Izredne parlamentarne volitve 2011 v občini
Prve izredne volitve v državni zbor so za nami. Volivci, ki so v demokraciji teoretično in praktično nezmotljivi, so pokazali svoj odnos in razumevanje do politike, političnih elit ter dvajsetletne politične prakse. So res koga presenetili?V tretjem volilnem okraju Radovljica II, to je občina Radovljica, prve volilne enote Kranj je za izbor svojega predstavnika kandidiralo 17 političnih strank. Od 15.977 volivcev, vpisanih v volilni imenik občinskega volilnega okraja Radovljica II je glasovnice oddalo 10.668 volivcev ali 66,77 odstotka. V to število so že prišteti glasovi volivcev oddani po pošti doma (34 glasov oz. 0,21 odstotka) in iz tujine 78 glasov oz. 0,49 odstotka). Volilna udeležba v občini je bila nad slovenskim (64,65 odstotka), vendar pa pod gorenjskim povprečjem volivcev (68,01 odstotka). Glede na enostavno glasovanje je tudi število neveljavnih glasovnic 173 ali 1,64 odstotka kar presenetljivo visoko.
V naši občini je bila prav tako zmagovita Lista Zorana Jankovića – Pozitivna Slovenija s 3118 glasovi ali 29,71 odstotka. Druga je bila Slovenska demokratska stranka SDS z 2.519 glasovi ali 24,00 odstotka. Tretji pa so bili v našem volilnem okraju socialni demokrati SD s 1.040 glasovi ali 9,91 odstotka. Prvi dve stranki sta pod gorenjskim povprečjem, tretja pa je nad njim. Četrta stranka po uvrstitvi volilnih glasov je Državljanska lista Gregorja Viranta z 965 glasovi oziroma 9,19 odstotka. Sledi Demokratična stranka upokojencev Slovenije DeSUS, ki je dobila 701 glasove ali 6,68 odstotka. Šesta je Nova Slovenija – Krščanska ljudska stranka s 620 glasovi, 5,91 odstotka. In še zadnja med novimi parlamentarnimi strankami tudi v naši občini je Slovenska ljudska stranka SLS, ki je dobila 532, torej 5,07 odstotka. Osma stranka po vrstnem redu volitev je Slovenska nacionalna stranka SNS, ki z 2,10 odstotka ali 220 volilnimi glasovi že močno zaostaja in tudi v naši občini ne bi dosegla parlamentarnega praga 4 odstotkov. Temu vrstnemu redu sledijo Stranka za trajnostni razvoj Slovenije TRS z 1,71 odstotka, SMS Zeleni 1,23 odstotka, Liberalna demokracija Slovenije LDS 1,07 odstotka, Gibanje za Slovenijo 0,92 odstotka, Zares 0,89 odstotka, Zeleni Slovenije 0,80 odstotka in nato so še tri stranke z nekaj deset glasovi.
Med 27 volišči v občini (šteto je tudi predčasno glasovanje) sta Lista Zorana Jankovića – Pozitivna Slovenija in Slovenska demokratska stranka SDS zmagali vsaka na 13 voliščih, v predčasnem glasovanju pa sta imeli enako število glasov. Tudi na drugem mestu po voliščih sta navedeni stranki »pobrali« največ glasov, le na enem je bila druga Državljanska lista Gregorje Viranta. Na tretjem mestu po voliščih so najboljše rezultate dosegli socialni demokrati SD. Na prvih sedem mest po voliščih se je od »neparlamentarnih« strank enajstkrat uspelo uvrstiti drugim strankam z volilne liste, med njimi kar sedemkrat Slovenski nacionalni stranki.
Zanimivost radovljiških volitev je tudi v razdelitvi glasov obeh prvih konkurenčnih strank. Za Zorana Jankovića so večinsko volili v »industrijsko-urbanem« okolju: Lesce, Radovljica z okolico Vrbnje, Nova vas, Posavec, Podnart, Kropa, Kamna Gorica. Na vseh ostalih voliščih v naseljih občine, tudi v Begunjah, je prepričljivo zmagal Janez Janša.
Na vprašanje, ali so izredne volitve v občini Radovljica presenečenje, lahko rečemo, da ne vsaj v NE-izvolitvi »radovljiškega« poslanca, kjer se (spet) nismo izneverili tradiciji. Tudi tokrat, mislim da že peti mandat, nismo izvolili »svojega« poslanca. Ga sploh lahko izvolimo? Še najbližji je bil kandidat Državljanske liste Gregorja Viranta, ki mu je »zmanjkalo« 1,03 odstotka ali 110 glasov. Vsi drugi niso imeli možnosti. Zadnji »radovljiški« poslanec je bil Bogomir Vnučec, pred dvema mandatoma izvoljen v Kranju. Pred njim pa že pred mnogimi leti, še v prejšnji zborovski skupščini, res »pravi zastopnik« Avgust Mencinger. Slabo kaže, da smo sposobni ponovitve, čeprav je poslanec v državnem zboru velika priložnost za občino: izvir informacij, dostop do lobistov, dostop do visokih državnih uradnikov in ministrov, možnost pravočasnih opozoril, večje možnosti za mednarodne povezave, glas poslanca in še marsikaj.
Od 11 volilnih okrajev na Gorenjskem samo volilna okraja Radovljica I (Bled, Bohinj, Gorje) in Radovljica II (naša občina!) nimata poslanca v novem državnem zboru medtem, ko ima volilni okraj Škofja Loka II (Selška in Poljanska dolina) kar tri poslance. Še Tržič z dobrimi 15.000 prebivalci ima vedno poslanca(ko). Ali nam to kaj pove?!
Lesce, 8. decembra 2011
Janko S. Stušek,
občinski svetnik