Ustavni sodniki so odločili o Titovi cesti. (Foto: T. K.)

Kdo sega po zvezdah

Ta teden podeljujejo Nobelove nagrade, v mednarodnem okolju pa je bilo nagrajeno tudi slovensko podjetje Pipistrel. V mnogih pogledih pa žal ostajamo pri tleh.

Minuli teden se je končal s podražitvijo cigaret za desetino, v tem tednu so nam z zvišanimi trošarinami podražili še pogonska goriva, zavod za zdravstveno zavarovanje je napovedal vse manj denarja za zdravstvene domove, bolnišnice in koncesionarje. Slednje skrbi, da bo to podaljšalo roke za plačilo dobaviteljem in čakalne dobe, kratko pa bodo spet potegnili bolniki. Tudi napoved, da bo vlada z intervencijskim zakonom povsem zamrznila rast plač v javnem sektorju, usklajevanje pokojnin in socialnih pomoči, ni najboljša novica. V sindikatih javnega sektorja, kjer sta pogajanja o neljubih posegih vodila Branimir Štrukelj in Dušan Miščevič, v primeru, da bi bil intervencijski zakon sprejet, razmišljajo tudi o referendumu.

Civilne pobude za takšne in drugačne družine

Toda referendum se nam obeta že od prej, namreč o družinskem zakoniku. Njegovi pobudniki, Civilna iniciativa za pravice otrok, ki jih vodi Aleš Primc, čakajo, kako bo odločilo ustavno sodišče, saj je od tega odvisen tudi referendum. Civilna pobuda je zanj že zbrala 27 tisoč podpisov. V Primčevi civilni iniciativi so prepričani, da družinski zakonik ogroža družbene vrednote, ki slonijo na klasični družini. V nasprotju z njimi pa se v Civilni pobudi za pravice vseh zavzemajo za enake pravice vseh otrok, ne glede na to, ali so njihovi starši klasična oče in mati ali morda istospolni. Nastala pa je še ena pobuda, Državljanska tribuna za prostore svobode, v kateri je združenih več javno prepoznavnih ljudi in ki jo je spodbudila prav nestrpna kampanja zoper družinski zakonik. Pravijo, da se zavzemajo za družbo, ki bo vsem omogočila, da lahko živijo na svobodno izbran način, če le s tem ne ogrožajo pravic drugih.

Ustavni sodniki odločili o Titovi cesti

Tako sedaj vsi čakajo na odločitev ustavnega sodišča. Slednje pa je v tem tednu ugotovilo, da je poimenovanje ulice v Ljubljani po Josipu Brozu Titu v neskladju z ustavo, češ da krši načelo spoštovanja človekovega dostojanstva, kajti Titovo ime simbolizira nekdanji totalitarni režim. Pobudo za ustavno presojo je vložila Mlada Slovenija potem, ko so mestni svetniki v Ljubljani leta 2009 sprejeli odlok o poimenovanju nove ceste po Josipu Brozu Titu. To vprašanje je spet razdelilo slovensko javnost. V ljubljanski mestni občini pa pravijo, da bodo odločitev spoštovali in (nesojeno) Titovo cesto poimenovali drugače. Dva predloga že poznamo: v NSi predlagajo poimenovanje po politiku Andreju Bajuku, v SDS po pravkar preminuli legendi narodno zabavne glasbe Lojzetu Slaku.

Pipistrel poletel nad oblake

Visoko nad oblake je kakor v Slakovi pesmi poneslo tudi podjetje Pipistrel in podjetnika Iva Boscarola. S svojo ekipo je ta teden že tretjič zapored osvojil nagrado Nase za energetsko najbolj učinkovito letalo. Da je s svojim delom in tehnologijo vodilni v svetu, mu ob čestitkah priznava Borut Pahor, predsednik vlade v odhajanju. Ljubo Germič, predsednik državnega zbora, mu čestita za uspeh, dosežen z drznostjo, inovativnostjo in zakladnico znanja, češ da je s svojim uspehom najboljša promocija Slovenije v svetu. V stranki SDS pa Ivu Boscarolu kot članu upravnega odbora gospodarskega foruma čestita predsednica foruma Zofija Mazej Kukovič.

