Pravljice tudi za odrasle
V Matični knjižnici Kamnik v zadnjih letih vse več pozornosti namenjajo ohranjanju nesnovne kulturne dediščine – lokalnih pravljic in pripovedk, ki so namenjene tako otrokom kot odraslim. Pred dnevi so tako izdali in predstavili novo knjigo Zlati hrib: Pravljice in povedke iz Tunjic in okolice.
Tunjice – Knjiga je nastala ob štirideseti obletnici smrti v Tunjicah rojenega dr. Franceta Steleta, cenjenega pionirja slovenskega spomeniškega varstva, utemeljitelja umetnostne zgodovine kot študijskega predmeta in zapisovalca lokalne slovstvene folklore. Med letoma 1900 in 1909 je zapisal več povedk in pravljic, ki jih je slišal od svojega deda, očeta, dveh bratov in nekaterih drugih sorodnikov. Nekaj jih je v kasnejših letih objavil, večina pa jih je kot skriti zaklad čakala v njegovem rokopisnem notesu, ki ga hranijo v knjižnici Umetnostnozgodovinskega inštituta na SAZU-ju. Prav ta besedila, skupno 87, so bila zdaj prvič objavljena v omenjeni knjigi.
»Pričujoča knjiga je namenjena ohranjanju naše nesnovne kulturne dediščine. Pravljice in povedke so del naše identitete in kolektivnega spomina, saj so nekateri motivi živi še danes. Knjiga prinaša do sedaj še neobjavljene ali pa v strokovnih publikacijah objavljene pravljice in povedke, ki so jih tedaj še gimnazijcu Francetu Steletu pripovedovali njegovi bližnji. Zato je objava pomembno odkritje. Besedila nas spominjajo na pristne pravljice, ki sta jih zbrala brata Grimm, preden sta jih zavoljo kritik javnosti in sprejemljivosti polepšala in nekoliko spremenila. Teksti nam nazorno razodevajo tudi razvoj pravljice, ki včasih ni bila prvenstveno namenjena otrokom, pač pa odraslim. Pravljica je postopoma prevzemala pedagoško in vzgojno vlogo, zato so bili izpuščeni mnogi motivi, neprimerni za otroke. V naši knjigi ni nič odvzetega niti nič dodanega, zato je tudi dragocen dokument razvojne faze pravljic in odsev nekdanjega sveta, ko preživetje ni bilo samoumevno,« je knjigo, ki jo je uredila dolgoletna raziskovalka slovstvene folklore pri nas Marija Stanonik – tudi pobudnica izdaje omenjenih povedk, na predstavitvi v središču Tunjic opisala direktorica Matične knjižnice Kamnik Breda Podbrežnik Vukmir. Častno pokroviteljstvo knjige so v knjižnici zaupali Kamničanki ddr. Vereni Vidrih Perko, arheologinji in muzeologinji, ki je poudarila, da je dediščina tisto najžlahtnejše, kar prepoznamo za vredno, da se ohrani zanamcem, ustno izročilo pa je srčika dediščine vsakega naroda, saj so v njem na prikrit način shranjene modrosti in prastaro znanje rodov naših prednikov.
Predstavitev knjige so v nedeljo popestrili, kako drugače, kot s pripovedovanjem pravljic in povedk, v kar so se vživeli Ana Duša, Liljana Klemenčič, Boštjan Napotnik, Ivan Nograšek in duo Vroča župa.