Priprava karamelnega mleka

Kako pozdraviti vneto grlo

Vneto grlo je pogosto prvi znak prehlada, gripe ali laringitisa. S pomočjo zeliščnih čajev in drugih domačih zvarkov lahko uspešno ublažimo simptome in premagamo infekcijo.

Rešitev težav - antiseptična in blažilna zelišča

Pordelo, boleče in hripavo grlo ter nelagodje pri požiranju nakazujejo na vneto grlo. Pogosto ga spremljata še vročina in nabrekla sluznica. Ljudsko zdravilstvo je v boju s to pogosto boleznijo zelo uspešno, saj nam v uporabo predlaga celo paleto naravnih zdravil. Prisega zlasti na uporabo antiseptičnih in blažilnih zdravilnih rastlin, kot so lučnik (Verbascum), lapuh (Tussilago farfara), timijan (Thymus vulgaris), materina dušica (Thymus serpyllum), dobra misel (Origanum vulgare), bedrenec (Pimpinella maior), islandski lišaj (Cetraria islandica), kamilica (Matricaria recutita), žajbelj (Salvia officinalis), slez (Althaea officinalis), sladki koren (Glycyrrhiza glabra), veliki oman (Inula helenium), pljučnik (Pulmonaria offcinalis), črni bezeg (Sambucus nigra) in še mnoga druga.

Najbolj učinkovit je žajbelj

Če omenimo najprej čaje za grgranje in izpiranje, prvo mesto gotovo zavzema žajbelj, ki uničuje viruse in bakterije, zavira nastanek vnetij in je nenadomestljiva pomoč pri vnetem grlu. Njegov čaj pripravimo v obliki poparka: žličko posušenih in zdrobljenih žajbljevih listov prelijemo s skodelico vrele vode, pokrijemo in po petih minutah precedimo. Bolečine pri vnetem grlu blaži tudi topla tekočina iz žajbljevega čaja in morske soli, ki učinkuje kot blag antiseptik. Skodelico vrele vode prelijemo čez dve žlički posušenega žajblja, pokrijemo in pustimo stati deset minut. Precedimo in dodamo pol žličke morske soli. Toplo tekočino grgramo večkrat na dan. Lahko pa uporabimo žajbljev čaj z žličko jabolčnega kisa.

S slezom hitrejše okrevamo

Zdravljenje bomo pospešili, če bomo uživali preliv iz sleza: dve žlički suhe korenine namočimo v hladno vodo in pustimo, da stoji nekaj ur. Pred pitjem segrejemo do primerne temperature. Zdravilni čaj lahko pripravimo tudi iz slezovih listov in cvetov.

Timijan tudi zoper hripavost

Zoper vneto grlo kakor tudi hripavost koristi samostojni timijanov poparek: žličko posušenega zelišča prelijemo s skodelico vrele vode, pustimo pokrito stati deset minut in precedimo. Popijemo dve do tri skodelice čaja na dan po požirkih. Podoben učinek bomo dosegli s poparkom iz materine dušice.

Provansalski zeliščni mojster svetuje

Francoski fitoterapevt Maurice Messegue je pri vnetem grlu priporočal čajno mešanico iz timijana, poprove mete (Mentha piperita) in slezenovčevih cvetov (Malva silvestris) – vzamemo po en ščep vsakega in iz njih pripravimo poparek.

Blagodejne inhalacije

Nekaterim ljudem zelo prijajo inhalacije: zavremo tri litre vode, dodamo dve žlici kamiličnih cvetov in timijana, pustimo stati deset minut in prelijemo v skledo za inhaliranje. Vdihavamo globoko in počasi, a največ petnajst minut.

Čebulno-medeni sok

Čebulni sok z medom zdravi vneto grlo in hripavost, blaži pa tudi kašelj in suhi katar: sesekljamo veliko čebulo, dodamo štiri žlice medu, zmes pustimo stati deset do dvanajst ur, nato precedimo in pijemo po požirkih. Použijemo dve do pet žličk soka na dan.

Karamelno mleko

Pri vnetem grlu se izjemno dobro obnese tudi karamelno mleko, ki je eno najslajših zdravil za malčke. Zaradi sladkega okusa je mleko priljubljeno predvsem pri mlajših. Receptura gre nekako takole: na vročem ognju popražimo dve zvrhani žlici sladkorja, tako da se sladkor spremeni v karamelne kristale. Prelijemo ga z dvema decilitroma mleka in mešamo na zmernem ognju toliko časa, da se kristali stopijo. Lahko dodamo tudi dva listka žajblja.

Potrebno je utihniti

Zadnji, a nič manj pomemben nasvet pa se glasi: če imamo vzdraženo in vneto grlo, bodimo vendarle bolj tiho. Govorjenje poveča bolečine v grlu, slabo pa vpliva tudi na glasilke.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Preddvor / petek, 3. julij 2015 / 13:12

Viharnik, št. 2

Viharnik, 3. julij 2015, št. 2

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / ponedeljek, 19. januar 2009 / 07:00

Hiša Kulture GG

Vsako tretjo sredo ob 19. uri v avli Gorenjskega glasa

Zanimivosti / ponedeljek, 19. januar 2009 / 07:00

Pomagam, oživljam, rešim

Gorenjske lekarne dobile štiri avtomatske eksterne defibrilatorje. S to napravo se lahko vzpostavi ponovno delovanje srca pri človeku, ki je doživel nenaden srčni zastoj. Prvega so že namestili v naku...

Gospodarstvo / ponedeljek, 19. januar 2009 / 07:00

Krajši delovnik s podporo države

Državni zbor je sprejel delno subvencioniranje polnega delovnega časa in zvišanje investicijskih olajšav, zavrnil pa hitrejše vračanje DDV in zvišanje meje za "pavšaliste".

Gospodarstvo / ponedeljek, 19. januar 2009 / 07:00

Obletnica Gospodarske zbornice Slovenije

Ljubljana – V ponedeljek, 12. januarja, je Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) praznovala 158. obletnico svojega obstoja. V znamenju njenega rojstnega dne so organizirali posebe...

Gospodarstvo / ponedeljek, 19. januar 2009 / 07:00

Banku Pantzevo priznanje za leto 2008

Jesenice – Jeseniški Acroni je pred dnevi enaindvajsetič podelil Pantzevo priznanje, ki ga podeljujejo za življenjsko delo pri razvoju podjetja. Moralno potrditev uspešnega dela...