Sodišče odločilo enako
V Kranju so vnovič sodili Kranjčanu Borisu Makariću, ki je v stanju neprištevnosti huje poškodoval naključno mimoidočega, kasneje pa pri opravljanju uradnega dejanja oviral policiste specialne enote.
Kranj – Višje sodišče je na podlagi pritožbe okrožne državne tožilke Sabine Perko razveljavilo sklep prvostopenjskega sodišča in zadevo vrnilo v ponovno odločanje. Perkova se namreč ni strinjala z odločitvijo velikega senata kranjskega okrožnega sodišča, ki je marca lani na prvotnem sojenju prvo očitano dejanje prekvalificiralo in odločilo, da je obdolženi Makarić izpolnil vse znake kaznivega dejanja hude telesne poškodbe. Ob tem je tožilka vztrajala, da je imel Makarić oškodovanca namen ubiti in da je odnehal šele, ko je zaslišal krik ene od prič ter njen poziv, da bo poklicala policijo. »Poleg tega je sodnica v opisu kaznivega dejanja navedla, da je obtoženi prenehal z ravnanjem po tem, ko je ena od prič zakričala, hkrati pa odločila, da je bilo izvedeno kaznivo dejanje hude telesne poškodbe, kar ne gre skupaj. Višje sodišče je ugotovilo, da gre za absolutno bistveno krišitev postopka, zato je zadevo razveljavilo in vrnilo v ponovno odločanje,« je pojasnila Perkova.
Spomnimo: Obtožnica je Borisa Makarića bremenila, da je v času, ko ni mogel razumeti pomena svojega dejanja in ni mogel imeti v oblasti svojega ravnanja zaradi psihične motnje paranoidna shizofrenija, skušal vzeti življenje naključnemu mimoidočemu. Osemintridesetletni nekdanji boksar, pred leti tudi državni prvak, naj bi ga 13. novembra leta 2022 v neposredni bližini svojega stanovanja v Kranju močno pretepel, zaradi česar je oškodovanec med drugim utrpel več zlomov in otolčenin.
Poleg tega naj bi Makarić 25. novembra istega leta uradni osebi skušal preprečiti opravljanje uradnega dejanja, ko naj bi oviral policiste specialne enote, pri čemer so policisti Policijske uprave Kranj nameravali opraviti preiskavo njegovega stanovanja z namenom zbrati dokaze v zvezi z očitanim dejanjem.
Novi senat pod vodstvom Uroša Ferjana je v dokaznem postopku na glavni obravnavi poleg obdolženega zaslišal še oškodovanca in dve priči. Podobno kot v prvem postopku so znova skušali dobiti odgovor na vprašanje, kaj je bil vzrok, da je obdolženi prenehal pretepati mimoidočega. Ali je torej prostovoljno odstopil od kaznivega dejanja ali je druga oseba vplivala na njegovo prenehanje. Makarić je na zaslišanju dejal, da osebe ni želel ubiti, z udarci pa je po njegovih besedah prenehal, ker je oškodovanec dejal, da je dovolj in da ga boli. Glede drugega očitanega dejanja pa je navedel, da zoper policiste ni uporabljal sile, njihovih krikov in namena intervencije ni razumel, skušal je le zapreti vrata.
Senat je ocenil enako kot prvi senat in odločil, da ni gotovih dokazov za tožilkino tezo. Sodišče je tako vnovič odločilo, da je obtoženi Boris Makarić storil protipravno ravnanje z znaki kaznivega dejanja hude telesne poškodbe in protipravno ravnanje z znaki kaznivega dejanja preprečitve uradnega dejanja ali maščevanja uradni osebi. Še enkrat mu je bil izrečen varnostni ukrep obveznega psihiatričnega zdravljenja in varstva v zdravstvenem zavodu.