![](/images/20111012/310129988-AR_1.jpg?Size=main_picture&ImageVersion=online_l1)
Podjetje okradli prek e-banke
Podjetju iz okolice Kranja so "spletni tatovi" podtaknili virusni program, prek katerega so si prenakazali dobrih sto tisoč evrov.
Kranj – Moderna tehnologija tudi tatovom omogoča »modernizacijo poslovanja«. Mednje sodi tudi 36-letni Celjan, ki so ga gorenjski kriminalisti prijeli zaradi suma storitve velike tatvine in pranja denarja, saj naj bi podjetju iz okolice Kranja podtaknil virusni program in tako z njihovega bančnega računa prenakazal 105 tisoč evrov.
Oškodovano podjetje je konec septembra prejelo elektronsko pošto, v katerem so se neznani storilci predstavili kot predstavniki podjetja iz Ljubljane, ki je ponavadi za kranjsko podjetje izvajalo posodobitve računalniških programov na daljavo. V sporočilu so navedli, da bodo izvedli posodobitev računalniških programov na daljavo, vendar morajo za uspešno posodobitev namestiti priložen program. Ta se je kasneje izkazal za virusni program, ki je omogočil tatvino denarja z bančnega računa oškodovanega podjetja. Ko so namreč v kranjskem podjetju priloženi program naložili na računalnike, so osumljenci z njihovega računa prenakazali 105 tisoč evrov na račun nekega podjetja iz Maribora in nato na različne banke po Sloveniji. Gorenjski kriminalisti so v preiskavi ugotovili, da je v tatvini sodeloval 36-letni moški iz Celja, ki so ga prejšnji teden pridržali. Preiskovalna opravila še vedno potekajo.
Policija opozarja, da je možno identiteto pošiljatelja elektronske pošte enostavno ponarediti, zato je treba biti pozoren ne samo na elektronsko pošto neznanega pošiljatelja, temveč tudi na pošto znanih pošiljateljev, katerih vsebine in priponke ne pričakujemo oziroma smo prejeli pošto z nevsakdanjimi vsebinami. Na takšno pošto ne odgovarjamo, je ne pošiljamo naprej, ne poskušamo odjaviti prejemanja niti ne odpiramo priponk oziroma povezave. Po elektronski pošti nikoli ne posredujemo zaupnih osebnih in finančnih podatkov (davčna številka, številka kreditne kartice, uporabniško ime in geslo ipd.), razen če ni sporočilo digitalno podpisano.
Imetnikom transakcijskih računov, ki uporabljajo elektronske bančne storitve, v policiji svetujejo tudi, da temeljito pregledujejo internetno stran banke, ki jo uporabljajo za prijavo v elektronski bančni sistem. Priporočljiva je primerna zaščita računalnika s kakovostnimi protivirusnimi programi in požarnimi zidovi, predvsem pa na računalnike, ki jih uporabljate za elektronsko banko, ne nameščajte nezakonito pridobljenih programov, ki večinoma vsebujejo razne oblike trojanskih konjev in druge zlonamerne programe, namenjene za zbiranje informacij, krajo digitalnih certifikatov, prestrezanje gesel ipd. Če zaznate sumljivo prenakazilo denarja, se takoj obrnite na policijo, ki bo računalnik strokovno pregledala. Če namreč računalnik pregleduje nestrokovnjak, se lahko izbrišejo ključne informacije, ki jih policisti potrebujejo pri iskanju storilca kaznivega dejanja.