V Mišače prišel največji tiranozaver v Evropi
»Največji tiranozaver v Evropi in Stonehenge v Mišačah. A se šališ,« je najpogostejši odziv tistih, ki prvič slišijo za tematski park Dino Universe.
Mišače – Devet dinozavrov, piramidi in sfinga, bobni, Stonehenge in kipi z Velikonočnih otokov pa ogromna gorila in fosili izumrlih vretenčarjev, zakopani v otroškem peskovniku, stojijo na travniku sredi Mišač in izobražujejo otroke. Profesionalno izdelani dinozavri, ki so jih iz stiroporja izrezali scenski delavci s sposobnostmi vrhunskih umetnikov, so videti kakor živi, Stonehenge v merilu 1:2 pa je postavljen točno tako, kot ga vidijo tisti, ki ga obiščejo v Angliji.
»Na idejo smo prišli trije kolegi, ko smo se spraševali, kaj narediti s prostorom, kjer so bili včasih konji. Domislili smo se dinozavrskega parka, ker ga v Sloveniji praktično ni, razen v arboretumu Volčji Potok, kjer imajo občasne razstave,« je pojasnil Janez Žlebir. Skupaj z Nikom Jakljem, Milanom Miličevičem, Salem Ivanovićem ter v sodelovanju s scenskimi delavci iz Srbije (Skills Divison) in Američanom, ki pri izdelavi tovrstnih eksponatov deluje v Hollywoodu, v Sloveniji pa se jih je lotil v času svojega dopusta, so ustvarili natančne replike svetovnih čudes in izumrlih vretenčarjev. Ker pa dinozavri niso mehanotronični, so v parku vzpostavili še brezžični internet, na katerega se obiskovalci lahko povežejo s svojimi pametnimi telefoni in si ob vsakem eksponatu pogledajo kratek film.
Obisk parka, ki je svoja vrata odprl 1. julija letos in bo odprt vse do konca septembra, je bil doslej dober, je ocenil Žlebir. Težave jim povzročajo le usmerjevalne table, ki jih ne smejo postaviti, in dejstvo, da jim lokacija ne omogoča postavitve kakšne restavracije. »Zato iščemo zemljišča bliže Bleda,« je dodal Žlebir. Čeprav poskusno obdobje še vedno traja, je bilo na vhodu moč naleteti na gnečo. »Hočemo opozoriti, da nismo cirkus, temveč da je razstava izredno poučna,« je izpostavil Žlebir. Pri Osončju si bodo otroci lahko končno predstavljali, kako so po vrsti razvrščeni planeti, prihodnje leto pa jim bodo poskušali pokazati še prerez Zemlje in kako so nastali kontinenti. »Trenutno imamo devet dinozavrov, dodali pa bi jih radi še šest. V prihodnje upamo, da bodo imeli tudi predstavo, v okviru katere se bo nekdo oblekel v dinozavra in tekel naokoli,« je pojasnil Žlebir in dodal, da pri ogledu parka sodelujejo starši in otroci, saj morajo izpolniti križanko, za katero nazadnje dobijo nagrado.
Ogled parka traja okoli 45 minut, otroška igrala pa obisk lahko podaljšajo.