Mateja Šimic je v lanski sezoni naredila velik korak naprej. Na začetku leta 2011 je bila na svetovni triatlonski lestvici (ITU) na 240. mestu, trenutno pa je 53. (Foto: arhiv GG)

Za en mesec v Italijo

Triatlonka Mateja Šimic je na dobri poti, da postane prva Slovenka v tem športu, ki bi se ji uspelo uvrstiti na olimpijske igre. "Po trenutnih simulacijah sem zraven, a kvalifikacije potekajo do konca maja in do takrat je še šest tekem," pravi športnica iz Kamnika, ki je trenutno na pripravah v Italiji.

Mateja Šimic, 31-letna športnica iz Kamnika, je daleč najboljša slovenska triatlonka. Najprej je trenirala plavanje, s triatlonom pa se je prvič srečala leta 1992. Da bo to odslej njen šport, se je odločila leta 1995, ko je na svoji prvi mednarodni tekmi postala mladinska evropska podprvakinja. Od takrat je nanizala številne uspehe. Leta 2008 je zaradi rojstva sina Luka izpustila celotno tekmovalno sezono, po porodu pa se je vrnila v velikem slogu in dosegla rezultate kariere.

Kamnik – Za triatlonko Matejo Šimic je uspešna sezona 2011, v kateri se ji je uspelo prebiti na seznam trenutnih kvalifikantk za olimpijske igre. Njena športna pot je še posebej zanimiva, saj je najboljše rezultate začela dosegati po rojstvu sina. V zadnjih dveh letih je bil njen največji cilj prav uvrstitev na letošnje olimpijske igre, kar doslej v tem športu, kombinaciji plavanja, kolesarjenja in teka, ni uspelo še nobenemu Slovencu.

 

Lanska sezona je bila za vas zelo uspešna, a tudi naporna. Tekme so bile na vseh celinah.

»V sezoni 2011 sem nastopila na 26 tekmah, od tega jih je bilo petnajst pomembnih, kar pomeni, da so bile za svetovno prvenstvo, svetovni pokal, evropsko prvenstvo in evropski pokal ter so štele za uvrstitev na olimpijske igre.


Dosti več kot prej sem tekmovala v tujini in prepotovala skoraj cel svet, saj so bili svetovni pokali po vseh celinah. Predvsem jeseni je bilo zelo naporno, saj sem v petih tednih imela štiri tekme za svetovni pokal: najprej v Mehiki, nato v Koreji, se vrnila nazaj v Južno Ameriko v Kolumbijo ter nato potovala na Novo Zelandijo.«

 

Kateri rezultat vam pomeni največ?

»Največ mi pomenijo prve stopničke na tekmi svetovnega pokala v Kanadi, kjer sem osvojila drugo mesto, kar je tudi za slovenski triatlon izreden uspeh.


Sicer pa se je v lanski sezoni zgodilo kar nekaj stvari. Najprej sem diplomirala in postala univerzitetna diplomirana biokemičarka in se tako znebila velikega bremena. Sredi sezone sem začela sodelovati z italijanskim trenerjem Francescom Fissorejem, s katerim sva naredila določen napredek v plavanju in teku. Poleg tega imam tudi veliko podporo italijanskega kluba Cremona Stradivari, v zadnjem času pa se trudimo tudi s triatlonsko zvezo doseči skupni cilj: uvrstitev na olimpijske igre.«

 

 

Kdaj bo dokončno znano, ali se vam je uspelo kvalificirati na olimpijske igre?

»Kvalifikacije še potekajo, in sicer do konca maja. Po trenutnih simulacijah sem zraven, a do takrat je še šest tekem skoraj po celem svetu (dve v Avstraliji, v ZDA, na Japonskem, v Mehiki in Španiji), tako da bo do konca pestro.«

 

Kako potekajo priprave na novo sezono?

»Trenutno sem na pripravah v Italiji, kjer bom ostala cel mesec, saj imam do prve tekme svetovnega pokala le dva meseca priprav. Tu imam dobre pogoje za trening in vso potrebno infrastrukturo, tako da lahko nemoteno treniram okoli trideset ur na teden.«

 

Boste nastopila na vseh tekmah, ki še štejejo kot kvalifikacije za London?

»Moj glavni cilj v prvem delu sezone so kvalifikacije za olimpijske igre. Verjetno se bom udeležila vseh že omenjenih šestih tekem. Pred odhodom na prvo tekmo v Avstralijo bom nastopila še na dveh duatlonih v Italiji. V drugem delu sezone pa je glavni cilj priprave na olimpijske igre, tako da bom tam lahko optimalno tekmovala.«

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / sreda, 1. julij 2020 / 13:05

Petnajst okužb na dan bi bil znak za alarm

Prof. dr. Bojana Beović poudarja, da za prehajanje mej ne smemo imeti dvojnih meril. Med okuženimi z novim koronavirusom je v zadnjih dneh vse več sekundarnih primerov in manj uvoženih. V torek, 30. j...

Objavljeno na isti dan


Kronika / sobota, 23. oktober 2021 / 17:34

Nenaden dvig vodotoka

Britof – V Britofu so policisti v sredo preverjali prijavo nastanka nevarnosti zaradi dviga vodotoka. Ugotovili so, da so v strugi Kokre delavci izvajali dela. Nivo reke se uravnava z zapornicami i...

Šport / sobota, 23. oktober 2021 / 17:34

Marjanu Žalarju dve zlati medalji

Na dvajsetem evropskem prvenstvu v kegljanju za slepe in slabovidne so naši športniki osvojili kar sedem posamičnih in eno ekipno medaljo, najbolj pa se je izkazal član Medobčinskega društva slepih in...

Kranj / sobota, 23. oktober 2021 / 17:33

Franc Hvasti bo častni občan Kranja

Kranj – Starosta kranjskega in slovenskega kolesarstva Franc Hvasti bo za izjemen doprinos v športu in k razvoju kolesarstva ob letošnjem občinskem prazniku 3. decembra prejel naziv častni občan Me...

GG Plus / sobota, 23. oktober 2021 / 17:32

Znoj, ljubezen in iskrenost

Franjo Potočnik je predan športu, bil je uspešen atlet. Leta 2000 je za svojo 65-letnico s humanitarno noto za jeseniško bolnišnico opravil 366 vzponov na Triglav v 278 dneh. V nedeljo je bil gost Dov...

Slovenija / sobota, 23. oktober 2021 / 14:34

Po planinsko v Pliberku in Naborjetu

Konec preteklega tedna sta bili pri sosedih na Koroškem in v Kanalski dolini v Italiji dve prireditvi, na katerih smo imeli Gorenjci, še posebej Planinski muzej iz Mojstrane, precej besede. V Plibe...