Brez Pokljuke in Tadeje
"Izgovorov pred sezono ni. Naredili smo vse, kot je treba," pred današnjim začetkom svetovnega pokala v biatlonu pravi glavni trener slovenskih biatloncev Uroš Velepec. V Östersundu je na startu pet fantov in dve dekleti brez Tadeje Brankovič Likozar, ki bo še drugič postala mamica.
Rudno polje – Sezono svetovnega pokala danes začenjajo še biatlonci. Prva postaja je Östersund na Švedskem. Slovenska reprezentanca je v Skandinavijo dopotovala minuli petek, potem ko so na domači Pokljuki v lepem vremenu in na umetnem snegu opravili še zadnji sklop priprav. Vrhunec sezone bo svetovno prvenstvo v nemškem Ruhpoldingu, ki bo v začetku marca. Posebnost tam bo tudi slovenska biatlonska hiša. V letošnjem koledarju pa ni predvidene tekme svetovnega pokala na Pokljuki, kjer pa bodo gostili tekmovanja nižjega ranga.
Slovenska A-reprezentanca je letos enotna. Uroš Velepec skrbi za fizično pripravo, Tomaš Kos pa za strelski del treninga. Fantje so si lani priborili povečanje kvote, tako da bo lahko nastopilo pet tekmovalcev. Na Švedskem bodo to Jakov Fak, Klemen Bauer, Janez Marič, Vasja Rupnik in Peter Dokl. Na priložnost pa čakata Vid Vončina in Simon Kočevar. Po pripravljenosti izstopa trojica Fak, Bauer, Marič. Vsi trije so bili na kontrolni tekmi na Pokljuki pred odhodom na prve tekme hitrejši od čeških reprezentantov. V nedeljo so nastopili še na tekmi IBU pokala, ki je bila prav tako v Östersundu. Fak je celo zmagal, Bauer je bil četrti, Marič pa sedemnajsti. »Vsi smo dobri, Jaka pa je še boljši. V klanec ima neverjetno hiter korak. Ne želim vršiti kakšnega pritiska nanj, a res je dober,« je Jakova Faka vnovič hvalil Janez Marič, najizkušenejši slovenski biatlonec, ki tudi sam od letošnje sezone pričakuje veliko: »Če ne bom imel uspešne sezone, si ne bom imel kaj očitati. Naredil sem vse. Treniral sem z ekipo, izboljšal strelski čas, boljši sem tudi v teku. Ne skrivam: cilji so visoki.« Jakov Fak se vrača po ozeblini na prstu, zaradi katere je moral izpustiti zadnji del lanske sezone vključno s svetovnim prvenstvom. Kljub formi, ki jo kaže, si je za cilj postavil 15. mesto v skupnem seštevku, kar mu ni uspelo lani. Klemen Bauer je na uvodu priprav na sezono treniral individualno, potem pa se priključil preostalim. Tudi on si želi izpolniti cilje, ki so neizpolnjeni ostali od lanske sezone.
Povsem drugačna situacija je pri dekletih. Na Švedskem sta le Teja Gregorin in Andreja Mali. Slednja si želi še enega malega preporoda, ki ji je po »tihih« šestih letih uspel že lani, Teja Gregorin pa prvih stopničk, na katere že kar dolgo čaka. Tudi ona je bila v nedeljo na startu IBU pokala in končala kot sedemnajsta. »Na podlagi lastnega občutka lahko rečem, da sem boljša kot lani. Počutim se močno. Za primerjavo na treningih sem imela Andrejo in predvsem konkurenca, pritisk na strelišču, mi je prišel prav. Fantje pa so prehitri, da bi lahko tekla z njimi,« pravi Teja Gregorin, v lanski sezoni osma biatlonka svetovnega pokala, ki se ne bi branila niti kakšnega nastopa v tekaški karavani. Norvežanka Tora Berger je bila letos na uvodni tekmi svetovnega pokala v smučarskem teku že četrta. »Zanimivo bi bilo videti, kako visoko lahko pridem. Tori sem bila lani v teku konkurenčna,« je nekaj besed namenila tej temi. Zgolj dve tekmovalki verjetno pomeni, da Slovenija ne bo imela ženske štafete. V igri sta sicer mladi Lili Drčar in Eva Urevc, morda tudi Rusinja Ekaterina Rečkalova, ki živi in trenira v Sloveniji, od koder prihaja njena babica, nima pa še urejenih dokumentov. »Štafete si želimo in delamo na tem. Je realna, a treba je razmisliti o nivoju, na katerem bi bila,« je dejal Uroš Velepec. Da je ne gre sestavljati za vsako ceno, se strinja tudi Gregorinova: »Če štafeta ne bi bila sposobna uvrstitve v deseterico, je zame vseeno, če je ni. Odvisno je tudi, koliko točk nam bi prinesla in kateri dan tekmovanj je na sporedu.«
Kako dobro so pripravljeni člani slovenske reprezentance, bodo pokazale prve tekme. Danes začnejo fantje, jutri še dekleta. »Za letošnjo sezono imamo okrog deset odstotkov manjši proračun kot lani, cilji pa kljub temu ostajajo visoki. V obeh konkurencah so želja stopničke,« je optimističen tudi Matej Oblak, vodja biatlonskih reprezentanc.