Slovenci so romali na Višarje
Že 23. romanja so se udeležili Slovenci iz Slovenije, zamejstva in izseljenstva, maševal pa je ljubljanski nadškof in metropolit Anton Stres.
Rafaelova družba in Zveza evropskih izseljenskih duhovnikov sta ob pomoči Urada vlade za Slovence v zamejstvu in po svetu v nedeljo na 1700 metrov visokih Višarjah/Monte Luschari v Kanalski dolini/Val Canale organizirali že 23. romanje treh Slovenij na Višarje. To je že tradicionalna prireditev, ki se že nekaj let začenja z višarskimi dnevi mladih v Žabnicah/Camporosso in z nedeljskim predavanjem o eni od tem, pomembnih za življenje in obstoj Slovencev po svetu, mašo in družabnim srečanjem. Nekateri romarji se na Višarje povzpnejo po romarski poti s postajami križevega pota.
Letošnje predavanje je bilo namenjeno Terskim dolinam v Benečiji, v katerih so Italijani od leta 1866 naprej, ko so postale del italijanske države, uničevali vse, kar je slovenskega. Vendar so Slovenci vzdržali in se ohranili do danes. Predavati bi moral znani borec za slovenske pravice v Benečiji profesor Vilijem Černo, vendar je zbolel in je njegovo predavanje prebrala Luisa Cher. Romarje sta nagovorila tudi predsednik Evropske zveze izseljenskih duhovnikov Janez Pucelj in državni sekretar v Uradu za Slovence v zamejstvu in po svetu Boris Jesih, ki je dejal, da sedaj že lahko govorimo o eni Sloveniji, za kar imajo velike zasluge tudi višarska srečanja. Mašo je skupaj z izseljenskimi in zamejskimi duhovniki daroval ljubljanski nadškof metropolit Anton Stres. V pridigi je dejal, da se v sedanji krizi že na prvi oviri pokaže, kako močne so v resnici naša vera, naša zvestoba, naša pripadnost in zaupanje. Sedanji težki časi so priložnost, da se izkažemo za močnejše od njih. Ko gre vse lahko, ni težko biti ponosen vernik in Slovenec. Vera, upanje in zvestoba se dokažejo šele v vetrovih in valovih in v takih časih živimo danes, je povedal nadškof.