Največje slovensko turistično podjetje
S pripojitvijo štirih kopaliških družb k Sava hotelom Bled je nastalo največje slovensko turistično podjetje - Sava Turizem.
Kranj – Po pripojitvi družb Terme Ptuj, Zdravilišče Radenci, Terme 3000 in Terme Lendava k družbi Sava Hoteli Bled je zadnji delovni dan lanskega leta nastala združena družba Sava Turizem, ki je tako postala največje turistično podjetje v Sloveniji z več kot 1200 zaposlenih, 3900 turističnih postelj in dvanajstodstotnim deležem ustvarjenih nočitev. Za omenjeno pripojitev se je konec novembra odločila skupščina družbe Sava hoteli Bled, v sodni register pa so novo družbo vpisali 30. decembra.
Pripojitev topliških družb Savi hotelom Bled pomeni uresničevanje strategije uprave Save za povečanje učinkovitosti in uspešnosti dejavnosti Turizem. Novo delniško družbo Savo Turizem vodi tričlanska uprava, ki je vodenje družbe Sava hoteli Bled prevzela 1. oktobra lani: predsednik uprave Andrej Prebil ter člana uprave Renata Balažic in Borut Simonič. Po pojasnilih iz Save bo združitev prinesla optimizacijo in racionalizacijo nekaterih skupnih procesov na destinacijah, učinkovitejše izkoriščanje sinergijskih učinkov pri trženju in prodaji ter predvsem uvedbo enotnih standardov poslovanja za doseganje visoke kakovosti storitev v vseh procesih delovanja. Ne bo pa povzročila odliva prihodkov z destinacij, saj turistična taksa in delež dohodnine od izplačanih plač ostaneta lokalnemu okolju. Z združitvijo tudi niso predvidena odpuščanja, število zaposlenih naj bi se zmanjševalo po mehki metodi.
Dejavnost Turizem, ki je za Gumarstvom druga največja Savina dejavnost, naj bi letos dosegla 66,7 milijona evrov prihodkov od prodaje oziroma tretjino celotne prodaje Poslovne skupine Sava, so napovedali v kranjski družbi. Načrtovana rast prodaje bo v prvem letu skupnega delovanja triodstotna, rast prihodkov pa je načrtovana predvsem z razvojem kongresno-prireditvenega, počitniškega in športnega turizma, pa tudi golfa, kampov, zdravstva in kulinarike. Strateški načrt Save Turizma z izrabo sinergijskih učinkov združitve družb sicer predvideva nadaljnjo rast prodaje in celotnega dobička tudi v naslednjih dveh letih.
V skladu s poslovnim načrtom naj bi družbe Poslovne skupine Sava v letu 2012 ustvarile 205,9 milijona evrov prihodkov od prodaje in ustvarile 12,1 milijona evrov operativnega dobička. Operativni dobiček odvisnih družb naj bi dosegel vrednost 15,6 milijona evrov, celotni dobiček odvisnih družb Poslovne skupine Sava pa 10,1 milijona evrov.