Poslanca italijanske in madžarske narodnosti nista želela oddati 45. in 46. glasu za Zorana Jankovića. (Foto: Tina Dokl)

Pucka ni bilo

Politično dogajanje je ta teden zaznamovalo dogajanje ob glasovanju o kandidatu za mandatarja nove slovenske vlade. Relativni zmagovalec parlamentarnih volitev Zoran Janković je v državnem zboru že drugič zapored doživel hladen tuš.

Prvega je ob ustanovni seji državnega zbora decembra lani, ko so stranke desne sredine (SLS, SDS, NSi), Virantova lista in Desus predlagale in z dovolj glasovi tudi izvolile svojega kandidata, Gregorja Viranta, za predsednika državnega zbora, s čimer so preprečili, da bi bila izvoljena kandidatka Jankovićeve stranke. Za slednjega je bil to poduk, s katerim se je kmalu sprijaznil in se začel s strankami dogovarjati o morebitni podpori. Potem ko ga je predsednik države Danilo Türk predlagal kot kandidata za mandatarja nove slovenske vlade, je začel pogovore o morebitni koaliciji. K pogovorom je sicer vabil vse, tudi SDS Janeza Janše, čeprav je pred volitvami dejal, da edino z njo ne bi sodeloval. SLS in NSi nista želeli v njegovo koalicijo, Janša se v »kafičih« z njim ni želel pogovarjati, tako da so kot morebitne partnerice Pozitivni listi ostale SD, Državljanska lista Gregorja Viranta in Desus. Na odločitev slednjih dveh je čakal vse do začetka tega tedna. Pretekli konec tedna so bili pogovori o koalicijski pogodbi še posebej intenzivni in četverica se je v številnih elementih že zelo zbližala ter osnutek koalicijske pogodbe tudi že parafirala. Hkrati je koalicijska pogodba začela nastajati tudi v »desnem zavezništvu«, ki se je konec tedna sestalo v gostilni v Lukovici. Prvak SDS Janez Janša do srečevanja v gostilni ni imel pomislekov. Predsedniku SLS Radovanu Žerjavu so na tem srečanju razbili steklo na avtomobilu, o čemer je dejal, da upa, da ne gre za politično motivirano dejanje.

 

Zmanjkali celo štirje glasovi

Janković je po koalicijskih pogajanjih dobil podporo SD in Desusa, Lista Virant pa ga je zavrnila. To mu je navrglo 44 glasov, potrebna bi bila še dva. Janković je zatrjeval, da ju ima. Toda čigava? Poslanca narodnosti sta izjavila, da onadva zagotovo ne bosta 45. in 46. glas. Tako bi na tajnem glasovanju glasovi lahko prišli le od posameznih poslancev strank, ki so javno Jankoviću odrekle podporo. Vse do srede je bilo slišati ugibanja, kateri bo »prestopil«, govorilo se je o kupčevanju z glasovi, Jankovića so videvali na kavi s poslanci iz »drugega tabora«, denimo z Ivanom Vogrinom iz Virantove stranke. Vogrina, ki je svojim upnikom veliko dolžan, je Virant pozval, naj poplača dolgove, v nasprotnem primeru naj odstopi kot poslanec.

 

Kdo je »Pucko«?

