K odličnim pevskim glasovom
Komorni pevski zbor De profundis Kranj v novi sezoni odpira vrata Pevske šole za otroke in mladino.
V okviru Komornega pevskega zbora De profundis, ki je lani beležil dvajsetletnico delovanja, bodo v novo sezono vstopili tudi s pevsko šolo za otroke. Kot je povedala umetniška vodja šole in dirigentka De profundisa Branka Potočnik Krajnik, se je že pred leti pokazala potreba po sistematični vzgoji zboristov, ki bi lahko nato nadomestili odhajajoče pevce. Nove so uvajali s korepeticijami in več individualnimi urami vokalne tehnike. Pojavljati so se začele tudi prostorske težave, ki so jih v preteklem letu rešili, na roko so jim šli v Domu krajanov na Primskovem, kjer imajo danes urejene pogoje za kakovostno delo. »Stanje v ožjem kranjskem območju je na področju zborovstva alarmantno. V kranjski občini imamo osem osnovnih šol, torej bi moralo aktivno delovati prav toliko mladinskih zborov, letos pa sta se na reviji predstavila le dva, lani nobeden, leto poprej pa prav tako dva,« je kritična Potočnik Krajnikova, sicer predavateljica vokalne tehnike, zborovskega petja in zborovodstva na Pedagoški fakulteti v Ljubljani: »Na avdicijah za komorni zbor potem opažam, da se mladi z interesom za petje izkazujejo s prenizko ravnjo razvitosti glasbenih sposobnosti in neizkušenostjo, kar potrjuje, da domače, šolsko in širše družbeno okolje ne nudi dovolj kakovostnih možnosti za glasbeno udejstvovanje. To težko sprejmem, ker je sistem glasbene in zborovske vzgoje v Sloveniji dobro postavljen, vendar rezultati pogosto izostajajo.«
Zato so v zboru sklenili, da združijo strokovne moči in povabijo otroke in mlade v prijetno zunajšolsko okolje ter s sodobnimi, inovativnimi pristopi ter visoko zastavljenimi cilji, torej s kakovostjo, pritegnejo mladino k sodelovanju. »Slovenci smo vendar narod pevcev. V zborih nas po statističnih podatkih JSKD RS poje več kot 55 tisoč,« dodaja sogovornica, ki bo pevsko šolo umetniško vodila, medtem ko bosta večino pedagoškega in zborovodskega dela prevzeli mlajši kolegici Ana Meglič in Daša Arhar, prva absolventka na Pedagoški fakulteti v Ljubljani, sicer tudi flavtistka in solopevka, druga pa študentka glasbene pedagogike na Akademiji za glasbo v Ljubljani, ki izvrstno igra tudi kljunasto flavto. Obe sta tudi sopranistki komornega zbora, ki svojo visoko izvajalsko raven potrjuje na koncertih po Sloveniji in v tujini. Ob širokem repertoarju, ki obsega več kot petsto naslovov a cappella in vokalno-instrumentalnih del, se De profundis s posebno pozornostjo posveča izvedbam slovenskih zborovskih del, ljudski pesmi in novim partituram sodobnih skladateljev. Zbor beleži trideset krstnih izvedb skladb uglednih slovenskih skladateljev in skladateljic. V zboru je doslej pelo sto osem pevcev, kar nekaj izmed njih jih je pevsko pot nadaljevalo tudi v profesionalnih zasedbah in tudi solistično.
Na vprašanje, ali se s pevsko šolo vidijo tudi kot konkurenca siceršnjemu glasbenemu šolstvu, ki ima v Kranju in na Gorenjskem kar bogato tradicijo, je Branka Potočnik Krajnik povedala: »Naša pevska šola bo zaživela s svojstvenim programom, katerega “glavni predmet“ je zborovsko petje, za razliko od glasbenega šolstva, kjer je to izbrani inštrument. Obema skupen je napredek otroka skozi glasbo. Poti in vsebine pa so zelo različne. Tako bodo imeli glasbeno nadarjeni otroci večjo možnost izbire, ali pa se bodo odločali za vključitev v oba procesa glasbenega izobraževanja in uživanja v glasbi.« V šoli bodo delovali trije vokalni sestavi: pevska pripravnica za otroke stare šest do sedem let, otroški pevski zbor za starost osem do enajst let in mladinski pevski zbor, v katerem se bodo kalili najstniki od dvanajst do šestnajst let. Vpis v šolo bo potekal v četrtek 15. septembra, ob 17. uri in v soboto, 17. septembra, ob 10. uri v vadbenih prostorih KZ De profundis v novem prizidku Doma krajanov na Primskovem.