Na svet gleda drugače
Devetnajstletna Nika Rant z Zalega Loga je bila vsa leta šolanja na Dvojezični zvezni trgovski akademiji v Celovcu odlična, en letnik pa je celo preskočila. Je tudi prejemnica priznanja koroškega deželnega glavarja. Jeseni jo čaka študij arhitekture na Dunaju.
Zanimanje za tujino in želja po znanju nemškega jezika sta Niko Rant z Zalega Loga po končani osnovni šoli v Železnikih privedla do vpisa na Dvojezično zvezno trgovsko akademijo v Celovcu, kjer je bila izjemno uspešna. Namesto v petih letih je šolanje končala že po štirih, saj je en letnik preskočila, njen uspeh je bil vsa leta odličen, maturo je končala s samimi enicami – torej slovenskimi peticami, za nameček pa se lahko pohvali še s priznanjem koroškega deželnega glavarja. Znanje pa ni edino, kar je dobila v Celovcu, pravi 19-letna Nika in poudarja, da ji je šolanje in bivanje v tujini prineslo tudi nov, bolj odprt pogled na svet ter znanje, kako sprejemati druge kulture, običaje, jezike: »Zdi se mi, da lahko drugače gledam na svet, kar je zelo dobra podlaga za prihodnost.«
K Nikini odločitvi za avstrijsko srednjo šolo je pripomogel tudi njen starejši brat. »Vedel je, da me je od tujih držav še posebej zanimala Nemčija in da bi se rada dobro naučila nemško, zato mi je predlagal, naj ogledam dvojezične šole v Avstriji. Kaj hitro sem se odločila za celovško,« se spominja Nika. Ker je v otroštvu večinoma spremljala le nemške televizijske kanale, ob prihodu v Celovec pred štirimi leti ni imela težav z razumevanjem nemščine, govor in pisanje pa je izpilila kasneje. Tuji jeziki ji sicer zelo ustrezajo; ne nazadnje si je z njihovim znanjem letos prislužila tudi priznanje koroškega deželnega glavarja. »Na deželnem tekmovanju iz tujih jezikov sem dosegla tretje mesto v kategoriji simultane dvojezičnosti. V italijanščini in angleščini sem morala z dvema maternima govorcema govoriti o zdravi prehrani in odprtju eko-trgovine,« je pojasnila in dodala, da bi se rada naučila vsaj še ruski, francoski in norveški jezik.
Nika je lahko ponosna tudi na preskočen letnik, saj naj bi bilo po Koroškem v zadnjih letih le nekaj takih primerov. Ravnatelj jim je že v prvem letniku predstavil nov, modularni sistem, kjer lahko dijaki opravljajo izpite tudi brez prisotnosti pri pouku. Pri tem je poudaril, da teoretično lahko tudi preskočijo letnik. V drugem letniku je tako začela sama predelovati snov iz učbenikov in opravila izpite za tretji letnik, večino še pred poletnimi počitnicami, novo šolsko leto pa je začela v četrtem. Vsa leta je bila odlična. »Že v osnovni šoli sem se navadila, da štirica zame ni dovolj dobra ocena. V ozadju je bila misel, da zmorem več, zato sem se vedno trudila po najboljših močeh. Seveda je sem in tja prišel kakšen neuspeh, a mi ga je s trmo uspelo popraviti. Pri tem ni šlo za dokazovanje pred drugimi, temveč za dokaz sami sebi, česa sem zmožna.«
Šolanje v Celovcu je opisala kot zelo prijetno. »Pri vseh izobraževalnih težiščih na Dvojezični trgovski akademiji je poudarek na gospodarstvu in računovodstvu, pri mojem pa je bil še na informatiki, saj sem obiskovala smer informacijski management in informacijska tehnologija.« Večino snovi se ji je uspelo zapomniti že pri pouku in ob domačih nalogah, sicer pa je njen sistem učenja temeljil na branju.
V razredu je imela nekaj slovenskih sošolcev, a so jo tudi avstrijski vrstniki lepo sprejeli medse. »Zelo rada sem se družila z njimi. Družbe mešanih kultur mi veliko bolj ustrezajo, saj je v njih veliko več tolerance in edinstvenosti,« ugotavlja Nika. Poleg avstrijskega načina življenja je lani poleti imela priložnosti deloma spoznati tudi nemško kulturo, pri čemer ugotavlja, da ji bivanje v tujini zelo ustreza. »Slovenija je premajhna in ljudje se predobro poznajo med sabo. Možnosti preprosto niso za vse enake.«
Nika je letošnje poletne počitnice začela z oddihom na morju, nato pa se je vrnila v Celovec, na štiritedensko prakso na univerzo, kjer pomaga pri statističnih meritvah. Jeseni jo čaka študij. »Na Dunaju bom študirala arhitekturo, natančneje Green Building, ki se osredotoča na trajnostno gradnjo. Veseli me, da sem našla študij, ki se osredotoča na ekologijo in mi ponuja izobrazbo, ki mi bo tudi v osebno veselje,« nam je še zaupala.