Premočenke
Ponovila sem vajo in se s prijateljicami odpravila v Benetke že drugič na razstavo Rim in barbari 2008. Kača pred palačo je bila dolga, zbita, nad njo pa mozaik dežnikov. Vlaga se nam je zažrla v kosti, da se nam še klepetati ni ljubilo ... Stari Grki so vsa ljudstva, ki niso bila grška, imenovali barbari, enako so počeli Rimljani v opisih tistih, ki so hoteli zavzeti Rim. Kelti, Huni, Germani, Alani, Goti so hlepeli, da bi strli rimsko cesarstvo, obenem pa so ga poskušali posnemati. Na razstavi je bilo iz obdobja od 1. do 9. st. našega štetja videti 1700 eksponatov iz 24 držav in dvestotih muzejev. Očaral nas je zlati doprsni kip rimskega cesarja Marka Avrelija iz leta 180 n. št. ali srebrno-zlata čelada z Nizozemskega ali jantarna ogrlica iz Porenja in drug nakit. Kakšno okrasje kot zagrobna popotnica! Na koncu razstave pa je bil simbolno na ogled najstarejši rokopis iz samostanske knjižnice v današnjem švicarskem St. Gallenu. Letnica 793. Prepis Lex Salica, v katerem je merovinški kralj Klodvig I. dal zapisati plemenske zakone Frankov ob reki Saali ... Tudi ko smo odhajale z razstave, je še vedno lilo. Brž smo pristale v krčmi, imenovani po enem izmed dožev Morosini, ki sem jo že poznala. Simpatična mi je zaradi natakarice s petimi zvezdicami, ki bi gostu prodala tudi hudičev rep. Brž nas je spravila v dobro voljo z grappo in bruschettami, da smo lažje počakale na pašto. Ko je avto brzel proti domu, smo bile soglasne: premočene, a zadovoljne z barbari.
Vražja bruschetta
Za 4 osebe potrebujemo: 4 rezine opečenega dobrega kruha, 12 koščkov pikantne salame, 4 žlice manj mastne majoneze, 4 žlice paradižnikovega pireja, 4 žlice smetane za kuho, 4 stroke česna, deviško oljčno olje, sol po okusu, motovilec
Iz majoneze, paradižnikovega pireja in smetane zmešamo gladek namaz. Na deviškem oljčnem olju popražimo rezine kruha in jih natremo s česnom. Premažemo jih z namazom, položimo nanj lističe motovilca, nanje pa zložimo kolobarčke salame. Če nam namaz ostaja, popražimo še rezino ali dve kruha.
Carbonara z lososom in treviškim radičem
Carbonara con salmone e radicchio trevigiano
Za 4 osebe potrebujemo: 500 g špagetov, 500 treviškega radiča, 300 g dimljenega lososa, 1-2 stroka neolupljenega česna, 1 majhen feferonček, svež ali posušen, 4 rumenjake, 5 žlic smetane za kuho, oljčno olje, sol, poper
Radič splaknemo, osušimo in narežemo na 2 cm dolge koščke, dimljeni losos pa na trakove.
V kozico nalijemo olje, na njem prepražimo česen in feferon, dodamo radič in pražimo približno 5 minut, da je radič na zob. Ne sme biti premehak. Feferon in česen vzamemo iz kozice, radič pa osolimo.
V dovolj vrelega kropa skuhamo špagete, da so na zob. Posebej zmešamo rumenjake in smetano in posebej v kozici segrejemo narezanega lososa.
Skuhane in odcejene špagete damo v omako iz treviškega radiča, stresemo vanjo kosce lososa, popramo in dodamo zmes rumenjakov in smetane, premešamo, da jajca malo zakrknejo, in postrežemo zelo vroče.
Bodimo previdni s soljo, ker je dimljen losos včasih zelo slan.
Poleg se prileže skleda ledenke ali kakšne druge zelene solate.