Pot z devetimi pomniki
Poti po spominskem parku tovarištva na Davovcu pod Krvavcem in okolici privabljajo vse več pohodnikov. Dobro obiskan je bil tudi sobotni spominski pohod.
Štefanja Gora – Če je pred petnajstimi leti območje Davovca nad vasico Štefanja Gora pod Krvavcem bolj kot ne samevalo in je bilo tudi težko dostopno, je danes precej drugače, saj je Ivan Krivec iz Adergasa skupaj s prijatelji v zadnjih štirih letih obnovil tamkajšnji spominski park ter poskrbel tudi za markirane poti in smerokaze do njega. Obenem je nastala še partizanska pot spominskega parka, ki sodeč po vpisih v vpisnih knjigah in udeležbi na vsakoletnih spominskih pohodih postaja vse bolj obiskana.
Prejšnjo soboto se je tako v organizaciji Združenja borcev za vrednote NOB Cerklje s Štefanje Gore na pohod in slovesnost v spominski park Davovec podalo že več kot petdeset pohodnikov. »Obisk se je v primerjavi s prejšnjimi leti podvojil, pohodniki pa so prišli tudi iz bolj oddaljenih krajev: Ljubljane, Grosupljega, Postojne … Mnogi se vračajo, jih je pa vedno več, verjetno tudi zaradi rednih objav na družbenih omrežjih,« je ugotavljal Krivec, tudi vodja pohoda. Počastili so spomin na trinajst padlih borcev 2. grupe odredov in tri borce Krvavške čete, ob tej priložnosti pa je Krivec vsebino parka obogatil z novim panojem, na katerega je izobesil kopijo Slovenskega poročevalca, ki je izšel na dan osvoboditve pred 70 leti. Kot pravi, se dobrega obiska nadejajo tudi na trikrat daljšem septembrskem pohodu do spomenika padlim borcem na Planini Jezerca, kjer bo 5. septembra ob 11. uri tradicionalna slovesnost.
Na Planini Jezerca je namreč zadnji od devetih pomnikov NOB na partizanski poti, ki vodi od B'ča na Štefanji Gori mimo partizanskega groba na Pečeh in razvalin požgane domačije, po polurnem sprehodu pa pohodnik prispe v spominski park na dobrih devetsto metrih nadmorske višine. Dodatnih petnajstih minut hoda ga pripelje do grobišča Brezovica, od tam pa se pot vije po stari opuščeni lovski stezi na jugovzhodni del Krvavca, skratka tam, kjer so se dejansko gibale enote 2. grupe odredov in Kokrškega odreda.
Pred tremi leti so v spominskem parku uvedli vpisno knjigo, v kateri se je nabralo tudi že kar nekaj pohval, pred dvema mesecema pa so se pohodniki začeli vpisovati tudi na partizanskem vrhu Kopa, dvajset minut hoda od Davovca. »Vrh Kopa je še posebej dobro obiskan, saj smo v tem času našteli več kot sto vpisov,« pove Krivec, ki je v knjigo zapisal tudi zgodbo, kako je 13. avgusta 1942 po naporni in deževni noči na ta vrh iz Udin Boršta čez reko Kokro in Možjanco v zgodnjem jutru prispela 2. grupa odredov in kako so na poti proti Brezovici padli v zasedo okupatorja.
Partizanska pot, ugotavlja Krivec, ne privablja samo ljubiteljev vrednot polpretekle zgodovine NOB, pač pa tudi ljubitelje narave, gorske kolesarje in druge rekreativce. »Pot ni zahtevna in je primerna tudi za družine z otroki, sedlo Davovec pa je dobro dostopno tako s Štefanje Gore kot tudi z Možjance in iz Kokre na preddvorski strani,« je še dejal. Za tiste, ki si želijo miru, je dodaten čar zagotovo tudi to, da pot vsaj za zdaj ne sodi med zelo obljudene.