Država zavira razvoj Cerkelj
Tako je prepričan župan Franc Čebulj, ki ob sprejemanju občinskega prostorskega načrta razočaran ugotavlja, da država za pospeševanje gospodarstva in nova delovna mesta ne naredi ničesar. Razvoj Krvavca je praktično onemogočen.
Cerklje – Občina Cerklje postopek za nov občinski prostorski načrt (OPN) pelje že od leta 2005, po neštetih sestankih, usklajevanjih, skoraj tristo tisoč evrih stroškov iz občinskega proračuna in okoli 550 podanih predlogih Občine in občanov, pa veliko razlogov v zvezi s tem v občini nimajo. Pogajanja s pristojnimi ministrstvi in drugimi soglasodajalci sicer še potekajo, a kot kaže, bo potrjenih le okoli štirideset pobud. Zaradi težav na občini razmišljajo tudi, da bi zamenjali pogodbenega urbanista, ki jim akt pripravlja.
»S sestanka na ministrstvu za kmetijstvo in okolje smo nazadnje odšli v prepričanju, da smo zadeve uskladili in zaključili, a po tednu dni smo od istega sogovornika prejeli nekaj strani dolg zahtevek za dopolnitev vloge, ki pa je po mojem mnenju škodljiv za razvoj občine, saj moramo izločiti številne razvojne pobude. Njihova stališča tako niso skladna z glasnimi obljubami vseh strank pred nedavnimi volitvami, ki so obljubljale prizadevanja za razvoj gospodarstva, obrti in podjetništva ter turizma in s tem nova delovna mesta. Le teden dni po volitvah smo torej prejeli ta dopis, ki zavira vsakršen razvoj naše občine,« nam je ogorčen pojasnil cerkljanski župan Franc Čebulj in nam pokazal pripombe Ministrstva za kmetijstvo in okolje, iz katerih izstopajo predvsem njihove zahteve, povezane s Krvavcem. V OPN ne dopuščajo gradnje žičniških naprav s pripadajočimi stavbami, sankaških prog in akumulacijskih jezer za potrebe zasneževanja smučišč, ne dopuščajo ukrepov in objektov, namenjenih varstvu voda pred onesnaževanjem, prav tako pa ne dovolijo niti spremembe namembnosti obstoječih pastirskih stanov za turistično dejavnost. Čeprav je občina iz OPN izvzela 78 hektarov zemljišč, predvidenih za golfsko igrišče ob letališču, omenjeno ministrstvo v zameno ni omogočilo novih gradenj. Na območju nekdanje fazanerije tako ne bo mogoče graditi lesno-predelovalnega objekta, prav tako ne manjše obrtne cone, občina je bila zaradi rezultatov poplavne študije neuspešna tudi s pobudo za širitev šolske in športne infrastrukture v Cerkljah, nič pa ne bo niti s stanovanjsko gradnjo med Cerkljami in Gradom. Bo pa novi OPN omogočil sedem novih kmetij in okoli deset legalizacij sedanjih črnih gradenj pretežno v višje ležečih vaseh občine.
»Največ truda in časa smo vložili v širitev zazidljivega območja letališča, a občina ima od tega bore malo. Ko je treba plačati komunalni prispevek in druge dajatve, ki po zakonu pripadajo občini, imamo tu vedno težave. To se nam prav te dni dogaja v zvezi s priklopom letališča na kanalizacijski sistem, pri čemer prav Aerodrom Ljubljana najbolj agresivno oporeka plačilu. Nekateri župani so nam nevoščljivi, češ da imamo letališče in Krvavec, a s tema gospodarskima subjektoma ima občina veliko težav in malo prihodkov,« še pravi Čebulj, ki je odločen, da bodo na občini – če bo omenjeno ministrstvo v nadaljnjih pogajanjih vztrajalo pri svojih stališčih, sprejemanje OPN ustavili, vse dokler ne pride do spremembe zakonodaje ali razmišljanja ljudi, ki odločajo o razvoju občin.