Prezrti v učnih načrtih
Vodstvo Zveze društev mobiliziranih Slovencev v nemško vojsko 1941-1945 je predstavilo pogled na aktualno politično dogajanje.
Kranj – »Doslej se v samostojni Sloveniji politično nismo udejstvovali na način, da bi naše člane in svojce pozivali, koga naj volijo. Tega tudi sedaj ne bomo storili, bomo pa vse politične stranke seznanili s problemi, našim članom in svojcem pa rekli samo to, naj bodo pozorni na to, ali se bo kakšna stranka zavzela za naše zahteve,« je na novinarski konferenci v Kranju povedal Leon Janežič, predsednik Zveze društev mobiliziranih Slovencev v nemško vojsko 1941–1945.
Mobiliziranci so dobili status žrtev vojnega nasilja, mesečne rente pa šele leta 2008, je opozoril predsednik Zveze in dodal: »Če smo vključeni v Zakon o žrtvah vojnega nasilja, pričakujemo, da bomo povabljeni na državne proslave in da bomo razvili svoj prapor. Vabila še nisem prejel. V spomenico leta 2008 smo vložili zahtevo, da se tudi ta del zgodovine vnese v učni program osnovnih in srednjih šol. Za to obstaja dovolj dokumentov. Mobiliziranci od Nemčije še niso dobili odškodnine, nemški veleposlanik je povedal, da mora dati zahtevek za to Slovenija, česar še ni storila. Od naše vlade pričakujemo odgovor, tudi če zahtevka ne bodo vložili, saj se bomo v tem primeru obrnili na mednarodno sodišče za človekove pravice. Pri odškodnini bomo vztrajali, saj je prisilni vpoklic mladih slovenskih fantov zaznamoval njihova življenja ne samo v času vojske, ampak vse nadaljnje življenje v nekdanji Jugoslaviji.« Kranjski podžupan Bojan Homan je poudaril: »Vsi zakoni so se morali podrejati okupatorju. Kdor se ni odzval vpoklicu v vojsko na tuje, so Nemci zagrozili, da bodo požgali kmetije. Fantje so do leta 1942 še prihajali na dopust, vendar ko so Nemci ugotovili, da jih ne bo več nazaj, ker bodo prebegnili, jim v Slovenijo niso več dovolili.« Po ocenah so med drugo svetovno vojno v nemško vojsko vpoklicali od šestdeset do osemdeset tisoč slovenskih fantov.