Oglasilo se je petsto upnikov
V stečajnem postopku zoper Splošno gradbeno podjetje Tehnik je terjatve, ki še niso preizkušene, do roka prijavilo približno petsto upnikov, pojasnjuje stečajni upravitelj Matjaž Nanut.
Škofja Loka – Splošno gradbeno podjetje Tehnik iz Škofje Loke se je zaradi utapljanja v finančnih težavah 9. januarja znašlo v stečajnem postopku. Do uradnih podatkov o višini nakopičenega dolga se nismo dokopali, govori pa se o znesku 40 milijonov evrov, medtem ko je decembra lani tedanji glavni izvršni direktor Ivan Črv za Gorenjski glas povedal, da je finančnih obveznosti podjetja in sredstev, ki so bila s tem financirana, za 29 milijonov evrov. Kakorkoli že, čeprav je bila tudi za 170 Tehnikovih delavcev uvedba stečaja nepričakovana, saj je vodstvo loške gradbene družbe tik pred iztekom lanskega leta predlagalo uvedbo prisilne poravnave, pa so si tedaj po drugi strani lahko tudi oddahnili, saj jim je podjetje dolgovalo novembrske in decembrske plače, s stečajem pa so se tako lahko vsaj prijavili na zavod za zaposlovanje in pridobili nadomestilo za brezposelnost.
Po pojasnilih stečajnega upravitelja Matjaža Nanuta je svoje terjatve do SGP Tehnika v stečaju do roka (9. april) prijavilo kar približno petsto upnikov, medtem ko je o njihovi skupni višini še skrivnosten. »Terjatve je treba najprej preizkusiti, da se bo vedelo, koliko je priznanih in kdo so največji upniki, kar pa bo, glede na število prijav, trajalo več mesecev,« namreč pravi.
Po uvedbi stečaja so pod vprašaj padle tudi izvedbe projektov, ki jih je prevzel Tehnik. Za radovljiško knjižnico se že ve, da bodo drugega izvajalca poiskali preko novega javnega razpisa. Za prenovo letalnice v Planici je kranjsko sodišče že pred časom soglašalo, da ga dokonča eden od podizvajalcev, ki so že doslej pod Poncami izvedli večino del, kateremu bo projekt zaupan, pa Nanut pravi, da bo znano v sredini maja. Tedaj naj bi se tudi vedelo, kdo bo prevzel že začeta gradbena dela na delu gradbišča soseske Zeleni gaj na Brdu. Tudi za ta projekt je namreč kranjsko sodišče februarja izdalo soglasje za dokončanje del. Tehnik v stečaju sicer trenutno ne izvaja nobenih projektov, je poudaril Nanut.
Na vprašanje, koliko premoženja SGP Tehnik je stečajni upravitelj prodal doslej in koliko se to pozna na stečajni masi, pa je Nanut odgovoril: » Trenutno se prodajajo nezastavljene premičnine, ki pa niso večjih vrednosti. Več se bo prodajalo v naslednjih mesecih, ko bo znan status in obseg premoženja stečajnega dolžnika ter bodo za premoženja večje vrednosti izdelana tudi cenitvena poročila, ki bodo podlaga za prodajo.«
Poročali smo že, da je kranjsko okrožno sodišče 31. decembra od vodstva Tehnika prejelo predlog za prisilno poravnavo, še pred preizkusom popolnosti predloga pa je Tehnik 6. januarja sam vložil predlog za stečaj, ker mu po zakonodaji druga možnost niti ni preostala, saj so bili računi podjetja že dva meseca blokirani. Dan pozneje je predlog za začetek stečajnega postopka nad Tehnikom vložil tudi upnik Probau strojne inštalacije in gradbeni inžerniring.