Slišati je bilo tudi druga ugibanja, kdo bo Jankovićev »Pucko«, ki bo prevesil parlamentarno večino v njegov prid. Ob tem smo se znova spomnili na Cirila Pucka, ki je leta 1996 pri potrjevanju Drnovškove vlade izstopil iz stranke SKD in prispeval 46. glas za LDS-ovo vlado. To je bil prvi tak primer v samostojni Sloveniji, pozneje je še prihajalo do prestopov, zato je takšno ravnanje ob tajnem glasovanju za mandatarja javnost pričakovala tudi sedaj. Toda »Pucka« tokrat ni bilo, kajti v strankah Jankovićevih nasprotnikov so se odločili, da sploh ne bodo prevzeli glasovalnih lističev. Glavnina poslancev strank z desnice sploh ni glasovala, svoje glasove so oddali le nekateri predsedniki. Radovan Žerjav (SLS) je dejal, da svojih glasov niso dali zaradi hudega pritiska medijev na njihove poslance, potem ko je bilo slišati, da sta zagotovljena 45. in 46. glas. S tem naj bi zagotovili transparentno in čisto glasovanje brez sence suma, da kdo glasuje drugače, kot so javno napovedali. To je poudarila tudi prva dama NSi Ljudmila Novak. Na drugi strani pa je bilo slišati očitke o strankarskem discipliniranju poslancev in nezaupanju do njih ter do njihove pravice, da se odločajo po svoji vesti. Zoran Janković, že drugič spet poraženec v državnem zboru, je to potezo ocenil kot politikantsko. Dejal je, da ni razočaran zaradi izida glasovanja, bolj zaradi tega, ker ima njegova stranka dober program, s katerim bi Slovenija lahko napredovala. Kaj bo storil sedaj, bo kandidat tudi v drugem krogu? Najprej bo prespal in se usedel s predstavniki svoje stranke, nato pa se odločil, kako naprej.

 

In kako naprej? Kot je o scenariju, ki se lahko zgodi, če Janković ne dobi dovolj glasov v parlamentu, razlagal pravni strokovnjak dr. Miro Cerar, sedaj sledi drugi krog izbire mandatarja. Predlaga ga lahko znova predsednik vlade, lahko pa tudi poslanske skupine ali skupina desetih poslancev, kar se mora zgoditi v prihodnjih dveh tednih. Če spodleti tudi to, smo že blizu novim predčasnim volitvam. Cerar še pravi, da se jim lahko izognejo z oblikovanjem manjšinske vlade, ki je izvoljena z navadno in ne absolutno večino, vendar pa takšna vlada na dolgi rok ne more delovati, saj bi težko izpeljala reforme in zahtevnejše projekte.

 

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Splošno / ponedeljek, 14. januar 2008 / 07:00

Prvi se je rodil Jusuf

V jeseniški bolnišnici so na letošnjega prvega novorojenčka morali počakati vse do 3. januarja, ko se je vendarle rodil 4150 gramov težak in 57 centimetrov dolg Jusuf.

Objavljeno na isti dan


Razvedrilo / torek, 8. oktober 2013 / 07:00

Nov družinski član

Pred kratkim smo spoznali novega avtomobilskega člana družine Suzuki. Na golfski površini Diners Golf in Country Kluba Ljubljana v Smledniku smo tako pozdravili novega SX4 S-Cross.

Razvedrilo / torek, 8. oktober 2013 / 07:00

Za abrahama v Amsterdam

Janez Markuta je pred kratkim praznoval abrahama. Prihaja iz Čadovelj, vasi pod Storžičem. Večina Janeza pozna po njegovi predanosti kmetiji, kjer dela nikoli ne zmanjka. Šparglji, jagode, češnje, sli...

Razvedrilo / torek, 8. oktober 2013 / 07:00

Slavljenec Franci

V nedeljo, 22. septembra letos, je Franci Krč ali po domače Španov Franci ml. iz Gorenj pri Kranju praznoval svoj 40. rojstni dan. Na domačem dvorišču se je odvijalo prijetno praznovanje v...

Nasveti / torek, 8. oktober 2013 / 07:00

Tanja odgovarja

Obračam se na vas, da mi odgovorite samo na eno vprašanje. Ali bom dobila stanovanje in kdaj? Hvala.

Nasveti / torek, 8. oktober 2013 / 07:00

Povej, kaj sanjaš

»Sanjala sem, da sem bila odsotna (na potovanju v tujini) in sem dobila telefonski klic. V bistvu je bilo okolje podobno kot doma, vendar sem vedela, da sem na potovanju. Klic na običajni...