Tunjiški fosili zbrani v muzeju
Najstarejši fosili morskih konjičkov na svetu in tudi druge izjemne fosilne najdbe s tega območja so zdaj na ogled tam, kjer so jih našli - v osrčju Tunjiškega gričevja.
Tunjice – Muzej najstarejših fosilnih morskih konjičkov na Zemlji in drugih fosilov iz oligocenskih in miocenskih plasti Tunjiškega gričevja so uredili v prostorih Naravnega zdravilnega gaja Tunjice, torej le malo stran od bogatih najdišč fosilov, ki so v zadnjih letih Tunjice in kamniško občino z velikimi črkami zarisali na svetovni geološki zemljevid.
Sodelovanje med direktorjem Naravnega zdravilnega gaja Dragom Vrhovnikom in geologi ter zbiralci fosilov in avtorji muzejske postavitve dr. Juretom Žaloharjem iz Kranja, dr. Tomažem Hitijem iz Godiča in Edom Grmškom iz Križa pri Komendi se je začelo pred dobrim letom dni, a Tunjiško gričevje je za geologe pravi raj že več desetletij. Že nekdanji župnik s Šenturške Gore Simon Robič se je sredi 19. stoletja navduševal nad izjemnim fosilnim bogastvom nekdanjega Panonskega morja, ki se je raztezalo tudi na tem območju. »O, koliko lepega in zanimivega počiva še skritega v krilu naše ljube domovine, ki čaka le pridnih rok, da bi to spravile na beli dan,« je nekoč zapisal Robič. In pridnih rok se je našlo kar nekaj. »Sistematično izkopavanje na tem območju smo začeli že leta 1997, pred nekaj leti pa sva s Tomažem našla tudi najdišče, znano po fosilnih žuželkah. Žuželk sicer nisva našla, sva pa domov odnesla kamnito ploščo, na kateri so bile nekakšne ličinke – vsaj tako sva sprva mislila. Nato pa se je izkazalo, da gre pravzaprav za fosile drobnih morskih konjičkov, ki so se izkazali za najstarejše na svetu. Za nami so leta raziskav, študija in sodelovanja z znanstveniki po vsem svetu in ti fosili iz Tunjic so navdušili strokovno javnost po vsem svetu,« je na odprtju muzeja navdušen povedal Jure Žalohar.
V muzeju, ki za zdaj obsega manjšo sobo, v prihodnje pa ga bodo še nadgrajevali, si je poleg fosilov in replike najstarejših morskih konjičkov, ki zasedajo osrednje mesto, mogoče ogledati še vrsto drugih zanimivih fosilov (ribe, školjke, polži, rastlinski ostanki …) in se spoznati z geološko zgradbo Tunjiškega gričevja in zgodovino zbiranja fosilov na tem območju.