Letos več rojstev kot lani
Z uspešno zaključeno donatorsko akcijo so v Bolnišnici za ginekologijo in porodništvo Kranj kupili transportni defibrilator. Prijetna novica je tudi, da imajo letos več rojstev kot lani v enakem obdobju.
Kranj – V Bolnišnici za ginekologijo in porodništvo (BGP) Kranj imajo nov profesionalni transportni defibrilator. Aparat v vrednosti 23.205,16 evra so kupili iz donatorskih sredstev; z donatorsko akcijo so začeli v letu 2012. »V enem aparatu je združenih več funkcij, lahko gre za avtomatski način dela z njim, lahko za ročno upravljanje, ko zdravnik sam določa energije, ki jih potrebuje za defibrilacijo. Aparat omogoča zunanje spodbujanje srca, tudi nadzor kritično bolnega pacienta,« je povedal Aleš Rozman, dr. med., vodja anesteziologije z reanimatologijo v BGP Kranj. To je drugi takšen aparat v bolnišnici in kot je še poudarila pomočnica direktorice za zdravstveno nego Lea Ahčin, je – gledano na splošno – namenjen zagotavljanju varne in kakovostne obravnave pacientov. »S pomočjo vseh donatorjev, ki ste nam ponovno znali prisluhniti, smo bogatejši za nov, sodoben defibrilator. Z željo, da ga ne bomo pogosto rabili, a z zavedanjem, da ko nam bo omogočil reševanje življenja porodnic, novorojenčkov in ginekoloških pacientk, se vam v imenu osebja in naših pacientov iskreno zahvaljujemo,« je povedala Andreja Cerkvenik Škafar, dr. med., direktorica BGP Kranj.
V bolnišnici so se razveselili tudi večjega števila novorojenčkov. »Do 17. avgusta do devete ure zjutraj se je letos rodilo 1016 otrok, lani do tega dne 992, kar pomeni, da imamo letos 24 novorojenčkov več. Julija letos je bil sploh en tak 'mali rekord', saj se je rodilo kar 160 novorojenčkov,« je s podatki ponazorila Ahčinova. Kot zanimivost: približno 60 odstotkov porodnic se je odločilo za lajšanje porodnih bolečin, od tega 50 odstotkov s pomočjo epiduralne analgezije, okrog 10 odstotkov z opioidi, manjši odstotek pa za lajšanje bolečin z akupunkturo in hipnozo. »Vsak porod je edinstven. Toliko sreče je v tem,« je povedala Majda Jelovčan, ki je babica v BGP Kranj že šestintrideset let. »Veliko se je v teh letih spremenilo tudi pri porodih in treba je iti v korak s časom. V soboto npr. je bila zraven porodnice dula in želja je bila, da vse poteka povsem naravno,« je povedala Jelovčanova. To, da pri porodu ni zraven bodočega očeta, je zdaj bolj redkost kot pravilo, na hodniku porodnišnice pa sta v ponedeljek že čakala bodoča starša, doma iz Višnje gore, ki želita, da porod poteka v Kranju.