Prezrti v učnih načrtih

Vodstvo Zveze društev mobiliziranih Slovencev v nemško vojsko 1941-1945 je predstavilo pogled na aktualno politično dogajanje.

Kranj – »Doslej se v samostojni Sloveniji politično nismo udejstvovali na način, da bi naše člane in svojce pozivali, koga naj volijo. Tega tudi sedaj ne bomo storili, bomo pa vse politične stranke seznanili s problemi, našim članom in svojcem pa rekli samo to, naj bodo pozorni na to, ali se bo kakšna stranka zavzela za naše zahteve,« je na novinarski konferenci v Kranju povedal Leon Janežič, predsednik Zveze društev mobiliziranih Slovencev v nemško vojsko 1941–1945.

Mobiliziranci so dobili status žrtev vojnega nasilja, mesečne rente pa šele leta 2008, je opozoril predsednik Zveze in dodal: »Če smo vključeni v Zakon o žrtvah vojnega nasilja, pričakujemo, da bomo povabljeni na državne proslave in da bomo razvili svoj prapor. Vabila še nisem prejel. V spomenico leta 2008 smo vložili zahtevo, da se tudi ta del zgodovine vnese v učni program osnovnih in srednjih šol. Za to obstaja dovolj dokumentov. Mobiliziranci od Nemčije še niso dobili odškodnine, nemški veleposlanik je povedal, da mora dati zahtevek za to Slovenija, česar še ni storila. Od naše vlade pričakujemo odgovor, tudi če zahtevka ne bodo vložili, saj se bomo v tem primeru obrnili na mednarodno sodišče za človekove pravice. Pri odškodnini bomo vztrajali, saj je prisilni vpoklic mladih slovenskih fantov zaznamoval njihova življenja ne samo v času vojske, ampak vse nadaljnje življenje v nekdanji Jugoslaviji.« Kranjski podžupan Bojan Homan je poudaril: »Vsi zakoni so se morali podrejati okupatorju. Kdor se ni odzval vpoklicu v vojsko na tuje, so Nemci zagrozili, da bodo požgali kmetije. Fantje so do leta 1942 še prihajali na dopust, vendar ko so Nemci ugotovili, da jih ne bo več nazaj, ker bodo prebegnili, jim v Slovenijo niso več dovolili.« Po ocenah so med drugo svetovno vojno v nemško vojsko vpoklicali od šestdeset do osemdeset tisoč slovenskih fantov.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Splošno / torek, 26. junij 2007 / 07:00

Komentar: Hiša polna, kaj pa hotel?

Novica, da sta Klementina in Roman Gartner iz Davče povila dvojčici in sta tako z desetimi otroki po novem najbolj številna družina v občini Železniki, se je hitro razširila na Škofjeloš...

Objavljeno na isti dan


Kranj / nedelja, 1. julij 2007 / 07:00

Dom upokojencev ne more biti bolnišnica

Stanovalka Doma upokojencev je opozorila na nekaj problemov v domskem življenju.

Splošno / nedelja, 1. julij 2007 / 07:00

Mond na vrhu Šmarjetne

Na šestem turnirju za državno prvenstvo v taroku je na Šmarjetni nad Kranjem igralo 138 tarokistov iz vse Slovenije. Tarokisti Merkurja zadnja leta najboljši.

Splošno / nedelja, 1. julij 2007 / 07:00

Nova generacija odličnjakov

Letos je zaključilo šolanje v kranjskih osnovnih šolah 112 učenk in učencev, ki so bili vsa leta odlični.

Splošno / nedelja, 1. julij 2007 / 07:00

Meščanska poroka za "naj" par

V soboto, 16. junija, sta se poročila ­­­­Ana Cestnik in Peter Razboršek, ki ste ju v akciji Gorenjskega glasa in Zavoda za turizem Kranj izbrali bralci.

Kranj / nedelja, 1. julij 2007 / 07:00

Cestni režim je treba spremeniti

Na razdalji tristo metrov sta kar dve kritični točki; prva preti voznikom na koncu Delavskega mostu, druga v bližini farme Rešet je nevarna pešcem. Na Direkciji Republike Slovenije za ceste so bili sk...