Od leve: Nada Mihajlovič, Darja Kovačič in Ana Krajnc ob drevesu ginko, ki so ga simbolično posadili ob LU Kranj. (Foto: Matic Zorman)

Dejavni tudi v jeseni življenja

Pri Ljudski univerzi Kranj so v sredo odprli vrata Univerzi za tretje življenjsko obdobje s številnimi programi.

Kranj – Pomembnega dogodka za kranjsko občino in okolico se je udeležila tudi dr. Ana Krajnc, ki je s sodelavci ljubljanske univerze razvila model slovenske Univerze za tretje življenjsko obdobje. Takole je Krajnčeva zbrane nagovorila v Kranju: »V Sloveniji je 45 univerz za tretje življenjsko obdobje v 43 krajih. Zelo nas veseli, da se je ta praznina zapolnila v Kranju, saj so se vaši radovedni upokojenci doslej vozili v Ljubljano, kar vsaj pozimi ni lahko. Predvidevam, da se bo usul plaz vseh, ki so čakali na to priložnost v domačem mestu. Tako bi lahko naenkrat vzklilo več krožkov, dvanajst do petnajst študirajočih v posamezni skupini z mentorjem. V tretjem življenjskem obdobju imamo pravico, možnost in svobodo, da prisluhnemo samim sebi, da delamo tisto, kar nas zanima, da se učimo tisto, kar nas je zanimalo že vsa leta, pa se nismo mogli nikoli temu posvetiti. To je velik privilegij, da si sam pri sebi končno na vrsti. To je obdobje duhovnih vrednot, prijateljstva, kvalitetnih odnosov. Študijski krožek je primarna skupnost, mala socialna skupina, ki dobi naravo družine. Iz študijskih krožkov kot nekakšnega satovja nastane univerza za tretje življenjsko obdobje.«

»Na seminarjih nas učijo, kako pomembno je, da možgani delajo celo življenje. Da starejši z dnem upokojitve ne ostanejo doma in ne rečejo, kako fino je, ko jim ni treba nič delati. Zdaj, ko imamo tudi toliko mladih upokojencev, sem nekako čutila dolžnost, da v Kranju vendarle s tem začnemo, in mislim, da bomo prav kmalu lahko ustanovili tudi društvo,« je povedala direktorica Ljudske univerze Kranj Darja Kovačič. Sredinega dogodka se je udeležila tudi kranjska podžupanja Nada Mihajlovič. »Vseživljenjsko učenje je potreba in način življenja in upam si trditi, da je to še posebno pomembno v tretjem življenjskem obdobju; da do novega znanja, skupnih interesov in ciljev pridemo na prijazen način. Najpomembnejše v tem obdobju pa je to, da ostanemo psiho-fizično aktivni, da se družimo, da ne zapademo v osamo,« je povedala Mihajlovičeva in potrdila, da je v razvojni strategiji MO Kranj zapisan tudi projekt univerze za tretje življenjsko obdobje in da so ga iz črk na papirju spravili v življenje pri Ljudski univerzi Kranj.

Študijski krožki delujejo odprto, pri Ljudski univerzi Kranj so aktualni jezikovni tečaji, računalništvo, ustvarjalnice (likovni krožek, aranžmaji iz naravnih materialov, izdelava rož iz papirja), telesna dejavnost (po metodi Feldenkrais, nordijska hoja …), samozdravljenje in samopomoč ter osebna rast (debatni krožek, reševanje konfliktov, meditacija, joga smeha) in tudi umetnostna zgodovina, umetnost oblačenja, glasbena umetnost. Kot je še poudarila Darja Kovačič, so odprti tudi za nove ideje in pobude.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Razvedrilo / ponedeljek, 1. julij 2013 / 14:53

V Loki 'luftajo' enkrat na mesec

V centru Škofje Loke bo vsako prvo soboto v mesecu, vse do oktobra, potekal poseben festival kreativnosti; prva, junijska sobota pa je pokazala, da je ideja med ljudmi naletela na dober odziv.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / sobota, 28. julij 2007 / 07:00

Čezmejno sodelovanje gasilcev

Podnart - Na nedavnem prevzemu novega gasilskega vozila v Podnartu so sodelovali tudi gasilci iz Sel-Borovnice na Koroškem, ki so prišli v Podnart skupaj z županom Sel Engelberto...

Prosti čas / sobota, 28. julij 2007 / 07:00

Le še streljaj od albuma

Ansambel Veseli Gorenjci je tudi minulo nedeljo, ko je razveseljeval obiskovalce na zaključku Čipkarskih dni v Železnikih, dokazal, da si je nadel pravo ime.

Splošno / sobota, 28. julij 2007 / 07:00

Prvi častni občan je Stanko Košir

Najvišje občinsko priznanje - naziv častni občan bo prejel Stanko Košir iz Gozd-Martuljka za ohranjanje izročila Rut.

Splošno / sobota, 28. julij 2007 / 07:00

Je edina možnost zdravnik iz tujine?

Vodja zdravstvenega doma Janko Kersnik dvomi, da bodo v Kranjski Gori dobili tretjega zdravnika.

Splošno / sobota, 28. julij 2007 / 07:00

Na olimpijadi pred skoraj 60 leti

Karel Klančnik, rojen Mojstrančan, je eden tistih, ki je močno zaznamoval zgodovino razvoja skakalnega športa v Gornjesavski dolini.