Porod občuti, boli pa skorajda ne
Za lajšanje porodne bolečine se je lani v kranjski porodnišnici odločilo približno 40 odstotkov porodnic, od tega je dobrih 25 odstotkov porodnic izbralo epiduralno porodno analgezijo. O tej metodi je nekaj več povedal Aleš Rozman, dr. med. specialist anesteziologije.
Kako poteka epiduralna porodna analgezija?
»Epiduralna porodna analgezija ves čas poteka pod nadzorom anesteziologa in je princip lajšanja bolečin s pomočjo katetra in dovajanja zdravil preko tega katetra. Epiduralni kateter je tanka plastična cevka, ki jo po posebni sterilni metodi uvedemo nad trdo možgansko ovojnico v ledvenem predelu za potrebe lajšanja bolečin med porodom. Po katetru tečejo zdravila glede na fazo poroda, glede na potrebe porodnice in to vse, dokler se porod ne zaključi.
Epiduralna porodna analgezija je v kranjski porodnišnici dostopna vsem porodnicam ob vsakem času, saj smo v zadnjih treh letih naredili velik korak naprej v organiziranosti dela in v tehnični opremljenosti. Potreben pa je tako imenovani informirani pristanek porodnice za to metodo lajšanja bolečine. Ogromno informacij v zvezi s tem že v času nosečnosti dobijo na spletni strani, v tiskani obliki ali v Šoli za starše, ki jo organiziramo vsako sredo v sodelovanju z zdravstvenim domom. V Šoli za starše tudi predstavimo uporabo vseh metod, ki jih imamo na voljo v naši hiši za lajšanje porodne bolečine. Če nosečnica želi še podrobnejše informacije, če ima specifične težave, jo povabimo na razgovor v našo anesteziološko ambulanto, ki poteka vsak delavnik od 8. do 10. ure.«
Se za epiduralno analgezijo lahko odloči že, ko je v porodni sobi?
»Če ženska ve, kaj želi, če je seznanjena z metodo, se lahko.«
Katere so prednosti te metode?
»Cilj epiduralne analgezije je, da praktično od takrat, ko se vzpostavi lajšanje bolečine, pa vse do poroda vzdržujemo neko stanje blage bolečine. Na številčni lestvici od 0 do 10 je pričakovana bolečina med običajnim porodom od 6 do 10. Pričakovana bolečina pri epiduralni porodni analgeziji je manj kot 3; porodnica tako še vedno občuti porod: občuti popadke v obliki tiščanja, napetosti in pritiska, a le do blage bolečine. To štejem kot optimalno izvedeno epiduralno analgezijo. Porodnica ima še vedno vso svojo moč, je sposobna sodelovati pri porodu.
Približno dvanajst odstotkov porodov se je lani v BGP Kranj zaključilo s carskim rezom. Pri porodnicah, ki so že imele epiduralno analgezijo, smo pretežno samo nadaljevali lajšanje bolečine v anestezijo za carski rez z dodatkom večjega odmerka lokalnega anestetika. Na ta način smo parom omogočili, da jim ostane čustveno doživetje poroda. Hkrati opažamo, da po tovrstni anesteziji porodnice tudi lažje okrevajo. Če se porodnica ni odločila za epiduralno lajšanje bolečine, je za nujni carski rez še vedno lahko budna, le da takrat uporabimo drugo vrsto področne anestezije – subarahnoidno anestezijo.«
Katerim ženskam odsvetujete lajšanje bolečin na ta način? Kakšni so lahko tudi zapleti?
»Ovira je lahko vnetje na mestu, kamor bi morali vstaviti kateter, ali obolenje, ki se kaže v motnji strjevanja krvi. Kronične bolezni, ki so že prisotne pri porodnicah, pa so večinoma celo indikacija za uvajanje katetra za porod, s čimer zmanjšamo obporodni stres. Zapleti so možni tako kot pri vsakem drugem medicinskem posegu. Pri epiduralni analgeziji so redki, običajno blagi in minejo sami po sebi, recimo omrtvičenost mišice zaradi učinka zdravila. Redko opažamo znižanje krvnega tlaka in znižanje srčne frekvence. Pri približno odstotku žensk se pojavi glavobol, ki lahko traja še nekaj dni po lajšanju bolečine z epiduralno analgezijo. Glavobol je lahko zelo neprijeten, zato je pomembno, da porodnica ve, da lahko pride nazaj do zdravnika-anesteziologa in da ji bolečino lahko olajšamo in odpravimo.«
Ali so morebitni vplivi na novorojenčka?
»Epiduralna analgezija je v bistvu edina metoda, ki ima dokazano pozitiven učinek na otroka. Stres poroda pri običajnem porodu lahko pri porodnici sproži stresni odgovor organizma, kar lahko vpliva na otroka in se odrazi s slabšo oksigenacijo otroka in posledično nepravilnostmi v utripu novorojenčka.«
Ali epiduralno analgezijo krije zdravstvena zavarovalnica?
»Storitev je še vedno samoplačniška. Cene se spreminjajo in so objavljene na spletni strani porodnišnice. Trenutna cena je 110 evrov.«