Pomoč v gostinstvu še vedno ostaja eno najbolj iskanih počitniških del. / Foto: Tina Dokl

Plačilo že nekaj let enako

Veliko dijakov in študentov se poleti odloči za počitniško delo. Urna postavka je že nekaj let enaka in znaša od 3,90 do 7 evrov.

Kranj – Počitniško delo dijak ali študent prek napotnice opravlja izključno med počitnicami, ne tudi med šolskim oziroma študijskim letom. Oglasi za prosta počitniška delovna mesta so objavljeni na spletnih straneh študentskih servisov, vedno več pa je iskanja dela prek poznanstev, saj se tako zaposlitev najde hitreje, ponekod pa so tudi urne postavke višje od običajnih. Te že nekaj let ostajajo nespremenjene. Povprečna urna postavka znaša 4,50 evra na uro, nezahtevna dela so plačana od 3,90 evra na uro dalje, s težkim fizičnim delom pa lahko v eni uri zaslužite tudi do sedem evrov.

Ne samo denar, tudi odgovornost, da se korak za korakom postavijo na lastne noge, sta glavna razloga, da se večina mladih odloči za počitniško delo. »Letos bom prvič opravljala počitniško delo, in sicer v avgustu začnem polniti police v Mercator centru Kranj na Primskovem. Za to sem se odločila, ker želim imeti svoj denar in ga zaslužiti z lastnim trudom,« nam je zaupala bodoča srednješolka Nina Bajželj.

Kot je povedala Saša Praček, vodja marketinga e-Študentskega servisa, je največ oglasov za prosta delovna mesta na področju trženja, anketiranja, prodaje, fizičnih del, promocij, poučevanja, prevajanja in gostinstva. Dekleta najbolj zanimajo administrativna dela, promocije, prodaja, delo hostese pa tudi lažja dela, kot sta pakiranje in deklariranje, fantje pa največ povprašujejo po dobro plačanih kratkotrajnih delih, na primer selitvah in delu v proizvodnji. Študenti višjih letnikov in absolventi iščejo dela, ki so povezana s študijskim področjem. »Tako študent znanje prenese v prakso, se spozna s kolektivom, osvoji delovni proces in dobi izkušnje, podjetje pa ima svežo delovno silo, ki se je pripravljena učiti, spoznavati delovno okolje in prispevati k razvoju podjetja. Ob obojestranskem zadovoljstvu ni več razloga, da bi iskali nov kader, ampak zaposlijo preverjenega,« pojasnjuje Saša Praček.

Eno najpogostejših vprašanj v zvezi z zaposlitvijo je, ali mora dijak oziroma študent nujno imeti izkušnje. Petra Dobar iz radovljiškega študentskega servisa Cifra pravi, da so izkušnje zaželene; ali so tudi pogoj za pridobitev počitniškega dela, pa je odvisno od vrste in zahtevnosti dela. V gostinstvu je pogoj polnoletnost, saj sicer ne morejo streči alkoholnih pijač in prodajati tobačnih izdelkov. Izkušeni ali ne, dijaki in študenti morajo biti za opravljeno delo pošteno plačani, česar pa ne upoštevajo vsi delodajalci. Tisti, od katerih morajo študentski servisi vedno znova terjati zaslužek dijakov in študentov, so navedeni na spletni strani neplacniki.info, saj je finančna nedisciplina pri nas vse pogostejša.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / torek, 30. junij 2020 / 11:19

V Mariboru pozitivnih na novi koronavirus že sedem zdravnikov

V Mariboru so do danes zjutraj potrdili okužbo z novim koronavirusom že pri sedmih zdravnikih enote nujne medicinske pomoči mariborskega zdravstvenega doma, ki deluje tudi v urgentnem centru UKC Marib...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / četrtek, 4. december 2008 / 07:00

Zastonj prepleskali bolnišnico

V jeseniški bolnišnici je potekalo državno tekmovanje slikopleskarjev. In najboljši rezultat? Na novo prepleskane stene bolnišnice!

Gospodarstvo / četrtek, 4. december 2008 / 07:00

Vsako pisanje ni birokracija

Mag. Miran Naglič: "Kmetje bi brez pomoči kmetijskih svetovalcev pri pripravi vlog težko izkoristili ponujeni državni in evropski denar."

Gospodarstvo / četrtek, 4. december 2008 / 07:00

Gorenjski čebelarji se bodo združili

Gorenjska čebelarska društva, ki so zdaj vključena v dve zvezi, naj bi se združila v enotno Čebelarsko zvezo Gorenjske.

Gospodarstvo / četrtek, 4. december 2008 / 07:00

Arhitektura domov znanih Slovencev

Časopisno založniška družba Kmečki glas je s sofinanciranjem ministrstva za kulturo in s podporo Gorenjske banke izdala knjigo z naslovom Arhitektura domov znanih Slovencev.

Gospodarstvo / četrtek, 4. december 2008 / 07:00

V novembru spet deflacija

Vse od polletja povprečje cen življenjskih potrebščin ne narašča več. Tri mesece se povprečje ni spremenilo, v juliju in novembru pa je statistika zabeležila padec.