na takle se ti davkarija obesi,« se huduje. Povprašam ga še, zakaj ni v službi. »Malo drugače gledam na življenje, za take pa službe ni,« je prepričan.
Mimo je v tem času prišel Ivan Podgoršek in Božu v roke stisnil nekaj denarja. »Tale je v redu fantič (smeh),« se je pošalil Podgoršek, o brezdomcih pa povedal: »Smilijo se mi, lahko sem jutri tudi jaz na istem, čeprav imam streho nad glavo, pa ne samo ene. Saj veste, kako pravijo, danes si milijonar, jutri berač. Včasih dam evro, dva, včasih trideset centov, odvisno, koliko imam drobiža pri sebi,« je povedal Podgoršek. V soboto okrog poldneva je bilo pri avtobusni postaji brezdomcev bolj malo, mimo pa je prišel Peter, njihov prijatelj. Peter ni brezdomec, ima streho nad glavo in službo. »Rad se družim z njimi, jih sprejemam. Veliko med njimi je narkomanov, starih petindvajset, šestindvajset let, ki so jih starši »vrgli« iz stanovanja,« je povedal Peter.
Evropska klasifikacija brezdomstva obsega štiri temeljne in trinajst bolj podrobno razvrščenih kategorij brezdomstva. Brezdomec je tisti, ki je brez stanovanja oziroma strehe nad glavo, lahko pa je tudi tisti, ki biva v negotovih ali neprimernih razmerah. Prvi dve kategoriji predstavljata vidno, »cestno« brezdomstvo, drugi dve kategoriji pa skrito ali manj vidno brezdomstvo. Peter in Božo sta povedala, da je v Kranju veliko brezdomcev brez stanovanja in spijo po kleteh, nekateri pa v zavetišču. V kranjskem zavetišču je bilo v ponedeljek zasedenih vseh štiriindvajset postelj. »Za zdaj pokrivamo vse potrebe in nikogar ne pustimo pred vrati,« je zatrdil Igor Kalabić iz službe za odnose z javnostjo pri kranjski občini. Eden od stanovalcev je povedal, da na mesec za posteljo in hrano v zavetišču plača 161 evrov, ki jih prejme kot socialno pomoč. »Po zakonodaji denarna socialna pomoč pripada vsem državljanom, torej tudi brezdomcem, in je namenjena zadovoljevanju osnovnih življenjskih potreb. Pri tem imajo stanovalci v zavetišču možnost zadovoljiti večino osnovnih življenjskih potreb in morajo del te pomoči nameniti za namestitev,« je pojasnil Kalabić.
Od prispevka uporabnikov zavetišča bodo letos prejeli približno 44 tisoč evrov. Program kranjskega zavetišča financirata še ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve, letos bodo namenili okrog 88 tisoč evrov, ter občina z nekaj manj kot petdeset tisoč evri. Iz evropskih sredstev bodo prejeli tudi 18 tisoč evrov za enoletno delo pripravnice.