Podpora novemu smučišču, LIP išče garancijo za les
Predstavniki vlade so se med petkovim obiskom na Gorenjskem sestali z investitorjem v novo smučarsko središče 2864 Bohinj in se ustavili tudi v podjetju LIP Bohinj, kjer načrtujejo ureditev lesno predelovalnega centra.
Bohinjska Bistrica – S predstavniki družbe 2864 Bohinj so se pogovarjali predvsem o možnostih za finančno pomoč države pri projektu smučišča 2864, ki je v prvi fazi vreden kar trideset milijonov evrov in ga bo sofinanciral tudi italijanski proizvajalec žičnic Leitner. Predsednica vlade Alenka Bratušek je dejala, da je država zainteresirana za tuje investicije in da bo iskala rešitve, s katerimi bi smučišče čim prej dokončali. Po besedah ministra za gospodarski razvoj in tehnologijo Metoda Dragonje projekt presega dimenzije gospodarskega ministrstva, zato bo potrebna medresorska rešitev. Direktor podjetja 2864 Bohinj Boštjan Čokl je bil po obisku zadovoljen s podporo vlade. »Začeli smo se pogovarjati o načinih financiranja, pogovore pa bomo nadaljevali v roku desetih dni, ko bo vlada med seboj uskladila možnosti za pridobitev nepovratnih sredstev za projekt.«
Vlada je obiskala tudi lesno predelovalno podjetje Lip Bohinj, kjer jim je vodstvo predstavilo proizvodnjo opažnih panelov in projekt ureditve lesno predelovalnega centra. V LIP-u po besedah direktorja Alojza Burje s strani države pričakujejo predvsem garancije o zagotovitvi zadostnih količin lesa. »Za les ne pričakujemo subvencioniranih cen, les bomo lahko normalno plačevali, a ker ga bo v Evropi primanjkovalo, tuji investitor hoče vedeti, če bo hlodovina zagotovljena.« Kot je še dodal Burja, je garancija za les pomembnejša od državne finančne podpore 38 milijonov evrov vrednemu projektu, vendar pa bi država s svojo udeležbo v projektu pokazala tujim investitorjem interes, da se les predela doma in ustvarja dodana vrednost. To je tudi cilj predelovalnega centra, kjer ne bodo predelovali le slabših kvalitet lesa. »Zgradili bomo novo žago, ki bo primerna tudi za žaganje debele hlodovine, ki jo je v starih slovenskih gozdovih dovolj. Pričeli bomo s proizvodi, kot so okenski lepljeni profili, križno lepljene plošče za montažne hiše in peleti iz biomase.« Načrtujejo pa tudi veliko proizvodnjo elektrike s kogeneracijo in vzpostavitev sistema daljinskega ogrevanja v Bohinjski Bistrici.