Čakamo nov "bum" v septembru
Letošnja gobarska sezona je za zdaj postregla s pestro ponudbo različnih gob, ki pa so bile precej redke.
Kranj – Nedavni vročinski val je povsem zatrl rast gob, prej so rasle predvsem v više ležečih predelih, ponekod tudi malo nižje, povsem v nižinah pa jih letos še ni bilo. Posamezniki so večje količine nabrali na Pokljuki, na nadmorski višini od osemsto do 1300 metrov. Med bolj znanimi gobami so bile na določenih predelih najštevilnejše lisičke, jurčki pa so začeli rasti pred komaj štirinajstimi dnevi in so zaradi pomanjkanja padavin tudi kmalu prenehali. Takoj ko se bodo pojavile večje padavine, bi gobe morale v dobrem tednu dni zopet pognati, je povedal Bojan Arzenšek iz Gobarskega društva Kranj.
»Minulo soboto smo imeli gobarsko ekskurzijo v Brode pri Škofji Loki. Nabrali smo 45 različnih vrst gob, ki pa so bile zaradi močne suše vse precej izsušene in črvive in komaj prepoznavne. Takih gob sicer za prehrano nikoli ne nabirajmo, prav tako tudi ne prestarih gob in takih, ki komaj pokukajo iz zemlje, ker so težje prepoznavne,« je povedala poznavalka in velika ljubiteljica gob Helena Primc iz okolice Podnarta.
»Pred štirinajstimi dnevi so gobe dobro rasle, nabirali smo jih v Škofji Loki in na Jelovici ter na Rudnem polju na Pokljuki. Letošnja sezona je bila doslej sicer bolj slaba, predvsem zaradi vročih dni. Če bodo padavine, bodo še pognale,« je povedal Viljem Hajdinjak, predsednik Gobarskega društva Škofja Loka. »Letos so gobe rasle kratek čas le v juniju in juliju, približno dva tedna. Največ je bilo lisičk in jurčkov, drugih pa bolj malo. Upamo, da bodo še kaj pognale,« je dejal Dolfi Potočnik, predsednik Gobarsko mikološkega društva Jurček Bled.