Mreža za zaščito sadja pred točo v nasadu Resje

Sadje zaščitili pred točo

V sadovnjaku Resje so na 2,2 hektarja velik nasad jablan namestili mrežo za zaščito sadja pred točo. Postopoma naj bi tako zavarovali vsaj polovico nasada.

V nasadu Resje jim za zdaj kaže na količinsko povprečno in kakovostno dobro letino. Zgodnja jabolka že obirajo in prodajajo, cena za prvo kvaliteto je okrog enega evra za kilogram. Letos imajo drugače od prejšnjih let zaradi velikih temperaturnih nihanj celo več težav s škodljivci kot z boleznimi, še zlasti z ušmi in rdečo sadno pršico.

Mošnje – V sadovnjaku Resje, ki ga upravlja Kmetijsko gozdarska zadruga Sava Lesce, so letos spomladi na 2,2 hektarja velikem nasadu jablan namestili mrežo za zaščito sadja pred točo. Mreža je že uspešno prestala krst, saj se je kmalu po tem, ko so jo napeli, toliko usula toča, da so lahko preskusili, ali zadržuje ledene kroglice. Za začetek so zaščitili pretežno jablane sorte zlati delišes, ki so zdaj v polni rodnosti in so tudi zelo občutljive na točo. »Naš cilj je, da bi postopno zaščitili vsaj polovico nasada oz. vse občutljive sorte, med katere sodijo tiste s svetlo in tanko lupino,« je dejala vodja sadovnjaka Tatjana Zupan in dodala, da naj bi prihodnje leto, če bodo le finančne možnosti, zaščitili še dva hektarja nasada jablan sort zlati delišes, elstar in gala. Tovrstna zaščita sadja je tudi velik finančni zalogaj, kalkulacija za nakup in namestitev mreže znaša približno 24 tisoč evrov na hektar. V leški Savi so na razpisu ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano pridobili za naložbo tudi evropski denar, vse delo pa so opravili v lastni režiji.

»V zadnjem času smo imeli skoraj vsako leto tudi točo, tudi letos je še lahko, enkrat je klestila celo oktobra,« je dejala Zupanova in poudarila: »Nakup in namestitev zaščitne mreže je velik strošek, vendar zagotavlja stabilno kakovost sadja in tudi stabilen prihodek. V sedanjih časih, ko je težko pridobiti kupce, si ne moremo privoščiti izgube trga. Sadja, ki je le malo obtolčeno od toče, pa ni možno prodajati.« Je zaščitna mreža tudi boljša rešitev od zavarovanja pridelka? »Zavarovalnina sicer pokrije del izpada dohodka, a pridelek je uničen in ne moreš nastopati na trgu. Tega si ne želimo,« pravi Zupanova.

V Sloveniji je z mrežami pred točo zaščitenih okoli šeststo hektarjev intenzivnih nasadov. Na Gorenjskem so že pred leti zaščitili z mrežo del sadovnjaka na Jeralovi kmetiji v Podbrezjah, letos so se za to odločili še na bližnji Jegličevi kmetiji, kjer so zaščitili 1,5 hektarja od skupno dveh hektarjev nasada.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / sreda, 1. julij 2009 / 07:00

Najtežji kolesarski maraton v Sloveniji

Pod imenom maraton Alpe Scott se skrivajo trije vrhovi, ki jih morate prekolesariti, da bi lahko rekli, da ste zmogli najtežji kolesarski maraton v Sloveniji.

Objavljeno na isti dan


Kultura / torek, 5. julij 2022 / 17:19

Monologi za dobro družbo

V Galeriji Šivčeva hiša je na ogled pregledna razstava del akademskega slikarja in grafika Karla Plemenitaša z naslovom Monologi 1969–2019.

GG Plus / torek, 5. julij 2022 / 17:10

Sin me ne mara več

Predstavljajte si, da bi vam vaš najljubši vnuk dejal: »Babi, letos pa ne greš z nami na morje. Preveč revno se oblačiš, pa je mami potem sram zaradi tebe.«

Nasveti / torek, 5. julij 2022 / 17:08

Skutne rezine s češnjami

Letošnje leto je češnjam več kot naklonjeno, ponekod celo toliko, da jih je dovolj še za kompot in marmelado. In povrhu lahko iz njih ustvarimo še kakšno sladico. Tokrat naj bodo to skutne rezine s...

Rekreacija / torek, 5. julij 2022 / 16:22

Po kvarnerskih otokih, 4. del

Po kratki plovbi smo pristali v majhni luki Tovarnele, od koder smo se povzpeli približno sto metrov visoko do mesta Lun. Od tam vodi cesta po ozkem in dvajset kilometrov dolgem polotoku z istim im...

Šenčur / torek, 5. julij 2022 / 16:21

Potrdili širitev cone

Šenčur – Na junijski seji so šenčurski svetniki sprejeli občinski podrobni prostorski načrt (OPPN) za drugo fazo urejanja poslovne cone severno od državne ceste. Prostorski dokument, ki se nanaša n...