Radovljiška upravna enota je doslej odločila o 3.659 hektarjih zemljišč v Triglavskem narodnem parku. (Foto: Gorazd Kavčič)

Nadškofiji doslej vrnili manj kot polovico zemljišč

Novembra bo minilo dvajset let od uveljavitve zakona o denacionalizaciji, zahtevek ljubljanske nadškofije za vračilo 21 tisoč hektarjev kmetijskih zemljišč in gozdov na območju radovljiške upravne enote pa še vedno ni v celoti rešen.

Na radovljiško upravno enoto je bilo vloženih 531 zahtev za denacionalizacijo, nerešenih ostaja še devet primerov. »Statistika izkazuje, da smo postopke vodili strokovno in zakonito, saj je bila večina naših odločitev potrjena. Pravnomočno je zaključenih kar 98,6 odstotka vseh zadev,« poudarjajo na upravni enoti.

Radovljica – Nadškofija je v letih 1992 in 1993 pri tedanji Občini Radovljica vložila zahtevo za vrnitev okoli 21 tisoč hektarjev zemljišč, od katerih jih je približno 15 tisoč na območju Triglavskega narodnega parka in okoli šest tisoč hektarjev zunaj parka. Če sodimo le po vrnjenih hektarjih, ni rešena še niti polovica zahtevka. Radovljiška upravna enota je namreč doslej odločila o 8922 hektarjih zemljišč, od tega jih je 5263 hektarjev zunaj parka in 3659 hektarjev v parku. V celoti je pravnomočno odločeno o nepremičninah v sedmih katastrskih občinah: Hraše, Bled, Rečica, Selo pri Bledu, Nemški Rovt, Nomenj in Višelnica. Del zahteve, ki se nanaša na zemljišča v TNP-ju, je v postopku pred upravnim sodiščem, ki mora odločiti, ali se bodo zemljišča vračala v naravi ali bo nadškofija prejela le odškodnino. Za priobalna zemljišča Bohinjskega jezera je vložena ustavna pritožba, glede ugotavljanja obstoja, stanja in vrednosti podržavljenih objektov pa potekajo cenitve. V zadnjih dveh letih je bilo izdanih enajst delnih odločb, s katerimi je bilo odločeno o 98 podržavljenih nepremičninah v skupni izmeri okrog 258 hektarjev, izdali pa so tudi šest sklepov o določitvi izvedenca za ugotavljanje vrednosti podržavljenih objektov ter pripravili dve poročili o ugotovljenem pravnem in dejanskem stanju za približno 10.300 hektarjev. Upravni organ mora namreč pred odločitvijo omogočiti strankam, da se izjasnijo o vseh dejstvih in okoliščinah, ki so pomembne za odločanje; rezultat ugotovitvenega postopka je poročilo o ugotovljenem pravnem in dejanskem stanju.

Kot pojasnjujeta Maja Antonič, načelnica radovljiške upravne enote, in višja svetovalka Dušanka Dubljević, je vzrok za upočasnjeno reševanje zahtevka predvsem v tem, da gre za izjemno veliko število podržavljenih parcel, ki so se kasneje še delile. Poleg tega gre za zahtevne upravne postopke, kjer so zaradi nasprotujočih si interesov strank ter različnih mnenj in stališč glede vrednosti in oblike vračila potrebna številna usklajevanja. Za ugotavljanje stanja in vrednosti v času podržavljenja premoženja so zaradi pomanjkljivih podatkov ter neusklajenosti uradnih podatkov z dejanskim stanjem potrebna dodatna preverjanja in poizvedbe, postopke pa podaljšujejo tudi številne pritožbe in različne pravne prakse.

Kronologija reševanja zahtevka Ljubljanske nadškofije:

Odločeno po letih:

v naravi

odškodnina

zavrnjeno,

 

(ha)

(ha)

umik (ha)

1999 (izven TNP)

192,5

 

 

2000 (izven TNP )

2076,2

 

 

2001 (izven TNP)

5,5

 

 

2004 (v TNP)

3410,1

 

 

2006 (izven TNP in v TNP)

10,8

 

9,1

2007 (izven TNP)

863,4

6,0

0,6

2008 (izven TNP)

1,9

0,5

 

2009 izven TNP)

2089,6

8,9

 

2010 (v TNP in izven TNP)

4,9

253,0

 

Skupaj:

8654,9

268,4

9,7

Radovljiška upravna enota je prejela tudi 38 zahtev agrarnih skupnosti za vrnitev njihovega premoženja. »Odprta« sta še dva primera, pri katerih pa je tudi že odločeno o večini zahtevka. Odločiti bo treba še o delu zahtevka, ki se nanaša na povečano vrednost nepremičnin na Voglu, in o zahtevku, pri katerem zaradi obstoječih objektov na zemljiščih še ni v celoti ugotovljeno dejansko stanje.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / četrtek, 4. oktober 2012 / 07:00

Dom starejših občanov v Cerkljah

Na tri kratka vprašanja so tokrat odgovarjali prebivalci Cerkelj na Gorenjskem. Disciplina ločevanja odpadkov je v nekaterih delih občine precej popustila in z dobrih 70 odstotkov je odstotek loč...

Objavljeno na isti dan


Medvode / ponedeljek, 21. december 2020 / 00:56

Podhodi za dvoživke v Hrašah čez dve leti

Hraše – Hraše v medvoški občini veljajo za eno od črnih točk v Sloveniji za dvoživke v spomladanskem času. Vrsto let pa se kot nujna rešitev poudarja gradnja podhodov za dvoživke.

Nasveti / ponedeljek, 21. december 2020 / 00:55

Testiranje odslej tudi na Brniku

Testiranje na covid-19 je odslej mogoče tudi na brniškem letališču. Rezultati pa so znani v štirih do šestih urah.

GG Plus / ponedeljek, 21. december 2020 / 00:52

Zgodbe gorenjskih družinskih podjetij

EY Slovenija predstavlja deset novih zgodb družinskih podjetij, med njimi jih je pet s širšega gorenjskega območja: Agromehanika iz Hrastja, Rast Tim iz Vesce pri Vodicah, Genis iz Kranja, Kmetija Pus...

Zanimivosti / ponedeljek, 21. december 2020 / 00:48

Božički darila poslali po škripcu

Splošno bolnišnico Jesenice so v sredo obiskali Božički, ki so otrokom na pediatrični oddelek kar po škripcu poslali igrače.

Kranj / ponedeljek, 21. december 2020 / 00:47

V spomin: Emil Herlec - Milč (1931–2020)

Pretresla nas je novica, da Emila Herleca - Milča ni več med nami. Težko je verjeti, da je kleni, skoraj devetdesetletni prijatelj in reševalski tovariš preminil pri gledanju televizije. Poznali sm...