Za kmetijstvo dobra milijarda evrov

Začela se je javna razprava o predlogu Strateškega načrta Skupne kmetijske politike 2023–2027, ki bo trajala do 15. avgusta. Predvidenih je več javnih posvetov, 21. julija tudi v Cerkljah na Gorenjskem.

Ljubljana – Kmetijski minister Jože Podgoršek je v petek predstavil predlog strateškega načrta Skupne kmetijske politike (SKP) za obdobje 2023–2027. Gre za ambiciozen predlog strateškega dokumenta, ki vsebuje intervencije I. in II. stebra SKP za trajnostni razvoj slovenskega kmetijstva in podeželja, za kar je na voljo 1,2 milijarde evrov, je poudaril.

»Od 2018, torej v zadnjih treh letih, smo izvedli več kot sedemdeset različnih delavnic in usklajevanj,« je dejal minister in poudaril, da še vedno ne gre za končno verzijo strateškega načrta, saj bodo do 15. avgusta izvedli še šest javnih posvetovanj (21. julija tudi v Kulturnem domu Ignacija Borštnika v Cerkljah na Gorenjskem). »Zato bo zagotovo prišlo do sprememb tega načrta, a vendarle želimo s tem strateškim načrtom povedati, da dajemo velik poudarek investicijskim podporam za večanje prilagodljivosti na podnebne spremembe, na krizne situacije, povečanje konkurenčnosti posameznih kmetij – torej na investicije II. stebra, stebra razvoja podeželja,« je dejal Podgoršek. Slovenija mora sicer svoj predlog Evropski komisiji predložiti v odobritev najkasneje do 1. januarja 2022.

Na ministrstvu poudarjajo, da je namen strateškega načrta zagotoviti stabilen dohodkovni položaj kmetov, krepiti tržno naravnanost in konkurenčnost kmetijskega, gozdarskega in živilskega sektorja, krepitev položaja v prehranski verigi ter zagotavljanje pridelave varne in kakovostne hrane. Še večji poudarek kot doslej je dan prispevku kmetijstva k varovanju okolja, ohranjanju naravnih ekosistemov, prilagajanju na podnebne spremembe in blaženje njihovih posledic – še posebej v luči ciljev Strategije »Od vil do vilic« ter Strategije za biotsko raznovrstnost do leta 2030, ki izhajata iz Evropskega zelenega dogovora, tj. načrta za prehod na podnebno nevtralno in krožno gospodarstvo do leta 2050.

Slovenija ima sicer v novi finančni perspektivi 2021–2027 na voljo 1,8 milijarde evrov iz Evropskega kmetijskega jamstvenega sklada (EKJS) in Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja (EKSRP). Ker pa je pri začetku izvajanja nove skupne kmetijske politike prišlo do zamika, se trenutno programsko obdobje 2014–2020 podaljšuje za dve leti. Posledično se tudi sredstva iz nove finančne perspektive za leti 2021 in 2022 že črpajo za izvajanje obstoječega Programa razvoja podeželja 2014–2020. V okviru Strateškega načrta 2023–2027 ima tako Slovenija na voljo 1,2 milijardi evrov; za prvi steber približno 550 milijonov evrov in za drugega okoli 750 milijonov evrov po predlogu, da se del sredstev iz prvega prenese v drugi steber.

Na predstavitev strateškega načrta SKP 2023–2027 so se s skupnim sporočilom kritično odzvali na Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije, Zadružni zvezi Slovenije, Sindikatu kmetov Slovenije, Zvezi kmetic Slovenije, Čebelarski zvezi Slovenije in Zvezi slovenske podeželske mladine. Med drugi so opozorili, da ne morejo podati svojih stališč, dokler ne bodo izdelani podrobni izračuni vplivov intervencij na posamezne sektorje in strukturo kmetij. Prav tako še ni bila predstavljena in usklajevana opredelitev aktivnega kmeta, čeprav gre za ključni del strateškega načrta nove SKP. »Dokler nimamo opredeljenega upravičenca, ki bo koristil sredstva, ne moremo preučevati morebitne uspešnosti intervencij, saj ne vemo, kdo bo tisti, ki jih bo izvajal,« opozarjajo. Naštete organizacije ministrstvo tudi pozivajo, da po regijskih predstavitvah v okviru javne razprave omogoči še čas za pripravo stališč znotraj posameznih organizacij, zato naj se javna razprava podaljša vsaj do 2. septembra.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranj / sobota, 7. julij 2007 / 07:00

Kdo bo odprl mošnjo za Mošnje

Želja po ohranitvi arheološkega najdišča v Mošnjah je bila izražena že pred meseci, denarja za njeno izpolnitev še ni.

Objavljeno na isti dan


Radovljica / torek, 17. avgust 2021 / 23:30

Že letos obnova ostrešja Klinarjeve hiše

Kropa – Občina Radovljica jeseni začenja z obnovo Klinarjeve hiše v Kropi, to je stavba, v kateri so prostori Kovaškega muzeja.

Slovenija / torek, 17. avgust 2021 / 23:18

Več prebivalcev se je priselilo kot odselilo

Kranj – Po podatkih državnega statističnega urada se je v Slovenijo lani priselilo 36.110 prebivalcev, odselilo pa 17.745. Priselilo se je 18.365 prebivalcev več, kot se jih je odselilo; selitveni...

Rekreacija / torek, 17. avgust 2021 / 23:13

V izogib običajni poti

Grintovec čez Dolge stene (2558 m n. m.) – »Skrita pot« na Grintovec v izogib Strehi in jeklenicam. Mogočnost gore doživimo z dotikom njegove gole skale.

Slovenija / torek, 17. avgust 2021 / 23:08

Junaki želijo biti slišani in poslušani

Minuli četrtek, ob mednarodnem dnevu mladih, je predsednik republike Borut Pahor na Brdu pri Kranju sprejel junake tretjega nadstropja Pediatrične klinike v Ljubljani – otroke in mladostnike, ki prebo...

Zanimivosti / torek, 17. avgust 2021 / 23:03

Nenavadna gobarska sezona

Gobarjem se letos ne obeta dobra bera. Po besedah Bojana Arzenška iz Gobarskega društva Kranj bo v letošnji sezoni najverjetneje kar devetdeset odstotkov manj gob kot pretekla leta.