Je edina možnost zdravnik iz tujine?
Vodja zdravstvenega doma Janko Kersnik dvomi, da bodo v Kranjski Gori dobili tretjega zdravnika.
Na junijski seji občinskega sveta je bila osrednja tema šport, zdravstvo in socialno skrbstvo. Med drugim je vodja kranjskogorskega zdravstvenega doma prof. dr. Janko Kersnik predstavil delo ambulant v Kranjski Gori in Mojstrani. Kot je povedal, je lani delo potekalo brez pretresov. Razveselili so se obnovljenih prostorov zdravstvenega doma v Kranjski Gori, ki so jih tudi sodobno opremili. Z lastnim denarjem so kupili nov defibrilator in nahrbtnik, opremljen za nujno medicinsko pomoč na terenu. Nekaj opreme so dobili s pomočjo donatorjev. Čeprav je zaradi obnove ambulanta štiri mesece delala v prostorih občine, se število obiskov zdravnikov ni zmanjšalo. Tako so lani zabeležili 17.668 obiskov bolnikov, kar za 40 odstotkov presega predvideno obremenitev glede na delež zaposlenih zdravnikov. Imeli so sedem urgentnih primerov ter 291 obiskov na domu. Lani so tudi nadaljevali s preventivno dejavnostjo, vendar pa je bil odziv občanov dokaj slab, je opozoril prof. dr. Kersnik, ki je opozoril tudi na problem hudo bolnih, ki nenadno zbolijo ali pridejo iz bolnišnice ter potrebujejo nego.
Letos si bodo v Osnovnem zdravstvu Gorenjske še naprej prizadevali, da bi pridobili še tretjega zdravnika. Znano je, da so bili dosedanji razpisi neuspešni, v novem pa naj bi posebej poudarili, da Občina Kranjska Gora zdravniku zagotavlja tudi stanovanje. Vendar pa je prof. dr. Kersnik dejal, da je glede uspeha razpisa velik pesimist. »Močno dvomim, da bomo dobili zdravnika, ki bi prišel delat in živet v odmaknjeno Kranjski Goro,« je dejal Kersnik in dodal, da je bolj realno, da bi se ozrli po zdravnikih iz Srbije, Hrvaške in podobnih držav.
Na seji je predsednik odbora za zdravstvo Andrej Žemva tudi predlagal, da bi po zgledu iz Bohinja dežurnega zdravnika financirala občina iz proračuna, del denarja pa naj bi prispevalo turistično gospodarstvo. Občinski svetniki in župan Jure Žerjav so se strinjali, da je dežurna služba v turistično razviti Kranjski Gori potrebna. Zato so sklenili, da bodo najprej izračunali, koliko bi takšna služba stala, na tej osnovi pa naj bi pripravili sestanek s predstavniki turističnega gospodarstva in se dogovorili o možnosti sofinanciranja. Glede otroškega zdravnika pa naj bi stroka ocenila, da v Kranjski Gori ni realnih možnosti, da bi dobili samostojno otroško ambulanto.