Zadovoljni z napredkom
Ob obisku delegacije Državnega sveta RS na čelu s predsednikom Mitjo Bervarjem je imel župan Šenčurja Miro Kozelj marsikaj pokazati, še bolj pa bo vesel, če bodo na občini v teh dneh dobili pričakovani kohezijski denar za projekt gradnje kanalizacije.
Šenčur – »Državni svet je parlamentarni organ, ki ima v svoji sestavi tudi predstavnike lokalnih interesov in tako velik pomen dajemo lokalni problematiki. Zato hodimo po občinah v Sloveniji, kjer lahko vidimo primere dobre prakse, spoznavamo pa tudi probleme, pri katerih lahko s svojim znanjem in pristojnostmi pomagamo tudi v državnem svetu. Tokrat smo se odločili, da pridemo na Gorenjsko, saj je župan občine Šenčur Miro Kozelj tudi državni svetnik. Župan je že tri mandate in z zanimanjem smo prisluhnili temu, kaj je bilo v zadnjih letih v občini postorjeno in tudi kakšni problemi spremljajo njegovo delo,« je ob obisku v prostorih občine Šenčur povedal predsednik Državnega sveta Mitja Bervar.
Delo svetnika Mira Kozelja, pa tudi Steva Ščavničarja, ki je svetnik državnega sveta za Zgornjo Gorenjsko, je ob obisku v Šenčurju pohvalil državni svetnik Janvit Golob, župan Miro Kozelj pa je delegaciji pojasnil predvsem značilnosti in posebnosti občine Šenčur. »Smo občina, v kateri smo poskrbeli za osnovne stvari, od kulture, športa, do gospodarstva, ki se v industrijski coni še vedno razvija. Lahko rečem, da smo uspešni in da smo v zadnjih letih poskrbeli za velik napredek. Tudi trenutno je še kar nekaj delovišč, saj ravno sedaj gradimo kanalizacijo na severnem delu občine. Imamo seveda tudi težave, največja je cesta Britof–Hotemaže, ki bi jo lahko že gradili, vendar ni denarja. Podobno je s težko pričakovanim krožiščem za povezavo naše poslovne cone. V letošnjem letu je bilo nekaj težav tudi s kohezijskim denarjem, saj se je gradnja kanalizacije začela, denarja pa občina še ni dobila. K sreči smo imeli nekaj denarja prihranjenega, že te dni pa pričakujemo, da bomo dobili tudi evropski denar,« je povedal župan Kozelj, ki je gostom razkazal tudi industrijsko cono, predsednik Mitja Bervar pa je ob obisku poudaril, da se v Državnem svetu borijo, da bi imeli njihovi poslanci in ideje težo tudi v državnem zboru.
»Lahko rečem, da je bila v zadnjem času kar velika pripravljenost sodelovanja poslancev državnega zbora z državnimi svetniki. Sprejemali so določene mnenja in amandmaje, ki smo jih dajali, če jih niso, je sledil veto. Dejstvo je, da bolj ko v državnem zboru hitijo z določeno zakonodajo, večja nevarnost je, da v odgovor dobijo veto. Več ko je pogovorov in javnih razprav, boljše je sodelovanje. Tako je bilo precej naših opozoril razumljenih, nekaj pa tudi ni bilo uslišanih in eno takih je tudi nepremičninski davek. Podobno je z zakonom o bančništvu, ki je na ustavnem sodišču še v presoji in verjamemo, da bo padel,« je tudi povedal Mitja Bervar, ki si želi bolje urediti delovanje financ med državnim zborom in svetom, ki so se v zadnjih letih poslabšale. »Želim si izpostaviti tudi našo dolgoletno željo, da bi znova sprejeli odločanje, s čimer bi dali konkretno vlogo državnem svetu. Pri tem se moramo sesati z novimi strankami, Stranko Mira Celarja in Združeno levico. Poslancem državnega zbora želimo v najkrajšem možnem času predlagati, da spremenijo poslovnik,« pravi Mitja Brvar, ki je prepričan, da v kriznih časih vlada potrebuje širši konsenz, pri čemer je vloga državnega sveta še posebno pomembna.