Harsco še ne predeluje bele žlindre
Direktor Harsco Minerali Andrej Begelj zagotavlja, da še ne predelujejo bele žlindre, saj za to še nimajo okoljevarstvenega dovoljenja. Prevzeli pa so predelavo črne žlindre.
Jesenice – Letos spomladi je vznemirjenje med krajani Slovenskega Javornika povzročila novica, da je podjetje Acroni sklenilo pogodbo s podjetjem Harsco za začetek predelave bele žlindre, ki nastaja ob proizvodnji jekla. Žlindra se že desetletja dolgo kopiči na območju Javornika, ker naj bi bile njene sestavine (zlasti prah, ki se dviga) rakotvorne, pa že dolgo vzbuja strah med okoliškimi prebivalci. Zaradi zaskrbljenosti domačinov, da bodo s predelavo žlindre okolje le še bolj obremenili, sta Acroni in Harsco Minerali maja letos pripravila srečanje s krajani, na katerem so vodilni iz obeh podjetij zagotavljali, da bodo vsi postopki predelave bele žlindre potekali v skladu z zakoni, Harsco Minerali pa naj bi bil v postopku pridobivanja okoljevarstvenega dovoljenja. A pred tedni so krajani začeli opažati, da je podjetje Harsco Minerali začelo predelovati žlindro, čeprav okoljevarstvenega dovoljenja še ni pridobilo. Kaj se dogaja na območju Acronija? Poklicali smo Andreja Beglja, direktorja Harsco Minerali, ki je povedal, da nikakor še ne predelujejo bele žlindre, saj za to še niso dobili okoljevarstvenega dovoljenja. Res pa je, da so 1. septembra začeli predelovati črno žlindro, za kar so dejavnost in opremo prevzeli od podjetja Ecologic, ki je to dejavnost opravljalo doslej. V proizvodnji jekla namreč nastajata bela in črna žlindra, črno že vrsto let predelujejo v surovino za gradnjo cest, bolj nevarno belo žlindro, ki vsebuje kovinske delce, pa so vse doslej odlagali. Harsco Minerali bo, ko bo dobil vsa potrebna dovoljenja, začel predelovati tudi belo žlindro. To so zdaj zgolj začeli ločevati od črne in iz nje izločati večje kose kovin, ki jih vrnejo v proizvodnjo. Gre torej za nekakšno predpripravo predelave bele žlindre, ti postopki pa nimajo nikakršnega vpliva na okolje, je zatrdil Begelj. Okoljevarstveno dovoljenje za začetek predelave bele žlindre pričakujejo v dveh mesecih, na tej osnovi bodo zaprosili za gradbeno dovoljenje in nato po načrtih do poletja postavili obrat ter začeli proces predelave bele žlindre.
Interese krajanov v postopku pridobivanja okoljevarstvenega dovoljenja zastopa organizacija Alpe Adria Green in njen predsednik Vojko Bernard je prejšnji teden pozval inšpektorja za okolje in prostor, naj preveri, kaj se na lokaciji Acronija resnično predeluje in ali podjetje Harsco Minerali deluje skladno z izdanimi dovoljenji in zakonodajo. Obenem je Bernard pozval Agencijo RS za okolje, naj pošlje kopijo odločbe o spremembi upravljavca za predelavo črne žlindre. »Na osnovi teh informacij želimo videti, kaj Harsco sploh lahko dela na tej lokaciji,« je povedal Bernard.
Že pred časom pa so nekateri jeseniški občinski svetniki tudi zahtevali, naj Občina Jesenice postane stranka v postopku pridobitve okoljevarstvenega dovoljenja. Občina Jesenice je junija letos Agenciji RS za okolje res podala zahtevo za to, je povedala Valentina Gorišek z Občine Jesenice. »Po razpoložljivih podatkih je postopek še vedno v fazi ugotavljanja, ali Občina Jesenice izpolnjuje pogoje za pridobitev statusa stranke udeleženke,« je povedala Goriškova.