Brez šolnin in brez služb

Ali bodo po zvezdah nad oblaki v prihodnje lahko segli tudi mladi, ki so ta teden začeli novo študijsko leto? V univerzitetna središča je prišlo tudi okoli 18 tisoč brucov. Opogumljali so jih njihovi že prekaljeni kolegi in profesorji, obljubljeno jim je bilo tudi, da bo njihov študij za sedaj potekal brez šolnin. Niso pa jim mogli obljubiti, da bodo po končanem šolanju tudi dobili zaposlitev.

Mladost je poživila mesta. Pomlajujejo pa tudi sindikate. Na vrhu sindikalne konfederacije Pergam je dolgoletnega predsednika Dušana Rebolja (sindikat je vodil kar 21 let) zamenjal Janez Posedi. Prihaja iz sindikata veterinarjev in se je proslavil kot vodja ene od pogajalskih skupin sindikatov javnega sektorja.

Napovedan tretji narok sojenja v zadevi Patria pa se ta teden ni začel, menda naj bi se 17. oktobra. Sojenje je preloženo zaradi odločanja o predlogih obrambe za izločitev dokazov, pridobljenih v Avstriji in na Finskem. Sodnica ljubljanskega okrožnega sodišča Barbara Krajnšek je te predloge zavrnila, sledile bodo pritožbe obrambe. Zadeva Patria je zaznamovala že zadnje parlamentarne volitve, očitno bo tudi predčasne, ki bodo čez slaba dva meseca. Oktobra pa bo še zadnjič redno zasedal državni zbor v sedanji sestavi. Lahko pa je do njegove razpustitve 21. oktobra še kakšna izredna seja. Prva bo že v torek, ko bodo poslanci govorili o brezplačnikih in o prekrških v prometu, ne pa tudi o državnih poroštvih za posojilo za gradnjo TEŠ 6, kajti parlamentarni odbor za finance ta teden predloga o jamstvih ni potrdil in mora tako iz parlamentarnega postopka. Lotila se ga bosta lahko šele nova vlada in parlament.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / torek, 30. junij 2009 / 07:00

Hiša brez oken in vrat

Zgodba iz enostarševske družine (4)

Objavljeno na isti dan


Škofja Loka / četrtek, 10. november 2022 / 16:12

Korak bliže novi knjižnici

Po najbolj optimističnih napovedih naj bi v Škofji Loki v dobrih dveh letih postavili novo sodobno knjižnico, včeraj pa so predstavili izbrano natečajno rešitev.

Avtomobilizem / četrtek, 10. november 2022 / 15:53

»Kol'kor kapljic, tolk' nesreč«

Besedilo izvirne pesmi nam pravi, da se nam ob vsaki popiti kapljici podaljša življenje, a v prometu je ravno obratno. Več kapljic ne pomeni boljše zabave, ampak večje tveganje za ogrožanje cestnega p...

Rekreacija / četrtek, 10. november 2022 / 15:49

Krog za dušo in srce

Cjasut dal Scior (1720 m n. m.) – Krog za dušo nad karnijsko vasico Dordolla. Pretkano speljana pot, ki uživaško premaguje strmino. Razgledna panoramska pot, na kateri zaigra srce.

Avtomobilizem / četrtek, 10. november 2022 / 15:48

Termični motorji bodo izginili

Do leta 2035 bo potrebno 100-odstotno zmanjšanje emisij CO2, kar v praksi pomeni konec dobe avtomobilov z motorji na notranje zgorevanje. Rešitev pa ni tako preprosta, opozarjajo evropski avtoklubi. R...

Gospodarstvo / četrtek, 10. november 2022 / 15:39

Za kmetijstvo težko leto

Letošnje kmetijsko leto se končuje, pridelki so večinoma pospravljeni, čas je za »polaganje računov«: kakšna je bila letina in kakšen je (bo) finančni iztržek.