Babice in dedki za računalnikom
Odziv na izvedbo projekta Simbioz@ e-pismena Slovenija je zelo dober.
Predoslje, Kranj, Tržič, Poljane - Namen prostovoljskega projekta Simbioz@ e-pismena Slovenija, ki je prejšnji teden potekala tudi v številnih gorenjskih občinah, je preko medgeneracijskega sodelovanja dvigniti računalniško pismenost starejših. Projekt s podporo številnih partnerjev organizira Zavod Ypsilon, za sodelovanje so se odločili tudi v Osnovni šoli (OŠ) Predoslje. »Dvajset udeležencev imamo v dopoldanskih terminih in dvajset v popoldanskih. Izobražujemo jih za vse tri module: Računalnik, moj prijatelj, Klik v svet in Brez elektronske pošte ne gre. Prostovoljci so večinoma učenci osmega in devetega razreda, kar devetindvajset jih je, ki s starejšimi delajo zelo potrpežljivo. Ideja je krasna, nekateri bi kar nadaljevali s tem,« je povedala učiteljica v OŠ Predoslje in lokalna koordinatorka projekta za kranjsko občino Branka Vodopivec.
»V Knjižnici dr. Toneta Pretnarja v Tržiču imamo na voljo pet računalniških mest. Delavnico dnevno obiskuje osem oseb, dve sta udeležbo tik pred začetkom odpovedali. Knjižnica je k temu projektu pristopila zato, ker tudi sami že kar nekaj časa izvajamo računalniško delavnico za starejše,« je povedala bibliotekarka in lokalna koordinatorka projekta v tržiški občini Eva Maršič in dodala, da so prostovoljci pri projektu Simbioza v knjižnici večinoma zaposleni. K projektu so pristopili tudi v Mestni knjižnici Kranj, vodja Službe za prireditve Petra Puhar Kejžar je povedala: »K čudovitemu projektu smo želeli takoj pristopiti, a žal v hiši, ki je bila odprta 29. junija, še ni vse osnovne opreme. Z velikim veseljem moram povedati, da smo se nato v projektu Simbioza združili trije – knjižnica, podjetje IPIS, računalniško usposabljanje, ki s prostovoljci iz lastnega podjetja in z drugimi izobražuje udeležence, ter podjetje ICES, ki je posodilo računalnike za izvedbo. Razpisanih smo imeli deset mest dopoldne in ker so bila v trenutku zapolnjena, smo dodali še deset mest v popoldanski termin, poleg dvanajstih tečajnikov, ki jih IPIS poučuje na svoji lokaciji.«
Jure Kumer, računalnikar v OŠ Poljane in koordinator tega projekta na šoli, je dejal: »Prvi dan smo imeli osemnajst udeležencev, najstarejši je rojen leta 1938. Med prostovoljci je osem učencev, ki pomagajo učitelju. Razlog za sodelovanje je na eni strani ta, da je ena izmed prednostnih nalog naše šole v letošnjem letu spodbujanje prostovoljstva učencev in na drugi strani zavedanje, da je računalniško opismenjevanje starejših pravzaprav že nujno.«